Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Vízgazdálkodási Társulatok Országos Szövetségének szakmai rendezvényén arra emlékeztetett, hogy az eredményes mezőgazdasági termeléshez elengedhetetlen a vizekkel való felelős gazdálkodás, ami nemcsak az agrárium szereplői, hanem a jövő nemzedéke szempontjából is kiemelten fontos.
„Együtt kell működnünk a természettel, aminek módja a talaj szervesanyag-tartalmának és vízmegkötő képességének javítása, a párologtató felületek növelése és a tájban történő vízmegtartás” – világított rá. Majd hozzátette, a klímaváltozáshoz történő alkalmazkodásban fontos szerepet játszik a vízgazdálkodás eddigi gyakorlatának megváltoztatása és a hosszú távon fenntartható módszerek elterjesztése annak érdekében, hogy a mezőgazdasági vízigény biztosítható legyen.

Hubai Imre kiemelte,
A Vidékfejlesztési Programban több mint 1300 vízgazdálkodási projektet támogatott a minisztérium, több mint 168 milliárd forint összegben. Ezek eredményeként 32 ezer hektárral bővült az öntözött terület, valamint számos régi infrastruktúra is felújításra került. Ezen belül több mint 130 öntözési közösség nyert el vissza nem térítendő támogatást, csaknem 10 milliárd forint összegben.
Kifejtette, a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv keretében tovább ösztönzik a vízmegtartó gazdálkodási gyakorlatok alkalmazását. A pályázatok azokat a műszaki megoldásokat helyezik előtérbe, amelyek figyelembe veszik a felszíni és felszín alatti vízkészletek szűkösségét, és ennek megfelelően maximális víztakarékossággal járnak. Ennek megfelelően két felhívást is meghirdetett a tárca.

Az államtitkár szerint a hagyományaink egy részét is felül kell vizsgálnunk a vízmegtartás érdekében: a forgatás nélküli talajművelés például segíthet a VízŐr technológia alkalmazásában. Emellett a növénytermesztés területén is nagyobb hangsúlyt kell fektetni a szárazságtűrőbb fajtákra, és a meglévő talajvízzel, illetve a csapadékkal is sokkal fegyelmezettebben kell gazdálkodnunk, mint eddig bármikor.