0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 3.

Egy zseniális ötlet az élelmiszerhulladék ellen: fermentáljunk!

Újból trendi a fermentálás, vagyis azaz ősi technika, mely eredendően a tartósításról szólt, és csak az utóbbi években került a tudományos érdeklődés középpontjába, mint a mikrobióta erejét és egyensúlyát fokozó lehetőség. 

A tejsavas erjesztés egy régi-új eszköz a kezünkben az élelmiszerpazarlás megállításához, vagy legalábbis csökkentéséhez. Mindemellett a fermentálás kellemesen zamatossá is teszi a zöldségeinket.

A fermentálás számos előnnyel kecsegtet számunkra

Növeli az eltarthatósági időt, könnyebben emészthetővé teszi az alapanyagot. És a kedvelt ízek számlájára írható a nagyobb mennyiségű zöldségfogyasztás, hiszen savanyúság formájában még olyanok számára is elfogadhatóbbak, akik nyersen, vagy főzve kevésbé rajonganak a zöldségekért.

Ami mégis a legfontosabb, hogy a savanyítással megmenthetünk számos zöldséget a kidobástól.

Méghozzá úgy, hogy közben megértően bánunk a természeti erőforrásokkal, a fermentálás ugyanis alig igényel energiaráfordítást. Mindössze vízre van szükségünk, de mivel az is ízletes lesz, szívesen elkortyoljuk, nem úgy, mint az ecetes savanyúságok levét.

A zöldségek hamar elszontyolodnak

A zöldségek olyan speciális tárolási körülményeket igényelnek, amelyek nem mindig kivitelezhetők könnyen otthonainkban. Mert vagy melegebb van, vagy hidegebb, és a megfelelő páratartalom biztosítása sem megy annyira könnyen. Ezért a zöldségek túl hamar veszítenek minőségükből, kezdenek fonnyadni, vagy rothadni.

De ha még időben közbelépünk, nemcsak a romlást kerülhetjük el, hanem esélyünk nyílik arra, hogy fokozzuk a beltartalmi értékeket. Tehát, ha valamilyen okból nem sikerült felhasználni a zöldségeket frissen, és már kevésbé tetszetősek, gondoljunk a fermentálásukra. Inkább minthogy a szemétbe dobjuk őket!

tartósítás, fermentált zöldségek, savanyúság
Fotó/Designed by: Freepik

Ősi technika

Valószínűleg senki sem tudja teljes bizonyossággal, hogy az emberiség pontosan mióta savanyítja a termés feleslegét, amelyet már képtelenségnek tartott frissen megenni. Azonban annyi megállapítható, hogy a fermentálás megjelenésének időpontja minden bizonnyal a hűtő-, és a fagyasztószekrény, illetve a konzerválás feltalálása előtt, de a főzés feltalálása után lehetett. A szárítás, sózás és füstölés mellett az egyik legősibb tartósítási mód. A savanyítás természetesebb már aligha lehetne, mivel a környezet mikrobáit használjuk hozzá, emiatt lesz mindenki „terméke” egy kicsit más, egyedi.

És míg a többi hagyományos tartósítási módszer végeredménye inkább száraz jellegű, a fermentálás során az alapanyagok magas víztartalma nem hátrány, épp ellenkezőleg. ez a közeg biztosít optimális életfeltételeket a baktériumok minél gyorsabban történő szaporodásához, és hoz létre végül nedvesebb élelmiszereket.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: