A szakemberek ugyanis megállapították, hogy azoknál, akik hat óránál kevesebbet alszanak, nő a cukorbetegség rizikója. Sőt, még a megfelelő étkezés sem csökkenti a károkat, vagyis egészséges táplálkozással sem lehet kompenzálni a tartós alváshiányt – írja a Health.
A cukorbetegség kialakulása
A 2-es típusú cukorbetegség olyan krónikus állapot, amely akkor alakul ki, ha a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni, vagy pedig nem tudja megfelelően felhasználni azt.
Inzulinhiány esetén a vércukorszint megemelkedik, ez pedig idővel 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet.
A JAMA Network Open című szaklapban közzétett tanulmány újabb bizonyítékul szolgál arra, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás kulcsfontosságú szerepet tölt be a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében.
„Már a miénkhez hasonló, korábban végzett kísérletek is megmutatták, hogy a tartós alváshiány fokozza 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát” – hangsúlyozta Diana Aline Nôga, a tanulmány társszerzője, a svédországi Uppsala Egyetem neurológusa a Health számára.
A kutató szerint
Étrendet és alvást is górcső alá vettek
A tudósok 247 000 személy egészségügyi adatait vizsgálták az úgynevezett UK Biobankból, mely orvosok számára fenntartott rendkívül széles adatbázis Nagy-Britanniában. A kutatócsapat 4 kategóriába rendezte a vizsgált személyeket, aszerint, hogy napi 7-8, 6, 5 vagy csupán 3-4 órát aludtak.
Ehhez olyan szempontokat vettek figyelembe, mint például, hogy a résztvevő milyen gyakorisággal fogyasztott vörös és feldolgozott húst, gyümölcsöt, zöldséget és halat. Átlagosan 12,5 éven át követték nyomon a résztvevők adatait, hogy minél hitelesebb képet kapjanak.
„Az elemzés során többek közt olyan tényezőket is figyelembe vettünk, mint az életkor, a nem, a társadalmi-gazdasági státusz és az álmatlanság gyakorisága” – tette hozzá Nôga.
„Az alvás, az étrend és a testmozgás együttesen járul hozzá az egészséghez és ezáltal a jó közérzethez. Mondhatjuk úgy is, az egészséges táplálkozás és testmozgás mit sem ér, ha nem társul mellé megfelelő minőségű és mennyiségű alvás” – emelte ki Nancy Foldvary-Schaefer, a Cleveland Clinic neurológus professzora.
A szakemberek üdvözlik, hogy bár szerintük korábban a tudomány terén nem kapott kellő figyelmet az alvás vizsgálata, a szakirodalom manapság egyre gyakrabban hangsúlyozza döntő szerepét egészségünk tekintetében.
Ugyan több tanulmány is összefüggésbe hozza a két jelenséget, a kutatók szerint nem lehet kijelenteni azt, hogy a nem megfelelő alvás minden esetben diabéteszt váltana ki. Mindazonáltal figyelmeztetnek, törekedjünk arra, hogy elérjük a felnőtt szervezet számára ideális napi 7-9 óra alvást.
Azt is hangsúlyozták, bár sokan állítják, hogy kevesebb alvással is beérik, valójában a népesség mindössze 1-2%-ának genetikája teszi ezt lehetővé.
Ez is érdekelheti: