0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Ne végezze a kukában a citrushéj sem: 5 egyszerű, de nagyszerű felhasználási mód

A citrusok hűsítők, zamatosak, egyszerűen imádnivalóak. Viszont, ha igazán rajongunk a limonádéért, a citromtortáért, a citromfagyiért, és társaiért, akkor rengeteg citromhéjunk fog felhalmozódni...

Többnyire nem tartjuk nagy becsben a zöldségek, gyümölcsök héjait. Természetes, ízléses, esetenként furcsa, néha kissé visszataszító csomagolóanyagnak látjuk azokat. Egy praktikus védőburok, ami összetartja, körülöleli a rostokat, vizet, vitaminokat, ásványokat, fitonutrienseket, aroma- és ízanyagokat. Gyakran eldobjuk őket – éppen, mint a műanyag csomagolóanyagokat -, pedig némelyik finom, és kifejezetten egészséges.

A citromhéj – mint ahogy a többi citrushéj- tartalmaz flavonoidokat, amelyek csökkentik a gyulladást, az oxidatív stresszt, a koleszterinszintet, valamint a kardiovaszkuláris rendellenességek, a sztrók, a cukorbetegség, illetve egyes daganatfélék (főleg emlő-, máj-, és az UV sugárzás okozta bőrrák) kialakulásának esélyét. A benne levő rutin megvédi a C-vitamint az oxidációtól, hatékonyabbá teszi felszívódását, sőt még a hajszálereket is védi.

Káliumtartalma segít fenntartani az optimális vérnyomásszintet. C-vitamin-, és kalciumtartalma végett hozzájárul a csontok egészségének megőrzéséhez, és a csontritkulás kezeléséhez. Antioxidánsai óvják, és méregtelenítik a bőrt, illetve segítenek számos bőrprobléma megelőzésében, és leküzdésében, beleértve a pattanásokat, aknés hegeket, ráncokat, és a fokozott pigmentációt. Májtisztító, méregtelenítő, és vízhajtó hatással is rendelkezik.

A citromhéj kedvelt ízesítő, mely kiemeli az ételek ízét. Ám mindig ajánlott elolvasni a címkén, hogy a vásárolni szánt citrusunk héja emberi fogyasztásra alkalmas-e!

Citrom-lime ecet: vékonyan hámozzunk meg 1 citromot, és 1 lime-ot, tegyük egy széles szájú üvegbe, öntsünk rá fél liter felmelegített fehérborecetet, érleljük 2 hétig, majd szűrjük át. Fel fogja pezsdíteni a salátáinkat.

Limoncello: egy literes befőttes üvegbe szórjuk bele 7 közepes méretű, megtisztított, bio citrom héját, és öntsük fel 500 ml jó minőségű vodkával. Érleljük egy hónapig, majd szűrjük át. Készítsünk cukorszirupot 1 csésze vízből, és 1 csésze cukorból, és miután kihűlt öntsük a citromos alkoholhoz. Hűtőszekrényben 1 hónapig áll el.

Narancshéjtea: egy kávéskanálnyi szárított, bio narancshéjat forrázzunk le egy csésze vízzel, 15 perc múlva szűrjük le, és fogyasszuk el. Segít emésztési panaszok és hasi diszkomfort esetén.

Citrus só: reszeljük le a citrusunk (lehet grépfrút, vérnarancs, lime, citrom) héját, majd keverjük össze megközelítőleg ugyanannyi sóval. Hagyjuk kiszáradni mielőtt egyenként elcsomagolnánk. Használhatjuk levesek, zöldséges, tésztás, rizses ételek, saláták fűszerezésére. Légmenetesen lezárva egy évig eltartható.

Narancsolaj: hámozzuk le a narancsok héját, csak a sárgát a fehér rész nélkül. Vágjuk kisebb darabokra, védett, árnyékos helyen szárítsuk meg, aztán szórjuk tiszta üvegbe. Egy edényben melegítsünk vizet, amikor már jó forró, de még nem forr, zárjuk el a hőforrást, és tegyünk bele egy üveg vodkát. Öntsük a felmelegedett vodkát a narancshéjdarabokra, hogy teljesen befedje azokat. Rázzuk fel, majd tegyük félre 1 hétre. Szűrjük át a készítményt, minél jobban csavarjuk ki a héjdarabokat. Textillel vagy papírtörlővel lefedve hagyjuk állni, míg az alkohol elpárolog. Amikor már nem érződik az alkohol illata, öntsük át egy tiszta, sötét színű üvegcsébe, és tároljuk hűvös helyen. Ez a módszer alkalmazható más citrusféléknél is.

Vétek lenne veszni hagyni ennyi ínyenc alapanyagot!
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: