Nagy tapasztalattal rendelkezik az idős és matuzsálemi fákkal kapcsolatban Andreas Roloff erdőkutató professzor, de még őt is meglepte a vizsgálat végeredménye, amelyet saját bevallása szerint többször is újraszámolt. Ám mindannyiszor ugyanazt kapta: körülbelül 400 fiatal fára van szükség ahhoz, hogy betöltsék egy körülbelül 20 méter lombkorona-átmérőjű idős fa környezetvédelmi szerepét, például a levegő tisztításában, az árnyékolásban, hűtésben vagy szén-dioxid-megkötésben.
A jelenlegi szabályozás néhány facsemete ültetését írja elő egy kivágott példány helyett, ennek legfeljebb alibi funkciója van, mondja. Az erdészeti botanikai és erdőzoológiai intézet, valamint a tharandti erdészeti botanikus kert egykori igazgatója jelenleg a drezdai egyetem professzora és évek óta kutatja a fák öregedését, a fafajok gondozását, a fák szárazságra adott stresszreakcióit és a szárazsághoz való alkalmazkodásukat, különösen lakott területeken, városokban.
Andreas Roloff egyik előadásához kezdte el kutatni azokat a befolyásoló körülményeket és tényezőket, amelyek lehetővé teszik, hogy a fák akár ezer évig is éljenek. Ennek a kutatásnak mintegy „mellékszálaként” kezdte el vizsgálni a matuzsálemi fák környezeti teljesítményét, amelyből a már korábban említett meglepő eredmény született. Mintegy tizenegy fafaj esetében tudták eddig leírni, meghatározni azokat a biológiai tulajdonságokat és tényezőket, amelyek befolyásolják a fa várható élettartamát.
A fák ültetése során jellemzően nem az a cél, hogy azok matuzsálemi kort érjenek meg, általában inkább egy hosszabb emberi élethosszban gondolkodnak. Ennek ellenére a drezdai kutatók a legkülönfélébb szempontok alapján kidolgoztak egy kritériumrendszert a fák optimális helyének kiválasztásához. Erre a célra két adatbázis áll rendelkezésre, az egyik az úgynevezett klíma-faj mátrix, amelyben mintegy 250 fa- és cserjefaj szerepel szárazságstressznek való ellenállóságuk szerint kategorizálva. A másik adatbázis a Citree nevet viseli, amelyben a „legjobb” 400 fafaj és fajta szerepel, 65 különböző kategóriába sorolva igényeik alapján.
Mivel a legjobb adatbázis sem segít, ha a fákat – különösen városi környezetben – nem gondozzák megfelelően, a drezdai egyetemen végzett diákok és az érdeklődő szakemberek számára tanfolyami keretek között oktatják a faápolást és gondozást.
És az is gyakran kiderül, hogy ami első pillanatban a legolcsóbbnak tűnik, mint például egy fa kivágása, az hosszú távon a legdrágább megoldás lesz. Az új fák ültetésének költségeit az idős fák óriási ökológiai értékével összevetve jogossá válhat a kérdés: melyik az értékesebb?