0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 29.

Így hat az emelkedett légköri szén-dioxid-szint a növényekre

Bolygónkon az élet kialakulását a növényeknek is köszönhetjük. Mi, emberek azért vagyunk képesek életben maradni a Földön, mert a növények is segítenek benne.

Látjuk-e a fától az erdőt?

A szén-dioxid-trágyázás „jótékony” hatása a növényekre talán csak ideiglenes, és amint megszokják, már nem lesz akkora látványos, mint a kezdetekkor.

A másik aggasztó dolog pedig az, hogy ha a növények több szén-dioxidot vesznek fel, több nitrogénre (foszforra és számos más nyomelemre) lesz szükségük. Viszont a növények többsége a nitrogént csak a talajból tudja felvenni, a talaj készletei pedig korlátozottak, és kimerülőben vannak. Tehát hiába a gyorsabb, és dúsabb növekedés lehetősége, a termelékenység kerékkötője a nitrogén. És ha nincs elég nitrogén, akkor több szén-dioxid marad a légkörben, ami erőteljesebb melegedést vetít előre.

Míg a melegedés mind a nitrogén megkötésére, mind a szén-dioxid átalakítását irányító enzim működésére, mind a talaj, illetve az óceánok szénelnyelő, és -raktározó képességére negatívan fog hatni.

A visszafogottabb mértékű párologtatás kevesebb esőt jelent, valamint a hűsítő hatás csökkenését vonja maga után. A hőmérséklet emelkedése megnöveli a tenyészidőszak hosszúságát, ezáltal összességében megnöveli vízfogyasztást.

A rovarkártevők és a betegségek megjelenését általában az alacsony téli hőmérséklet szabályozza. Ezen a területen a jövőben még nagyobb problémák jelentkezhetnek. Ez azt jelenti, hogy a rovarok új területeken is megjelenhetnek, illetve több generációjuk fejlődhet ki a hosszabb vegetációs időszak alatt, és többen maradnak életben az enyhébb teleken.

A szakértők jóslatai szerint számítani kell arra, hogy fokozódni fognak a szélsőséges időjárási események (aszályok, hőhullámok, viharos szelek, szélsőségesen sok csapadék, árvizek, jégesők), melyek egyes régiókban teljes termésvesztést okozhatnak.

És végezetül azt se feledjük el, hogy a felvett szenet a növények csak addig őrzik meg, amíg élnek, illetve el nem fogyasztják őket, vagy el nem bomlanak. A gyorsabb növekedés miatt pedig a növények hamarabb készülnek el, hamarabb teremnek le, hamarabb állnak készen a kivágásra.

Tehát a szén-dioxid-trágyázás következtében a növények egyelőre élénkebben fejlődnek, és magasabbra nőnek, de a megtorpanás megjósolható a kielégíthetetlen nitrogénszükséglet és a szűkös mikroelemellátottság miatt.

És az sem elhanyagolható, hogy bár a növekedés üteme felgyorsul, ez terméscsökkenést eredményezhet, és a beltartalmi értékek rovására mehet. Egyelőre az éghajlatváltozás áll nyerésre.

Ez is érdekelheti:

Naponta egy alma… ma már annyi, mint halottnak a csók?

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: