0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Biológiai kertészkedés: már segítő rovarokat is vásárolhatunk

Ahhoz, hogy egy konyhakertet vegyszeres kezelések mellőzésével tartsunk fönt, többféle módszer összehangolt működése szükséges.

Betegségekkel szemben rezisztens, vagy toleráns fajták alkalmazása, vetésforgó, egymást segítő növényfajok egymás mellé ültetése, monokultúra kerülése, bio-levekkel történő permetezés, és a ragadozó rovarok betelepítése is szóba jöhet…

Fotó: Tóth-Gál Enikő

Természetes módszerek az egészséges növényekért

A biológiai növényvédelem a természetes folyamatokra és ökológiai elvekre épít a kártevők és betegségek elleni védekezésben. A vegyszerek helyett a természetes egyensúly fenntartására törekszik, támogatva a hasznos élőlényeket és megelőzve a problémák kialakulását. Ennek érdekében több módszer egyidejű használata lehet a célravezető.
Alapja a vetésforgó, melynek betartása azt jelenti, hogy az adott területen évről évre eltérő növénycsaládokba tartozó kultúrákat termesztünk. Ez megakadályozza a talaj kimerülését és a specifikus kártevők vagy kórokozók elszaporodását.

A monokultúra (ugyanannak a növényfajnak a nagy területen való termesztése) kedvez a specialista kártevők és betegségek elszaporodásának. A faj- és fajtatadiverzitás, azaz különböző növényfajok és fajták együttes termesztése segít fenntartani az ökológiai egyensúlyt.

A rezisztens és toleráns növényfajták alkalmazása az egyik legegyszerűbb és legkevésbé beavatkozó módszer a biotermesztésben. A rezisztens növényfajták genetikailag ellenállóak bizonyos kártevőkkel vagy kórokozókkal szemben, így a kártevők nem tudnak megtelepedni vagy szaporodni rajtuk. A toleráns fajták pedig képesek elviselni egy bizonyos szintű kártevő- vagy betegségfertőzést anélkül, hogy jelentős terméskiesést szenvednének.

A biológiai növényvédő szerek, növényi levek és illóolajok permetezése is gyakran alkalmazott módszer. Ebbe a kategóriába tartoznak a természetes eredetű anyagok, amelyek kártevőriasztó vagy kártevőölő hatással bírnak, de nem mérgezőek az emberre és a környezetre. A biológiai növényvédő szerek általában mikroorganizmusokat (pl. Bacillus thuringiensis baktérium a hernyók ellen) vagy természetes anyagokat (pl. Neem olaj) tartalmaznak, amelyek specifikusan hatnak bizonyos kártevőkre.  E módszer előnye a célzott hatás: általában csak a kártevőkre hatnak, a hasznos rovarokra nem. Ezek a készítmények rendszerint alacsony toxicitásúak az emberre és háziállatokra. A szer lebomlik, nem maradnak vissza káros anyagok a környezetben.
A növényi levek és illóolajok használata során pedig különböző növényekből (pl. fokhagyma, csalán, zsurló, levendula) készült kivonatok, főzetek vagy illóolajok hígítva kerülnek a növényekre, amelyek rovarriasztó, gombaölő vagy baktériumellenes tulajdonságokkal rendelkezhetnek.
A társültetés során olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amelyek kedvező hatással vannak egymásra. Ez lehet kártevőriasztó, növekedést serkentő vagy a talaj tápanyag-ellátottságát javító hatás. Például a büdöske (bársonyvirág) riasztja a gyökérfonálférgeket, a menta a hangyákat, a kapor és a sárgarépa pedig vonzza a hasznos rovarokat.

És végül, de nem utolsó sorban a hasznos, a kártevőket irtó rovarok telepítése is nagyban segíti a kert nem kívánatos rovaroktól való mentesítését. Ez a biológiai védekezés aktív formája, amely során természetes ellenségeket (ragadozó rovarokat, parazitoid darazsakat, atkákat) vásárolunk és telepítünk a kertbe, hogy azok a kártevőket pusztítsák. Ilyenek például a katicabogarak, fátyolkák, ragadozó atkák, levéltetű-fürkész darazsak, tripsz-ragadozó poloskák vagy gyászszúnyog ellenes fonálférgek – bár utóbbiak nem rovarok.

A biológiai növényvédelem ezen formáinak kombinálásával egy ellenállóbb, egészségesebb és vegyszermentes kertet hozhatunk létre, ahol a természetes folyamatok egymást támogatják. A biokertészkedés során fontos a rendszeres megfigyelés és a problémák korai felismerése, hogy időben be tudjunk avatkozni a megfelelő környezetbarát módszerekkel.

Rovarok és lárvák: vásároljunk hatlábúdolgozókat!

A biológiai védekezés e formája egyre népszerűbb módszer a kártevők elleni harcban, és nem véletlenül… Ahelyett, hogy vegyszerekkel terhelnénk a környezetünket és az egészségünket, természetes ellenségeket vetünk be a hívatlan vendégek ellen.  A piacon számos hasznos rovarfaj érhető el, amelyek célzottan segítenek a kártevők elleni védekezésben.
Levéltetű-fürkész darázs (pl. Aphidius colemani, Aphidius matricariae) a levéltetvek belső parazitái. A nőstény darázs belepetézik a levéltetűbe, a kikelő lárva belülről fogyasztja el a kártevőt, majd mumifikálja azt. Az így elpusztult levéltetű „múmiaként” a növényen marad, jellegzetes barna, felfúvódott formájával. Különösen hatékonyak a különféle levéltetűfajok, például a zöld őszibarack-levéltetű vagy a gyapottetű ellen.
A rovarfogó poloskák (pl. Macrolophus pygmaeus, Orius laevigatus) sokoldalú segítők. A Macrolophus pygmaeus elsősorban az üvegházi molytetű (liszteske) és a takácsatkák ellen hatékony, de aknázómolyokat és levéltetveket is fogyaszt. Az Orius laevigatus a tripszek egyik legfőbb ellensége, de levéltetveket és takácsatkákat is pusztít. Mind a felnőtt egyedek, mind a lárvák aktívan vadásznak a kártevőkre.
A katicabogarak, különösen a lárváik is falánk ragadozók. Elsődleges táplálékaiuk a levéltetvek, de fogyasztanak pajzstetveket és atkákat is. Egyetlen katicabogár lárva élete során több száz levéltetűt is elpusztíthat! Felnőtt katicabogarakat és lárvákat is vásárolhatunk.

A fátyolkák (pl. Chrysoperla carnea – közönséges fátyolka lárvái „levéltetű oroszlánokként” is ismertek rendkívüli étvágyuk miatt. Nemcsak levéltetveket, hanem takácsatkákat, tripszeket, liszteskéket és más apró rovarokat is fogyasztanak. A lárvákat általában tojás formájában vagy fiatal lárvaként forgalmazzák.

A ragadozó atkák (pl. Phytoseiulus persimilis, Amblyseius californicus, Amblyseius swirskii) specialistáknak számítanak a takácsatkák elleni harcban. A Phytoseiulus persimilis a piros takácsatka elleni legelterjedtebb védekezőmódszer. Az Amblyseius californicus ellenállóbb a szárazsággal szemben, és szélesebb körű táplálkozási spektrummal rendelkezik, így más atkafajokat is fogyaszt. Az Amblyseius swirskii kiválóan alkalmas tripszek és liszteskék ellen.
A fonálférgek egyes fajai (pl. Steinernema feltiae, Heterorhabditis bacteriophora) mikroszkopikus méretűek, de nagyon hatékonyak. Ezek az eddigiektől eltérően ugyan nem rovarok, hanem férgek, de a biológiai védekezésben játszott szerepük miatt érdemes megemlíteni őket. A Steinernema feltiae a gyászszúnyogok (tőzeglegyek) lárvái ellen hatékonyak, de más, a talajban élő kártevők ellen is bevethetők. A Heterorhabditis bacteriophora a cserebogarak és a pajorok ellen nyújt segítséget. A fonálférgeket a segítő rovaroktól eltérő módszerrel, vízzel elkeverve, majd öntözéssel juttathatjuk ki a talajba.

Hogy ne szökjenek el…

A legtöbb hasznos rovar mind zárt fóliasátorban, mind szabadban alkalmazható, de az alkalmazás módja és a sikerességi ráta nagyon eltérő lehet.
Fóliasátorban és üvegházban a biológiai védekezés hatékonyabb, mivel a zárt környezetben könnyebben ellenőrizhetők a körülmények (hőmérséklet, páratartalom) és a hasznos rovarok elszökésének esélye is minimális. Ezek mellett a kártevők populációja is jobban kontrollálható.
A szabadföldi alkalmazás már többször kihívásokkal teli lehet, mivel a hasznos rovarok elrepülhetnek, és az időjárási viszonyok (erős szél, eső) is befolyásolhatják hatékonyságukat. Rossz esetben megvesszük őket és a szomszéd kertjébe költöznek…

Mindezen nehézségek ellenére a segítő rovarok szabad téren is bevethetők, különösen nagyobb, egységes területeken. Fontos, hogy olyan időszakban telepítsük ki őket, amikor a kártevő populáció már jelen van, de még nem kiemelkedően nagy. A rovarbarát növények ültetésével (pl. ernyős virágzatúak, pillangósok), amelyek nektárt és pollent biztosítanak, segíthetjük a hasznos rovarok megtelepedését és fennmaradását.
fátyolka
Aranyszemű fátyolka lárvája levéltetvet fogyaszt (60 db/nap)

A hasznos rovarok elszökésének megakadályozása kulcsfontosságú a biológiai védekezés sikeréhez. Erre is vannak módszerek… Ilyen a fokozatos kibocsátás: azaz ne engedjük ki az összes rovart egyszerre. Inkább több részletben, pár naponta juttassuk ki őket, hogy folyamatosan biztosítva legyen a jelenlétük. Fóliasátorban a szellőzőnyílások bezárása, vagy finom hálóval való lefedése is segíthet. Szabadban igyekezzünk a növények belsejébe, vagy a levelek alsó részére juttatni a rovarokat, ahol nagyobb eséllyel telepednek meg, ahol táplálékaikat megtalálják.
Biztosítsunk számukra ideális körülményeket. A megfelelő hőmérséklet, páratartalom és a táplálékforrás (maga a kártevő) megléte elengedhetetlen. Ha a környezeti feltételek nem megfelelőek, vagy nincs elegendő kártevő, a hasznos rovarok tovább állhatnak.
Egyes hasznos rovarok, például az Orius fajok, pollennel is táplálkoznak a kártevőkön kívül. Az ilyen táplálékforrás biztosítása segíthet a megtelepedésükben, még alacsonyabb kártevő populáció mellett is.
A biológiai védekezés egy komplex, de rendkívül kifizetődő módszer. Türelemre és megfigyelésre van szükség hozzá, de a végeredmény egy egészségesebb, vegyszermentes kert, tele természettel.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu