
A rendezvénynek a Pákozdi Pagony, azaz a Pákozd-Sukorói Vadaspark és Arborétum adott otthont, és idén is a természet, a vadászati kultúra és a vadgasztronómia szerelmeseinek nemzetközi találkozója volt. Az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállításhoz kapcsolódó nagyszabású fesztiválon a kulináris élvezetek mellett tartalmas programokkal várták a hazánk számos pontjáról és a szomszédos országokból érkező érdeklődőket.
A Vadételek asztala versenyen indult több mint ötven csapat idén is bográcsos ételek készítésében mérte össze szakácstudományát, és szintén kizárólag szabad tűzön született remek fogásokkal indultak a Vadgasztronómiai Nagydíjért. A verseny győzteseit olimpiai mesterszakácsokból álló zsűri választotta ki, élén Hamvas Zoltánnal, a Bocuse d’Or Akadémia elnökével. Az elkészült ételeket a látogatók is megkóstolhatták. A széles ételkínálaton túl, a fesztiválközönséget igazi programkavalkád várta. A Gilice gyereksarokban például Tóth Gábor magával ragadó Állati jó bemutatójával szórakoztatta az érdeklődőket, de madárgyűrűzéssel és bábszínházzal is készültek a szervezők. Eközben a színpadon neves előadók zenéjét és táncelőadását élvezhették a nézők, a STIHL Timbersports bemutatóján pedig ezúttal is felbőgtek a motorfűrészek a Mészeg-hegy oldalában.


A gazdag programok, érdekességek ellenére mégis csak a kulináris élményeké maradt a főszerep az ország legnagyobb vadgasztronómiai fesztiválján. A fenséges illatok, ízléses tálalások a kevésbé éheseknek is kedvet csináltak a kóstoláshoz. Igazán széles kínálatból választhattunk, hiszen a verseny kiírásából adódóan négyféle nagyvadfaj húsát dolgozták fel a versenyzők. Finomabbnál finomabb szarvas-, őz-, muflon- és vaddisznóételek születtek – csak néhány példa ízelítőként, miért nem érdemes lemaradni a jövő évi rendezvényről.

Így olvasva talán bonyolultnak tűnik a készítése, a fiatal szakács szerint azonban koránt sem az.


Vizet egyáltalán nem tesz a rotyogó húsra. Az ízesítésnél azonban ezúttal szakított a hagyományával, és a megszokott só, bors, babérlevél mellé borókabogyó és kakukkfű is került a bográcsba. Fontos azonban, hogy túlzott fűszerezéssel nem szabad elfedni a hús jellegzetes ízét.

mesélte Alina Kornalewicz. Náluk sajnos nincs gasztrofesztivál, pedig ott is elkellene, mert a vadhúsfogyasztás Lengyelországban szintén nagyon alacsony. A szakember szerint nem fordítanak hangsúlyt a vadhús népszerűsítésére, nem jó a marketing, és a húst is nehéz beszerezni. Idén szarvasgulyást főztek lengyel módra, azaz jó csípősen. Ezen kívül nemzeti ételük, a pirog (töltött tészta) került tányérra szintén szarvashústöltelékkel, párolt sárgarépa, hagyma, petrezselyem társaságában. A tésztát természetesen helyben gyúrta, nyújtotta Alina, ahogyan az egy jó lengyel háziasszonyhoz illik.

Bár a vadhús a hagyományos magyar konyha része, és a hazai vadgazdálkodás során évente mintegy tízezer tonna hasznosítható vadhús keletkezik, mi is mindössze 30-40 dekagrammot fogyasztunk egy évben. Pedig olyan egészséges ételek készíthetők belőle, amelyek megfelelnek a legújabb fogyasztói elvárásoknak is.
A faggyúréteg remekül eltávolítható a húsról, ezáltal a feldolgozás, felhasználás során alig marad felesleges zsír a színhúson. Rengeteg vasat és négyszer-ötször több kalciumot és magnéziumot tartalmaz, mint bármelyik másik húsféle, antibiotikum pedig biztos nincs benne.

Dr. Lőrincz Attila, a VADEX Zrt. vadfeldolgozási ágazati igazgatója szerint azonban a vadhúsfogyasztás hazánkban nem elsősorban árkérdés. Ez persze nem azt jelenti, hogy bármennyiért megveszik a fogyasztók a vadhúst, hanem nagyon nehezen nyitnak a vadhús felé, függetlenül az árak színvonalától. Ennek megváltoztatása érdekében nagy hangsúlyt fektet a vadhús népszerűsítésére a Vadex Mezőföldi Zrt. „Célunk a vadhús hazai fogyasztásának fellendítése, illetve e termékek fogyasztókkal való megismertetése, amelyben mintegy ötven éves elmaradást kell most bepótolnunk”, fogalmazott dr. Lőrincz Attila. Nagy segítséget jelent e munkában az Agrármarketing Centrum vadhúsfogyasztást ösztönző kampánya. A vállalat 2020-ban adta át a legmodernebb berendezésekkel felszerelt és a legszigorúbb vevői követelményeknek is megfelelő továbbfeldolgozó üzemét, amely lehetővé teszi, hogy gazdagabb vadhúsválaszték jusson a fogyasztókhoz. A fogyasztás növelése nemcsak egészségünk meg- őrzését szolgálja, hanem gazdasági hasznot is hoz.

A Vadex Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. közel 50 éve működtet vadfeldolgozót.
Ezen szeretnének változtatni a hazai piacon való részarányuk növelésével, és nagyobb hozzá adott értékű termékek létrehozásával. Jelenleg az alapanyagoknak a 10-15 százalékból készül továbbfeldolgozott termék, amely részarányát folyamatosan növelik.
„Az értékesítésben nagykereskedőkre és nemzetközi kiskereskedelmi áruházláncokra építünk. Már négy áruházlánc üzleteinek mélyhűtőiben megtaláljuk a VADEX gyorsfagyasztott termékeit a tőkehúsok mellett, VADEX Vadvilág márkanéven. Az üzemben azonban friss áruk, vékony és vastag rúdáru (virsli, grill- kolbász), főtt sonkafélék, töltelékes áruk, felvágottak, turista jellegű készítmények, májasok is készülnek, és üveges konzervek is színesítik a választékot. Az alapanyag túlnyomó része szarvas-, kis arányban vaddisznóhús. Az emberek ugyanis ezeket ismerik a legjobban”, magyarázta a szakember.

Az újonnan piacra dobott vadhústermékek ízvilágát Kovács Lázárral közösen dolgozta ki a Vadex Mezőföldi Zrt., a séf a könnyen elkészíthető receptek összeállításában is segített.
Az előre ízesített, pácolt alapanyaggal gyorsan finom ételek varázsolhatók az asztalra. Például a vadgasztronómiai fesztiválon is feltálalt vadvetrece (tokány) 40 perc alatt tálalható, amíg bográcsban készítése 2-2,5 órát venne igénybe. A szarvasburgert feldobhatjuk a grillre is a vadkolbász mellé, az ínyenceknek szánt érlelt szarvasbélszín oldalankénti 4-4 perces sütésével pedig gourmet vacsora készülhet.
Fotók: S. Töttő Rita és Kiss Gergő