
Mit jelent, ha a kutyák piros nyakörvet vagy kendőt viselnek
A piros szín az „állj” egyetemes jelzése. A világ minden táján látjuk a stoptáblákon és a lámpákon, valamint ez a rendőrségi szirénák és a tűzoltóautók feltűnő színe is.
„A piros szín azt jelzi, hogy a háziállat agresszív, és mind az emberektől, mind a többi állattól távolság tartást igényel” – magyarázza Dr. Brian Evans állatorvos, a Dutch virtuális állatorvosi ellátással foglalkozó cég orvosi igazgatója. „Ezek azok a háziállatok, amelyekről ismert, hogy rámorognak vagy megharapják a járókelőkét, megtámadnak más kutyákat, vagy akár az emberekre is támadnak. Ugyanakkor ezek a háziállatok otthon tökéletesen jól kijöhetnek a gazdájukkal, de amikor kint vannak, túlzottan védelmezni kezdik őket.”

Amy Shojai, okleveles állatviselkedési tanácsadó elmondta, hogy a piros kutyanyakörveket a National Association of Canine Scent Work (NACSW, a K9-es kutyák hivatalos szankcionáló szerve) általánosan használja. „A piros kendő egyszerűen arra figyelmeztet másokat, hogy hagyjanak távolságot a kutyának, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az ember és a kutya viszonylagos biztonságban vegyen részt a munkában” – magyarázza Shojai.
Elsődleges szabályként mindig az a legjobb, ha óvatosan közelítünk egy ismeretlen kutyához, és mindig engedélyt kérünk, mielőtt megpróbálnánk megsimogatni. Ha a kutya gazdája azt mondja, hogy nem szeretné, ha megsimogatnánk a háziállatát, annak valószínűleg azaz oka, hogy megvédjen minket és a kutyát is.
Mi a teendő, ha piros kutyanyakörvet, kendőt vagy pórázt látunk
Bár nem minden potenciálisan veszélyes kutyának van piros kiegészítője – és nem minden piros kiegészítő viselése jelent feltétlenül veszélyt -, mindig legyünk óvatosak, ha ilyet látunk egy kutyán.
Azt is javasolja, hogy még attól is tartózkodjunk, hogy megkérdezzük, hogy megsimogathatjuk-e a kutyát, ha látjuk, hogy pirosat visel. Ez segíthet elkerülni a kellemetlen interakciót köztünk és a kutyatulajdonos között.

További színek, amelyek egy kutya viselkedésére utalhatnak
Bár a színkódolt pórázok egyelőre még nem terjedtek el, néhány kutyatulajdonos mégis használja a rendszert. A színkódolt kiegészítők külföldön is egyre népszerűbbek, így nem árt tisztában lenni velük, ha utazunk.
- Sárga: a sárga színt jellemzően az ideges és esetleg kiszámíthatatlan háziállatoknak tartják fenn. Bár ez nem egy teljesen „stop” jelzés, de mindenképpen egy „lassítás”, akárcsak a sárga közlekedési lámpánál. Dr. Evans szerint, ezeknek a háziállatoknak lehetnek olyan félelmeik vagy szorongásaik, amelyeket nem kezeltek teljesen, és bizonyos helyzetekben kellemetlenül érzik magukat.
- Zöld: a zöld pórázok azt jelzik, hogy a háziállat megközelíthető mind az emberek, mind a többi kutya számára. „Azonban soha nem szabad megközelíteni, megsimogatni, beszélgetni vagy interakcióba lépni egy idegen kutyával, mielőtt engedélyt kapnánk a gazdájától” – mondja Shojai. „Úgy vélem, hogy továbbra is ez a legbiztonságosabb és legpraktikusabb módja annak, hogy az embereket és a kutyákat megvédjük.”
- Narancssárga: Shojai szerint a narancssárga szín azt jelzi, hogy a kutya a fajtatársaival nem megfelelően érintkezik. Fékezzük le saját kutyánkat, menjünk át az út túloldalára, vagy álljunk meg, hogy a másik kutya nyugodtan elhaladhasson mellettünk.
- Kék: a kék mellényeket és kendőket általában szolgálati kutyák, munkakutyák vagy kiképzés alatt álló állatok esetében használják. Bármilyen aranyosak is ezek az állatok, kerüljük az interakciókat, és hagyjuk, hogy a kölyökkutya végezze a feladatát. Hiszen senki sem szereti, ha zavarják, amikor keményen dolgozik.