0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

Nagy jövő előtt álló kerti növények

A Földön körülbelül ötvenezer, az emberek számára elfogyasztható növény él, és hogy közülük melyik mikor és mennyire lesz felkapott, senki sem tudja.

Hazánkban jelenleg is vannak olyan különlegességek, amelyek később lehet, hogy elterjedt kerti növények lesznek, vagy mégsem. Vannak dísznövények, sőt akváriumi növényként ismert fajok, amelyek egyben gyógynövények is.

Különleges kúszónövény a csokoládészőlő
Különleges kúszónövény a csokoládészőlő

Érdekes más szemmel nézni a növényekre, mert az elterjedt, ismert besorolásuk nem zárja ki azt, hogy máshová is tartozzanak. Sok dísznövénynek vannak rejtett tulajdonságai is, például gyógyhatásuk.

A csokoládészőlő (Akebia quinata),

más néven az ötlevelű akébia különleges virággal és terméssel rendelkező, mutatós, fagyálló kúszócserje. A mi kertjeinkben egzotikus dísz, de a kínai gyógyászatban már régóta ismert. Sokrétű a felhasználása, például érzéstelenítésre, gyulladásgátlásra, vértisztításra, vizelethajtónak is alkalmazzák, leveléből pedig gyógy­teát főznek. Az októberben érő termései ehetőek, kellemes édeskés ízűek, de tele vannak maggal. Japánban zöldségként, olajban kisütve fogyasztják, indáját pedig kosárfonásra használják.

Fontos tudni, hogy terméseit csak porzós párral együtt hozza, mert kétlaki növény. Ez a szárával kapaszkodó lombhullató cserje tápdús és jó vízáteresztő talajt igényel.

Napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát, és egészen mínusz 15 °C-ig télálló, ha védett helyre ültetjük. Földön futtatva örökzöld árnyéki gyeppótlóként szolgálhat.

A selyemakácnak (Albizia juribissin)

egyes vidékeken nagy a mezőgazdasági jelentősége is, mert megköti a nitrogént, emellett a levelét állatok takarmányozására használják. Nálunk csak díszfaként ültetik. Gyógyhatású a fiatal kérge és a virága is. Egyes országokban népi gyógyászati felhasználása során a virágfejeknek szélhajtó, emésztést javító, nyugtató és erősítő hatást tulajdonítanak.

Belsőleg álmatlanság, ingerlékenység és rossz memória kezelésére használják.

A virágokat nyílás kezdetén szedik és szárítják. A leveleket sebkezelésre is használják. A kérget tavasszal vagy nyár végén hántják le, és szárítást követően használják föl. A növényből nyert nyúlós kivonatot a tályogokra, forrázásos sebekre ajánlja a tradicionális gyógyászat.

A selyemakác virága és kérge gyógyhatású
A selyemakác virága és kérge gyógyhatású
Igen vízigényes a bakopa, amit az agyműködés serkentésérelehet használni
Igen vízigényes a bakopa, amit az agyműködés serkentésére lehet használni

A bakopa vagy bráhmi (Bacopa monnieri)

vízigényes növény, ami tartható akváriumban a víz alá merítve, de virágcserépben is nevelhető, csak nagyon víz- és fényigényes. Szoktatással példányai idővel a napokig száraz földet is képesek tolerálni. Télen hűvös helyen teleltethető, akkor csökkenteni kell az öntözést, de olyan tálkára kell tenni, amire kavicságyat, vagy agyaggranulátumot teszünk, amit nedvesen tartunk. A bakopáról szóló több kutatás is bizonyítja a kognitív funkciókra gyakorolt hatását, különösen a memória, a tanulás és a koncentráció területén. Az ayurveda gyógyászatban úgy tartják számon, mint az idegekre és az agysejtekre fiatalítólag ható növényt. Oldja a szorongást, támogatja az idegrendszert, ezáltal jótékony hatással van a gyomorfekélyre.

A citromverbéna (Aloysia citriodora)

nálunk dézsás dísznövény, amit fagymentes helyen kell teleltetni. Apróra vágott levelei frissen jó salátaízesítők. Teája frissen vagy szárítva nyugtató, szorongásoldó hatású, de emésztési zavarok, puffadás, gyomorgörcs esetén is ajánlott. Illóolaja gombaellenes, regeneráló hatású és a kozmetikaiparban is elterjedt. Gyomorrontásra és lázcsökkentésre is alkalmazták.

Forrás: Kerti Kalendárium

Szaklap, amelyben a cikk megjelent: