0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 7.

Így hat az emelkedett légköri szén-dioxid-szint a növényekre

Bolygónkon az élet kialakulását a növényeknek is köszönhetjük. Mi, emberek azért vagyunk képesek életben maradni a Földön, mert a növények is segítenek benne.

Valójában a mi életünk van az ő kezükben, nem az övék a miénkben. szén-dioxid-szint

növény
Fotó: Unsplash

Semmi sem állandó

Földünk jelenlegi élőlényei annak az érzékeny légköri egyensúlynak köszönhetik életüket, amely nagyjából 20000 évvel ezelőtt alakult ki.

A bolygón volt sokkal magasabb szén-dioxid-szint is, ám más feltételek mellett. Forrongó és viharos időszak volt az, másféle életfeltételekkel. Meglehetősen kevés élőlény számára tolerálható hőmérséklettel és a mi szemünkkel nézve jóval kevésbé ideális légköri összetétellel.

A kezdetleges ősnövények burjánzásának következtében kezdett átalakulni a légkör összetétele, ami komoly lehűléssel, a páratartalom, és az oxigén mennyiségének megnövekedésével járt.

Ezek a feltételek aztán újfajta életformák számára kövezték ki az utat.

Megszelídült

A Föld légkörét mostanság 78% nitrogén, 21% oxigén, 0,9% argon, 0,04% szén-dioxid és más, nyomokban lévő gázok (például metán, hidrogén, ammónia, dinitrogén-oxid, kén-dioxid, szén-monoxid, stb.) alkotják. De nem volt ez mindig így, és valószínűleg nem is lesz. Közreműködésünkkel az iparosodás kora változást hozott, mert szédületes tempóban kezdtük el felhasználni azt a rengeteg energiahordozót, ami a földben volt kőszén, kőolaj, és földgáz formájában. A rengeteg tűzifáról nem is beszélve. Már csak az a kérdés, hogy Földünk „pillanatnyi” élővilága (aminek természetesen mi is részei vagyunk) hogyan fogja tolerálni a légkör átalakulásával járó változásokat?

Feltüzelt fotoszintézis

Egy 2016-os tanulmány eredményei azt tárták elénk, hogy az azt megelőző 35 évben a Föld növényzettel borított területeinek negyedén-felén jelentős zöldülés mutatkozott.

Ebben az éghajlatváltozás más hatásai mellett szerepet vállalt (megközelítőleg 70%-ban) a légkör szén-dioxid-tartalmának emelkedése.

A magasabb szén-dioxid-szint ugyanis fokozza a fotoszintézist és serkenti a növények növekedését. Sőt, szén-dioxidban dúsabb környezetben a növényeknek kevesebb vízzel is elegendő. Végre valami jó hír? Nem, nem igazán. A zártabb gázcserenyílások mellett csökken ugyan a növények vízvesztesége, ám ebből kifolyólag kevesebb vizet párologtatnak el.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: