Talán éppen ezért kiemelt a jelentősége, mert az itt résztvevőket nem lehet elfogultsággal vádolni.

Bár a település gyökerei a római időkre nyúlnak vissza, ám az akkori katonai tábor, az Azaum, ma egy vörösiszap-tározó alatt alussza álmát. Almásfüzitő is igazán a második világháborút követően kezdett fejlődni, s városias infrastruktúrával rendelkező szocialista közösség alakult ki. Az egyik lexikonban úgy szerepeltnek, mint Magyarország első szocialista lakótelepe, ahová sokan települtek be a környékről.
- magyarázta a polgármester. Mára a 40. Nemzetközi Nyílt Borversenyt szervezték, ahová közel 350 tételt neveztek. A település első embere hozzátette, a Duna nem elválaszt, hanem összeköt, a rendszerváltáskor megalakult Hídverő Társulás arra szerveződött, hogy a folyó két partján fekvő településeket összefogja. Így lett Almásfüzitő testvértelepülése a szlovák oldalon található Izsa.

Megjelenik a kultúra, működni kezd az idegenforgalom, barátságok születnek. És nem csak a szervezetek, a közösségek, hanem a civilek között is.
Az idei borversenyre nem csak magyar, hanem szlovákiai borászok is neveztek, de jöttek minták Erdélyből. Folyamatosan bővül a kör, talán az osztrákok maradtak el az évek során. A jó szervezéshez kell egy aktív helyi csapat, és természetesen a szponzorok. Beró László magára vállalta az esemény pénzügyi részét, tartja a kapcsolatot a cégekkel, a vállalkozókkal, magánszemélyekkel. Sokan látnak benne fantáziát, reklámlehetőséget. Egy megfontolt vállalatvezető, amikor arról dönt, mire költse a pénzét, ami a végén meg fog térülni, az almásfüzitői borverseny ebben a tekintetben a sor elején található.

A polgármestert kérdezve elmondta, kiugrási lehetőséget látnak az idegenforgalomban. Erre alapot nyújt a Duna, az ártéri erdők, a tervezett kerékpárút csakúgy, mint a rekonstruált római tábor. Tartottak már náluk céges napot, ahol több száz embert foglalkoztattak.
„Működik az alternatív borbarát egyesületünk, s bár a járvány megakasztotta, de újra akarom éleszteni. Hasonló módon a római erődben tartani fogunk ismételten olyan nyári estéket, ahová be lehet jelentkezni, s borászokat hívunk el. Lesz bor, lesz pogácsa, zsíros kenyér, és naplemente. Vannak zenész barátaink Győrből, a környékről, helyi és környékbeli borászok. Ezzel pedig meg tudjuk szólítani az értelmiségi, vállalkozói, középkorú réteget”- hívta fel a figyelmet Beró László.