0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Hogyan segítsünk gyászoló kutyánknak?

Több házikedvencünk van? Szoros kötelékek olyan közösségekben is kialakulhatnak, melyet több, különféle faj alkot. Ha jól érzik magukat együtt, egyikük súlyos betegsége, illetve halála nagyon meg fogja viselni a többieket.

Egy „családtag” eltűnése elszomorító, zavarodottságot, és hiányérzetet okoz – nemcsak az embernek. Egy ilyen esemény állattársaink számára sem észrevétlen, az ő életük is megváltozik, sosem lesz már olyan, mint amilyen volt. Egyes állatok sosem tudják feldolgozni a veszteséget, nem tudják túltenni magukat embertársuk vagy párjuk elvesztésén. Mély depresszióba zuhannak, „gyászoló” magatartást tanúsítanak, melyet nehéz végignézni. Őrjítő a tehetetlenség, amikor általunk kedves lények sorvadozását kell (végig)néznünk. Sokszor nem tudunk közbelépni se, mert olyan megingathatatlan az elhatározásuk. Azonban nem minden helyzet reménytelen, és mi ezekkel fogunk foglalkozni.

Segítsünk azoknak, akik elfogadják a segítséget!

Ha a kutyánk „gyászol”

Lógatja az orrát, sír, nyüszög, motiválhatatlan, visszautasítja az evést, megváltoznak az alvási szokásai, és a társát keresi. Ilyen reakciók a veszteség után természetesek és érthetők. Habár egyesek vitatják, hogy ez vajon gyásznak nevezhető-e, ugyanis az állatok érzelmi és gondolati világa a tudomány emberei számára elfogadhatatlan – míg néhány laikus számára magától értetődő. Sokan úgy vélik, csak azért, mert nem tudunk megbizonyosodni róla, létezik-e, illetve hogy teljesen úgy működik-e, mint nálunk, nincs jogunk megfosztani az állatokat attól, hogy nekik is legyenek valamiféle érzelmi megnyilvánulásaik, hangulataik.

Kimozdítható

Szerencsére nem minden állat búslakodja át magát a túlvilágra: vannak olyanok, akiket ideiglenesen ledönt a bánat, de idővel visszatalálnak az életbe. És néhány dologgal mi is segíthetünk nekik.

A legjobb, amit tehetünk, hogy jelen vagyunk. Mivel számára biztonságot nyújt, próbáljuk fenntartani a megszokotthoz leginkább hasonlító napi rutint. Vigasztaljuk meg, és engedjük, hogy mellénk kuporodjon. Értékeljük, ha nyugodt, viszont ne dorgáljuk meg, ha izgatott, vagy reménykedve várja az elhunytat.Ezeket a viselkedési formákat helyesebb ilyenkor figyelmen kívül hagyni. Hívjuk inkább oda magunkhoz, próbáljuk meg kimozdítani stresszes állapotából azzal, hogy aktívan foglalkozunk vele. Minden kutyának egyedi személyisége, és igényei vannak. Mivel a gazdája ismeri a legalaposabban, az lenne a legjobb, ha képes lenne ráérezni, hogy kutyája minek örülne legjobban. Több foglalkozásnak, több gyengédségnek, hosszabb sétáknak, több játéknak? Senkit sem lehet pótolni, tehát nem kell elhamarkodni egy új kedvenc behozását a közösségbe. Legyünk türelmesek magunkkal, és életben maradt háziállatunkkal is. Csak akkor fogadjunk be új tagot a falkába, miután már úgy érezzük, felkészültünk rá.

Bárkit érhet olyan veszteség, ami összetöri, és megbénítja életösztöneit. Akkor viseljük a legjobban ezeket az időszakokat, ha törődünk egymással, ha türelmesek vagyunk a gyászolóval, és egy idő után finoman noszogatjuk, hogy könnyebben visszataláljon életének ösvényére.
Ez is érdekelheti:
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: