A kedvezőtlen időjárás miatt kialakuló szűkös importkínálat, valamint a korai zöldségek szezon eleji korlátozott mennyisége Németországban is felfelé hajtotta az árakat a húsvéti ünnepek alatt, ráadásul a fogyasztói kereslet is igen erős volt. Az ünnep elmúltával, április közepén azonban úgy tűnik változásra számítanak a kereskedők.
A német agrárpiacot elemző vállalat, az AMI (Agrarmarkt Informations GmbH egy online szeminárium keretén belül annak járt utána, hogy továbbra is fenntarthatóak még a stabilan magas árak.
Februárban és márciusban Németországban is rekordokat döntött a zöldségek árak. Ehhez nem csak a dél-európai hideg időjárás járult hozzá, ami rendkívüli áremelkedéshez vezetett különösen a salátafélék valamint a paradicsom és paprika esetében, hanem a 2022-es nyári hőhullám következményei is: nem volt elegendő raktárkészlet hagymából, sárgarépából és káposztafélékből sem. A szokatlanul magas infláció miatt egyébként a német fogyasztók is visszafogták vásárlásaikat ebben az időszakban.
A márciusi hűvös, csapadékos és fényszegény időjárás lelassította a korai szabadföldi zöldségek fejlődését, így húsvétkor a spárga, rebarbara, újhagyma és retek iránti erős keresletet is csak nehezen tudták kielégíteni, az üvegházban termelt hajtatott zöldségfélékből pedig szintén csak korlátozott mennyiség állt rendelkézre, mert a magas energiaköltségek miatt sok termelő később, vagy egyáltalán nem telepített új zöldségkultúrát. Ezek a tényezők összességében extrém magas árakhoz vezettek.
De vajon mi várható a piacokon húsvét után?
Elemzők szerint változni fog a helyzet, mivel az importellátásban enyhült a helyzet, már nincs hiány sem uborkából, sem paradicsomból. Németországban is javul az időjárás, nő a napi hőmérséklet ezzel együtt javulnak a szabadföldi növények termesztési feltételei is. A kínálat egyre szélesebb a salátafélékből és levélzöldségekből, a vásárlók pedig a húsvéti „roham” után, ismét az átlagos mennyiségben keresik a zöldségeket. Így az AMI szerint, a megnövekedett termelési és feldolgozási költségek az árak csökkenésével ismét nagy részben a termelők vállát fogja nyomni.