Miután újraválasztották Recep Tayyip Erdogan elnököt, 14%-kal esett a török líra árfolyama, és
a zuhanás azóta is tart, pedig már eddig sem volt a helyzet mindennapi:
két éve még 8,67 török lírát ért egy USA-dollár, ma 23,37-et, olvasható a cikkben. Vagyis két éven belül 2,7-szeres a változás.
Törvényszerű, hogy a nemzeti valuta leértékelődése mindig élénkíti az adott ország exportját,
és erősen behatárolja az oda irányuló importlehetőségeket. 2023 első négy hónapjában 10%-kal nőtt a Törökországból kiáramló zöldség-gyümölcs mennyisége, pedig akkor éppen stabilnak számított a líra árfolyama. Most a leértékelődéssel bizton számíthatunk rá, hogy megindul Európa felé a növényházi paradicsom és uborka, a cseresznye, a kajszi, az őszibarack és nektarin, a szilva, illetve az aszalt gyümölcsök és olajos magvak, továbbá a görögdinnye. A burgonyára és a hagymára exporttilalom van érvényben, de ha várhatóan feloldják a következő napokban, akkor az is jön, vetíti előre a cikk.
2022-ben valamelyest csökkent a török zöldség-gyümölcs export, elsősorban azért, mert keveset termett a mogyoró, Oroszországban és Ukrajnában pedig a háború miatt esett vissza a kereslet. Mindeközben az import vetőmag, műtrágya, növényvédő szer, gépek és berendezések nagymértékben drágultak, ami akkor is súlyos, ha sok mindenből van belföldön is gyártás. Félő, hogy a zöldség-gyümölcs minőségére is rányomja a bélyegét.
Mindazonáltal a szüret kezdetének közeledtével nem árt felkészülni, hogy
ha csak az időjárás valami extrémet nem produkál, akkor valószínűleg a megszokottnál nagyobb mennyiségben érkezik majd
Törökországból alma, citrom, mandarin, mogyoró, mandula, avokádó és még sok más zöldség-gyümölcs is. Lehet, hogy az első komolyabb banánszállítmányok is megérkeznek, felfutóban van ugyanis a banántermesztés Törökországban.
A helyi fogyasztóknak pedig marad a drágaság: a szegénységi küszöb együtt emelkedik az élelmiszerek árával, írja a fruchthandel.de cikke.