Május második dekádjában erős felmelegedés következett be, az éjszakai minimumhőmérséklet sem süllyedt 10 °C alá, nappal pedig gyakoriak voltak a 25-27 °C körüli maximumok. Csapadék alig esett, csupán néhány helyen fordult elő zápor, zivatar. A jelenlegi időjárás szinte minden betegségnek és kártevő szaporodásának kedvez.
Külön ki kell emelni a különböző levéltetűfajok szárnyas és szárnyatlan alakjainak tömeges előfordulását,
így szinte minden növényen találunk kisebb-nagyobb levéltetű-kolóniát.
Az almatermésű növényeken a kora tavaszi levélpirosító levéltetű (30%) mellett egyre több a zöld és szürke levéltetűvel (20%) fertőzött hajtásvég. A hangyák tömegesen gondozzák a szívogató egyedeket, így a mézharmat-kiválasztás is fokozódik.
Az almamoly eddig stagnáló rajzása kissé emelkedik, megkezdődött az első kirajzott lepkék peterakása.
A másodlagos lisztharmatfertőzés a hajtásvégek mintegy 50%-án okoz kisebb-nagyobb tünetet, az alma- és körtevarasodás már levélen és termésen egyaránt fertőz. Az ervíniás tűzelhalás eddig még nem jelent meg, de az időjárási feltételek egyre kedvezőbbek a betegség kialakulásához, így meg kell kezdeni a megelőző kezeléseket.
A csonthéjasok fáin mindennapos látvány a moníliás ágelhalás. Az ágrészek pusztulnak, a fertőzés gyakorlatilag 100%-os.
Emellett egyre gyakoribb a sztigminás levéllikasztó betegség tünete a lombozaton, és fejlettebb kajszitermésen is előfordul már. A viszonylag korai fertőzésért az enyhe tél okolható, mert néhány örökzöld dísznövényen (pl. Laurus sp.) zavartalanul áttelelt a kórokozó. Itt is ki kell emelni a levéltetű-fertőzés erősödését kajszin, cseresznyén, meggyen. Gyenge rajzással ugyan, de megkezdődött a cseresznyelégy „szezonja” is.
Egyelőre csupán néhány darabot fognak a sárga-zöld ragacsos lapok, de ideje ezeket mindenhol kihelyezni a fák napos oldalára.
A szilvamoly ismét erőteljesen rajzik, tehát indokolt a védekezés.
Dión kezdeti enyhe tünetekkel jelentkezett a nemezes gubacsatka, más fertőzést még nem találunk a fákon.
A házas és a csupaszcsigák továbbra is hatalmas károkat okoznak a házikertekben. Egyelőre a házas csigák vannak többségben, de sok áttelelt apró csupaszcsiga is megkezdte a károsítást, szinte válogatás nélkül károsítanak a növényeken.
Okvetlenül kezdjük meg a csalogatást valamelyik (tejsavós, sörös, kémiai stb.) módszerrel.
Az időjárás kedvez a burgonyavésznek, és a záródó sorok miatt növekszik a nedvességborítás a növényállományban, meg is jelentek a betegség első tünetei. Az első burgonyabogár-imágók elkezdték a peterakást, bár létszámuk egyelőre alacsony a kártételhez.
Néhány érzékeny szőlőfajtán tovább erősödött a nemezes gubacsatka fertőzése, elhanyagolt ültetvényekben pedig a gyapjastetű okoz látványos károkat. A jelenlegi feltételek egyaránt kedveznek a lisztharmat- és a peronoszpórafertőzésnek, ezért indokolt a védekezés megkezdése. A tarka szőlőmoly nem rajzik, lárvakártétel nem figyelhető meg a fürtkezdeményeken.
Részletes növényvédelmi előrejelzésért látogassanak el a www.magyarnovenyorvos.hu honlapra.