0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 5.

Nyári forróság és a korai lombhullás: van megoldás?

Aggasztó jelenség tapasztalható több helyen is az országban: bár még csak nyár vége van, egyes lombhullató fák és cserjék alatt annyi lehullott levél látható, mintha már késő ősz lenne. Az ilyen pedig aszályt csak egy ideig viselik el a növények...

Perzselődés- és párologtatófelület-csökkentés

Az idei tavasz és nyár eleje jól indult csapadék szempontjából, ám később sajnos megérkezett az aszály, ami nem csak a kukoricatáblákon okozott szomorú látványt.
A hosszú ideig tartó csapadékmentes időszakok és az ezzel társuló magas hőmérséklet megviseli a növényeket.

Csapadék híján akadályozott a tápanyag felvételük, sőt a turgor állapot fenntartása is sokszor problémát okoz a növényeknek. Amikor ez nem sikerül, hervadnak a levelek… Emiatt nem fejlődnek, nem növekednek, és az általános kondíciójuk is egyre romlik.

Az aszályos periódusokat egy ideig elviselik a növények, de nem a végtelenségig. Ha ez az állapot túl sokáig áll fenn – mint most is –, akkor hamarabb, még ősz előtt elkezdik lombjukat hullatni a fák, hiszen ezzel párologtató felületet veszítenek, ami a fejlődésük szempontjából rossz, de a túlélés szempontjából szükséges.
Láthatunk egyes helyeken napok alatt elszáradó és lehulló leveleket is: ennek ok a perzselődés, mely jelenséggel leginkább akkor találkozhatunk, ha a növény körül beton vagy térkő található. Ekkor ugyanis nem csak felülről jön a forróság, a Nap felmelegíti a betont, ami a hőt alulról is a növényre sugározza, emiatt pedig levelei megperzselődnek és lehullanak.

Az aszály hatása, a forróság és a légköri szárazság mellett a több oldalról érkező hőhatás miatti perzselődés is korai lombhullást okoz, csak míg előbbi lassabban, addig utóbbi gyorsabban indítja be a folyamatot.

Hazánkban korábban is gondot okozott a termelésben, hogy a csapadék eloszlása nem volt ideális a növények szempontjából (télen és tavasszal volt több csapadék, nyáron, meg amikor a legnagyobb szükség lett volna rá, hiány volt belőle.) Ám napjainkban az aszályos időszakok sajnos még hosszabbakká váltak, épp ezért van az, hogy míg 30-50 évvel ezelőttig lehetett egyes kertészeti növényeket szabadföldön öntözés nélkül termeszteni, ma már ez gyakorlatilag lehetetlen.

Egy egészséges fa körülbelül kettő-három aszályos évet bír ki, de eközben kondíciója folyamatosan romlik. Idővel e körülmények legyengítik a növények immunműködését, ami miatt könnyebben támadják meg őket a kártevők és a kórokozók. Tehát nem közvetlenül lesz az aszály a vesztük: közvetetten lesz ez pusztulásuk oka.

Mi a megoldás a forróság közepette?

A megoldás rövidtávon az öntözés és a párásabb mikroklíma kialakítása lehet, de ezt nem akkor kell elkezdeni, amikor már hull a lomb a vízhiánytól! A hosszabb távú megoldás az, hogy kevesebb olyan fajt ültessünk, melyek tájidegenek, és hűvösebb, csapadékosabb területekről származnak. Helyettük érdemesebb meleget és szárazságot elviselő fajokat alkalmazni. E fajcsere persze hosszabb folyamat, ám a szelekciót a természet majd megoldja – még ha az nem is lesz túl esztétikus.

Hazánk nyugati része, az Alpokalja, és néhány magasabb hegyünk környéke alkalmas például a legtöbb tűlevelű faj tartására. Az alföldi részeken, ahol a leggyakoribb az aszály, ott a fenyő és tujafélék többsége előbb-utóbb megadja magát. De sok lombhullató faj sem bírja évről-évre elviselni az aszályt.

A klímaváltozásnak hazánkban nyertesei is vannak: ilyenek például a fügék, melyeket még pár évtizede takarással kellett védeni a téli fagyoktól. Mivel újabban a telek egészen enyhék, így a fügék takarás nélkül is áttelelnek, és a nyári meleget is jól tűrik – még akkor is, ha az évszak vízhiánnyal párosul.
A mostani helyzet persze nem jelenti azt, hogy minden korábban működő kertet tarra kell vágni. Öntözéssel is javítható a helyzet, a betonburkolat felület csökkentésével is, hiszen, ha nem beton, hanem füves rész van egy fa alatt, akkor az nemhogy nem sugároz hőt, de még hűti is a mikrokörnyezetet.
A kedvezőbb mikroklímáért párásító öntözéssel tehetünk, de egy kisebb kerti tó kipárolgása is jelentős mértékben javíthat a helyzeten.

Ez is érdekelheti:

Miért problémásak a túl életrevaló fák?

Hazánk egyetlen érintetlen ősbükköse

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: