A kutatók fényvisszaverő jelzéssel láttak el több vadméh fajt és a kereskedelmi célból tenyésztett földi poszméhet is - számol be egy friss kutatásról a Bienenaktuell. Ezután pedig egy valósidejű nyomkövető rendszer segítségével figyelték meg őket.
A kutatók egy vakus kamerát használtak, hogy a jelzéssel ellátott méheket lefényképezzék. A méhek a jelölésüknek köszönhetően apró pontokként jelentek meg a képen.

A rendszer sikeresnek bizonyult a vizsgált méhfajoknál: összesen 100 egyedet követtek nyomon két helyszínen, köztük háziméheket és levélvágó méheket is.
A kutatók meglepetésére az egyik földi poszméhet egy magas fenyőn találták meg, 33 méterre a nyomkövető rendszertől, ahol egyébként nem keresték volna.
A rendszer, mely egy kamerából, egy vakuból és egy Raspberry Pi számítógépből áll, úgy tűnik sikeresen vizsgázott.
A rendszer programja képes automatikusan felmérni, hogy egy adott képen érzékelhetők-e a jelölt méhek, így valós időben képes a méheket a kamera hatótávolságán belül felismerni.
A kutatók a látómező és -távolság kiterjesztését és a különböző színű jelzések kifejlesztését is célul tűzték ki, hogy a jelölt méhek között különbséget lehessen tenni és távolabbról is meg lehessen figyelni őket.
Ajánljuk még:
Ezért hasznos a méhekkel szimbiózisban élő atka
Újra itt a felső légúti fertőzések időszaka, így előzzük meg a bajt!