Metilálás

A metiláció zökkenőmentes lezajlásához nélkülözhetetlen a B2-, a B9-, a B12- vitamin, a magnézium és a jó minőségű (teljes értékű) fehérje.
Tovább komplikálja a helyzetet, hogy a feladatokkal és toxinokkal elárasztott, túlterhelt máj nem tudja elég hatékonyan támogatni a folyamatot, pedig a szerepe létfontosságú.
A metilációs ciklus sok más tényező miatt is sérülhet, csak néhány ezek közül: gyulladások, fertőzések, nehézfémekkel való terheltség, magas homociszteinszint, elégtelen tápanyagellátás, felesleges fehérjefogyasztás, vagy amikor folsavat szedünk, ami ellehetetleníti a metilfolát hasznosulását. Ennek hiányában pedig gyakorlatilag életképtelen a metiláció. A legújabb álláspont szerint a velőcsőzáródási rendellenesség, a Down- szindróma, a veleszületett szívbetegségek kifejlődése, és a farkastorok jelensége is a blokkolt metilációs ciklusra vezethető vissza.
Csak folát és sosem folsav

Mesterséges formája, a folsav nem csak teljesen haszontalan (az emberek többsége ugyanis egy genetikai mutáció miatt nem képes hasznosítani), hanem inkább még káros is lehet.
A folsav ugyanazt az utat használja, mint a metilfolát, és mivel lefoglalja a folátreceptort, így még ez utóbbi hasznosulását is gátolja. Tehát a folsav mindenképpen kerülendő, akár étrendkiegészítőben van, akár dúsított élelmiszerekben.
Metilkobalamid
Mivel az élelmiszerekkel elfogyasztott B12- vitamin bioaktívvá alakításával és raktározásával a máj gyengesége vagy a bélrendszer sérülése miatt lehetnek gondok, így várandósság idején feltétlenül ajánlott a metilkobalamid formát alkalmazni. A ciánnal stabilizált cianokobalamid forma kerülendő, mivel ez egy szintetikus és káros vegyület, ami ráadásul meglehetősen stabil is, vagyis a szervezetnek át kell alakítania mielőtt hasznosítani tudná. És nincs rá garancia, hogy át fogja tudni alakítani.
Létezik ugyan néhány növényi forrása, de ezekben is nagyon kicsiny mennyiségben van jelen, ezért vegánoknak feltétlenül javasolt pótolni, és nem csak terhesség idején.
B2- vitamin

Magnézium
Megszámlálhatatlan biokémiai folyamatban vesz részt.

Kolin
Nem kakukktojás, mert vészhelyzet esetén a metilációs ciklus metilfolát hiányában képes a kolint használni metilfolát vagy metilkobalamid helyett. A magzati fejlődés korai szakaszában kiemelt fontosságú a kolinban gazdag étrend, vagy ennek hiányában feltétlenül szükséges a pótlása. Várandósság alatt hatalmas a test kolinszükséglete, hiszen rengeteg új sejtet kell létrehozni. A kolin segíti az agy fejlődését, nélkülözhetetlen a sejtmembránok felépítésénél, véd az idegrendszeri problémák és az anyagcsere gubancok kialakulásával szemben. Elképzelhető, hogy a kolinhiány önmagában rizikófaktora a DNS- károsodás, a velőcsőzáródási rendellenesség és a gyenge memória kialakulásának, és növeli a koraszülés, az alacsony születési súly és a preeklampszia lehetőségét.
Növényi forrásai: napon szárított paradicsom, spirulina, karfiol, brokkoli, kelbimbó, szójababcsíra, gyermekláncfűlevél, articsóka, zöldborsó, csemegekukorica, gyömbér, spárga, lenmag, pisztácia, földimogyoró, stb.
A tudatos gyermekvállalás részeként a B9- és a B12- vitamint legalább 3 hónappal teherbe esés előtt el kell kezdeni szedni, és jól tesszük, ha a kolinra is több figyelmet fordítunk, mint egyébként.
Lényegében ennyiből áll a metiláció étrend és táplálékikiegészítők általi támogatása. Ezekre tudunk a legkönnyebben hatni, ezekkel megnöveljük a sikeres védekezés esélyét. Emellett ajánlott még az extrém hőhatásokat (szauna, forró fürdő) elkerülni és minimálisra csökkenteni a napozást.