Mostanában egyre nagyobb kultusza van a kézműves csokoládéknak, amelyek minőségi alapanyagokból különleges ízesítésekkel és gyönyörű kivitelben készülnek. A közvetlenül a kakaóbabból készült bean to bar csokoládék pedig a legmagasabb minőséget képviselik
mert a jó minőségű „alap csokoládék” elkészítése nem bonyolult feladat. A magunk alkotta csokoládék jóval olcsóbbak és akár ajándéknak is kitűnő lehet.
Az alapja minőségi csokoládépasztilla, amit már több helyen beszerezhetünk, akár webshopon, vagy cukrászatkellék üzletekben is. De vehetünk alapul legalább 70% kakaó tartalmú táblás étcsokoládét is.
Vigyázzunk, hogy az edény alja ne érjen a forró vízbe, mert a csokládénk megég. A forró csokit lehűtjük 30 Celsius-fokosra. Ezt végezhetjük úgy, hogy kiöntjük a csokoládét egy sima felületre és állandóan kevergetjük, mozgatjuk, amíg el nem érte a kívánt hőmérsékletet. Vagy választhatjuk azt a módszert, hogy a csokoládé ¾ részét olvasztjuk föl, majd a maradékot belekeverjük a forró, olvadt csokiba, ami kellő hőmérsékletre hűti.
Ezután következik a formázás. A folyékony csokit formákba öntjük. Vásárolhatunk erre a célra készült különféle mintákkal ellátott táblás csoki formákat, amelybe beletöltjük a csokoládét.

Amikor a csokink 30 Celsius-fokos, megkezdhetjük a díszítését. Gyakorlatilag bármit szórhatunk rá, ami szem, szájnak ingere, amit szeretünk és amitől látványos lesz: magvakat, ehető virágokat, aszalt és liofilizált gyümölcsöket, fűszereket, színes cukrokat és még folytathatnánk a sort, aminek csak a kreativitás szab határt.
Amikor a csoki szoba hőmérsékletűre hűl, hűtőszekrénybe tesszük kb. 1 órára.
Ezután már csak a csomagolás van hátra, ha addig kibírjuk és nem esszük meg még előtte.