Back to top

Indul az idénymunkaszezon, vele a viták is

Kezdődik az idénymunkaszezon, szokás szerint nagyobb visszhangot kapnak ilyenkor a témát érintő kérdések. Legutóbb a Németországban mezőgazdasági idénymunkát vállaló külföldiek egészségbiztosítása körüli vitáról számolt be a sajtó: a szakszervezetek teljes körű egészségbiztosítást javasolnak, a munkáltatók pedig úgy vélik, a jelenleg szokásos csoportos biztosításokban is benne van minden szolgáltatás, amire ebben a speciális esetben szükség van.

Az Agra-Europe anyagára hivatkozva idézte a fruchthandel.de portál a németországi mező- és erdőgazdasági munkaadók szövetségének elnökét, Hans-Benno Wichertet, aki

felfoghatatlannak nevezte, miért kellene a – jellemzően külföldi – idénymunkásokat azzal terhelni, hogy a teljes körű egészségbiztosításra jogosító járulékot fizessék, hiszen rövid németországi tartózkodásuk alatt a szolgáltatásoknak úgyis csak nagyon korlátozott körét tudnák igénybe venni.

Fotó: Pixabay
Sokkal észszerűbb szerinte a magánbiztosítók által kínált csoportos biztosításokat megkötni ilyen esetben, hiszen azok is fedezetet nyújtanak akár súlyos megbetegedés vagy munkaidőn kívül történt baleset esetére is. Inkább azt kellene előírni, hogy ezekből a csoportos biztosításokból melyik – kizárólag önrészmentes – konstrukciók tekinthetők minimálisan elvárt szintnek az idénymunkások esetében, fejtette ki. Hozzátette, hogy természetesen nem maradhat el a munkavállalók részletes és érdemi tájékoztatása a különféle egészségbiztosítási lehetőségekről, és hogy szerinte az nem érdemi tájékoztatás, amikor a munkaszerződés egyik pontjában, a nagy többség által garantáltan figyelmen kívül hagyott helyen van erről szó.

A munkaidővel kapcsolatos jogszabályban viszont megfontolandó lenne egy ágazatspecifikus módosítás Hans-Benno Wichert szerint:

a két munkanap között kötelezően beiktatandó pihenőidőt indokolt lenne rövidítni, hogy a szabadföldön dolgozók a kora reggeli és a késő délutáni órákat kihasználhassák munkára, cserében a déli hőség idején pár órára levonulhassanak a területről,

számol be róla a fruchthandel.de.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Moníliafertőzések ideje – növényvédelmi előrejelzés 12. hét

A későn fakadó növények rügyei is megmozdultak, ezzel lezárult a tél végi lemosópermetezés időszaka. Máris koncentrálhatunk azonban a moníliára, ami virágzáskor fertőzi a csonthéjasokat. Emellett kelnek a levéltetvek és bújnak elő a telelőhelyükről a poloskák is, már most látszik, hogy az idén is gond lesz velük.

Jó szomszédok a veteményesben

Egyik tavalyi számunkban már foglalkoztunk a vegyeskultúra előnyeivel, szerepeivel. Ebben a cikkben egy konkrét módszert mutatok be azoknak, akik szeretnének a növények társításával kertészkedni, de nem tudják, hogy fogjanak hozzá. A Gertrud Franck-féle öngyógyító vegyeskert hosszú távon könnyen fenntartható, ha sikerült alaposan megtervezni.

Késleltetett baromfiszezon

Merjünk nagyok és bátrak lenni! Az ugocsai Tiszahát gazdái közül valószínűleg senki sem fogalmazta meg így ezt a jelmondatot bő húsz esztendővel ezelőtt – tehát az ezredforduló táján –, mégis sokan ennek megfelelően cselekedtek. Ugyanis amikor a kolhozrendszert véglegesen felszámolták, hatalmas rés keletkezett a lakosság előnevelt baromfival való ellátásában.

Szilvafa tavaszi metszése - Két klasszikus irányzat

A hagyományos szilvafajták egyik részére a nagyobb, kerekebb termések jellemzők, amelyekben a gyümölcshús nem válik el jól a magtól, míg a másik csoportba a magvaváló, klasszikus szilvaformájú terméseket soroljuk.

Online vásárláskor fontos a növényútlevél!

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt. A termesztők, kereskedők jogkövető magatartása mellett a vásárlók is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a gazdasági és környezeti veszteséget okozó károsítók elterjedését és megtelepedését: online vásárláskor mindig keressék a növényútlevelet!

Az eukaliptusztól az áfonyáig

A német Heinje faiskola korszerű, innovatív fajtáiról, valamint különleges értékesítési módszereiről híres. Kínálatában olyan klasszikusok találhatók meg, mint a díjnyertes Rosy Boom rózsafajta, a Three Sisters és a Switch hortenziák, valamint a Lucky Berry áfonyafajta. Az ismert faiskola az IPM kiállításon mutatta be idei piaci újdonságait.

A dió sekély kéregrákja

Hazánkban tíz éve azonosították a diófák új, veszélyes baktériumos betegségét. A sekély kéregrák a tengerentúlról érkezett Európába, és az utóbbi harminc évben terjed földrészünkön.

Paradicsom: várható mennyiségek, árak

A paradicsom-feldolgozókat tömörítő WPTC (World Processing Tomato Council) február közepi, Sacramentóban megrendezett ülésén kiadta a 2023-as évre vonatkozó első hivatalos előrejelzését. A szervezet szerint a világon összesen várhatóan 41,8 millió tonna paradicsomot dolgoznak fel, 10%-kal többet, mint tavaly.

A méhész is vállalkozó 7. - Vállalkozásvezetés gyorsan változó környezetben

Jelenleg egy elég komolynak tűnő gazdasági válság elején járunk. Aki kicsit is ért a gazdaság ciklikusságához, az tudja, hogy ez nem egy váratlan dolog.

A génszerkesztés nem fér össze az ökológiai gazdálkodással

Köztudott, hogy az ökológiai gazdálkodás elutasít mindennemű génmódosítást. Ökológiai gazdálkodó nem termeszt génmódosított növényeket, nem tenyészt ilyen állatot, és nem használ genetikai módosítással vagy genetikailag módosított szervezet által előállított terméket. A génszerkesztés témakörét körbejárva azonban egy érdekes cikkre bukkantam, amiben Urs Niggli a zöld géntechnológiáról ír.