Egy friss felmérés rávilágít arra, hogy az ausztrál mezőgazdaságban dolgozók egyre jobban neheztelnek a kormányra. Ennek fő oka az egyre szigorodó korlátozások különösen az éghajlat- és agrárpolitika terén. Európában és másutt is egyre több gazda emeli fel a szavát a környezetvédelmi szabályozások ellen – Ausztrália sem marad ki a sorból.
Ausztrália a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági exportőre.
De a kormány legújabb intézkedései sok gazdát meglehetősen nehéz helyzetbe hoztak. Az élő juhok exportjának betiltása, a vízhasználat korlátozása egyes régiókban, és a gazdákra kirótt biológiai biztonsági adók mind hozzájárultak a gazdák fokozódó frusztrációjához.
Nem csoda, hogy az ausztrál gazdák egyre elégedetlenebbek. A legfrissebb felmérés szerint a megkérdezett 1026 gazdálkodó 73 százaléka úgy véli, hogy a kormány politikája árt az ágazatnak. Ez jelentős növekedés az egy évvel korábbi 54 százalékhoz képest. Ráadásul nyolcvan százalékuk úgy érzi, hogy a kormány nem érti meg a gazdákat, és nem is hallgatja meg őket.
Mire számítanak az ausztrál gazdák?
A válaszadók fele szerint Ausztrália élelmiszertermelése növekedni fog a következő évtizedben, de ez is visszaesést mutat az egy évvel korábbi 56 százalékhoz képest. David Jochinke, a Nemzeti Gazdaszövetség (NFF) elnöke szerint ezek az eredmények nem meglepőek. „Az olyan kritikus kérdések, mint az élő juhok exportjának tilalma, a biológiai biztonsági adó és a vízvisszavásárlások súlyosan megterhelték a gazdákat” – mondta Jochinke.
A jelen helyzet hasonló a korábbi európai példákhoz, ahol a szigorú szabályozások tiltakozásokhoz vezettek. Az unióban a gazdák a túlzott környezetvédelmi szabályok miatt emelték fel hangjukat. Ahogy Jochinke fogalmazott: „A gazdák frusztráltak. Úgy érzik, hogy nem hallják meg őket, és hogy ez a káros gazdaságpolitika elsöpri őket.”
A kérdés most az, hogy meddig tart ez a feszültség, és vajon a kormány hajlandó-e leülni a tárgyalóasztalhoz a gazdákkal, mielőtt a helyzet tovább romlana.
További érdekességek:
Egy őshonos gyíkféle mentheti meg az ausztrál juhokat
Újdonság a fiatal növények sérülésmentes átültetéséhez – már Európában is