Néhány év múlva százéves lesz a fajta, mely ez idő alatt nagy utat járt be, és nyolcévnyi tenyésztői munka után mostanra megszületett az andalúz színű változata is. E fajtáról méltán szólnak úgy, hogy a hazai galambházak újabb dísze.
Jaksa János galambjairól már többször írtunk lapunkban, most ennek az új színnek a kapcsán kerestük meg a tenyésztőt, aki gyermekkora óta foglalkozik galambokkal. Először több fajtát tenyésztett, 1957-től foglalkozott postákkal, 1970-től amerikai óriás postákkal, és az első magyar díszposták a 2000-res évek elején kerültek hozzá. Azóta a fajta egyik legeredményesebb hazai tenyésztője lett.
Az Alföldről indult hódító útjára
A magyar díszpostát az 1930-as évek táján tenyésztették ki az alföldi tanyavilágban. Gyula és Orosháza környéke tekinthető a fajta bölcsőjének, mely eleinte kisebb testű volt, mint a mai példányok.
Az 1900-as évek közepén elkezdték küllemre szelektálni a fajta példányait, ám a szépség a gyorsaság rovására ment, így a röpversenyeken háttérbe szorultak ezek az egyedek, de cserébe egy új fajta jött létre. Ehhez a tenyésztők lelkesedése és kitartása is kellett, hiszen elég sok idő telt el, mire fajtaleírása lett, azaz új fajtaként elismerték.