Back to top

Hektáronként 12 ezer forint igényelhető a szőlőkabóca elleni növényvédelemre

Az idén is igénybe vehető a támogatás a szőlő aranyszínű sárgaságát terjesztő amerikai szőlőkabóca elleni növényvédelemhez. Hektáronként maximum 12 ezer forint jár, a kérelmeket március végéig lehet beadni a Magyar Államkincstárhoz.

Fotó: Pixabay
A szőlőültetvényeken megvalósuló növényegészségügyi védekezés támogatásáról szóló 9/2016. (II. 15.) FM rendelet alapján az idén is lehet hozzájárulást kérni a szőlőültetvények szőlőkabóca elleni védelméhez; a részleteket a Magyar Államkincstár nemrég megjelent 14/2023. (II. 22.) számú közleménye tartalmazza.

A támogatás célja a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó betegség (Grapevine flavescence dorée phytoplasma) zárlati státuszú kórokozó vektora, az amerikai szőlőkabóca elleni növényvédő szeres védekezés.

A támogatás összege legföljebb 12 ezer forint hektáronként, azzal, hogy a nem körülhatárolt területen található borszőlő-, csemegeszőlő- és kísérleti szőlőültetvény, valamint a Nébih által standard kategóriájúként elismert és nyilvántartásba vett nemes és alany szaporító-alapanyag esetén kérelmenként legföljebb 240 ezer forint kapható.

A támogatás mértéke a kijuttatott növényvédő szer vételárának 75%-a. A támogatás jogosultja a szőlőtermelő és a támogatás igénylésére felhatalmazott termelői szerveződés.

A növényegészségügyi megelőzés, valamint a növényegészségügyi felszámolás is támogatható. Előbbi a nem körülhatárolt területen jelenti a szőlőkabóca elleni növényvédő szeres megelőző védelmet, utóbbi pedig körülhatárolt területen a növényvédelmi hatóság által elrendelt kötelező védekezést.

A támogatási kérelmet, valamint a kérelemre indult eljárás során – a felügyeleti eljárás kivételével – minden dokumentumot elektronikusan, a www.mvh.allamkincstar.gov.hu honlapon elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen keresztül kell benyújtani.

A támogatási kérelmet március 31-én 23.59.59 óráig lehet benyújtani

(a határidő jogvesztő); egy kérelmező egy évben egy támogatási kérelmet adhat be. Hiánypótlásra egy alkalommal van lehetőség, tíznapos határidővel.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu / Magyar Államkincstár

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Zöld technológiaváltást sürget a KAP új támogatási rendszere

Új támogatási rendszer lép életbe a Közös Agrárpolitikában, amely minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet az ágazat környezettudatos működésére. Emellett a támogatások újfajta elosztása, a kisebb gazdaságok segítése is megvalósul a 2023-2027-es ciklusban.

Minden adott a jó szőlőterméshez

Az időjárási viszontagságok, elsősorban a hűvös miatt lassan fejlődik a szőlő, minden esély és feltétel adott hozzá, hogy idén kiváló borok készüljenek a jó minőségű szőlőből, mondja Kocsis László szőlőnemesítő és szőlőtermesztő, akinek cége, a Göcsej Gyümölcse Bt. Zalaapátiban rendelkezik ültetvénnyel.

A meztelencsigák rejtett világa

Kevés kutatás irányult a meztelencsigákra, holott a körülbelül harminc magyarországi fajuk közül öt-tíz lehetséges vagy aktuális kártevő. Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetében 2018 óta tart a hazai meztelencsiga-fauna szisztematikus feltárása, és ez idő alatt hét, a magyar faunában új vagy bizonytalan adattal rendelkező faj került elő.

Zavarosan indult a felvidéki agrár-ágazat éve

Nehéz időket kell megtapasztalniuk a szlovákiai gazdáknak. Nyakukon a támogatási kérelmek leadása, de újak és sokszor kidolgozatlanok, előkészítetlenek a követelmények. A kormány – és vele az agrárminiszter – cseréje emellett csak mellékes eseménynek tűnik. Az agrárminisztérium vezetőinek cseréjéhez lassan már hozzászoknak.

A Dunakanyar legszebb borai - újjáéledő hagyományok

Jól tudjuk, Magyarország szinte egy nagy, egybefüggő borvidék. Ráadásul olyan kiváló adottságokkal, amelyet a franciák is megsüvegelnének. Elfeledett területekkel, melyek jellemzően a filoxéra vészt követően tűntek el, s nem volt aki jó másfél évszázadon át újjáélessze.

Egy egész sor károsítónak kedvez az idő – növényvédelmi előrejelzés 22. hét

Alig van növényfaj, ami ne lenne levéltetves, rajzik az almamoly, fertőz a lisztharmat, mindent lerágnak a csigák, kezdődik a cseresznyelégy szezonja, és még hosszan sorolhatjuk. Egyedül a tűzelhalás nem fertőz még, de az időjárási feltételek ahhoz is egyre kedvezőbbek.

Az innováció segítségével csökkenthető a parlagfű terjedése a földeken

A klímaváltozás negatív hatásaival nap mint nap szembesülnek a mezőgazdaság szereplői. Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Már bekövetkezett a peronoszpórafertőzés

Az idén tavasszal kedvezett az időjárás a peronoszpórafertőzésnek, megjelentek az első olajfoltok a szőlő levelén. Egyelőre nem mindenütt látványosak, de a sok eső miatt bárhol elindulhatott a kórfolyamat, amit felszívódó szerekkel célszerű blokkolni.

Eső legyen, vagy folyjon a víz

Ünnepélyes keretek között adták át a Hársfamajori öntözési közösség öntözőtelepét, május közepén. A Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával megvalósult beruházás a termelés biztonságát szolgálja.

A kkv-k továbbra is számítanak az uniós forrásokra

Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H az MTI-vel a magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.