Kína kevesebb gabonát importál: mit jelent ez a világpiac számára?
A globális mezőgazdasági exportőrök számára Kína mindig is kulcsfontosságú piac volt, azonban az ázsiai ország gabonaéhsége jelentősen csökken 2024-25-ben. A legfrissebb amerikai mezőgazdasági minisztériumi (USDA) adatok szerint Kína búza- és kukoricaimportja meredeken zuhan, ami komoly hatással lehet a globális piacokra.
Miközben Kína gabonakészlete a legalacsonyabb szintre csökken az elmúlt egy évtizedben, az ország mégsem növeli importját, hanem rekordmagas hazai terméssel próbálja pótolni a kieső mennyiséget.
Kína gabonaimportja meredeken esik
Összehasonlításként: 2020-21-ben Kína 29,5 millió tonna kukoricát importált, főként az Egyesült Államokból.
Azóta azonban a kínai termés fokozatosan növekedett, csökkentve a behozatal iránti igényt. A gabonaimport-csökkenésének több oka is van:

- Rekord magas hazai termelés
Kína 2024-25-ben minden idők legnagyobb búza- és kukoricatermését érte el.
A kukorica készletei 65%-os, a búzaállomány 86%-os felhasználási rátát mutatnak, ami más országokban bőséges tartaléknak számítana.
- Gazdasági lassulás
A gazdasági növekedés lassul, ami általában a mezőgazdasági import csökkenésével jár. A kínai kormány takarékossági intézkedései is visszafoghatják a külföldi beszerzéseket.
- A raktározási problémák következményei
2020-ban pletykák keringtek arról, hogy a kínai gabonakészletek egy része megromlott, ami miatt az ország azonnali beszerzéseket hajtott végre. Azóta a kormány megerősítette saját raktározási kapacitásait, csökkentve ezzel az importfüggőséget.
- A kereskedelmi partnerek diverzifikálása
Peking 2023-ban engedélyezte a brazil kukorica importját, ezzel csökkentve az amerikai piac iránti függőségét.
Az amerikai kukoricaexport Kínába 2022-23-ban 50%-kal, 2023-24-ben pedig további 60%-kal esett vissza.
Brazília azonban szintén érzi a kereslet csökkenését: 2023-ban a brazil kukoricaexport 29%-a ment Kínába, míg 2024-ben már csak 6%.