
Kiemelt jelentősége van a telepítés előtti, valamint az állományváltások, kultúraváltások közötti fertőtlenítésnek, de érdemes fertőtleníteni a tárolóhelyiségeket, hűtőkamrákat, rekeszeket, göngyölegeket vagy akár a szállítójárműveket is. Ködképző berendezésekkel mindezek gazdaságosan és gyorsan elvégezhetők.

Tökéletes fertőtlenítés
A rovarölő, gombaölő szerek, és minden folyadék halmazállapotú készítmény gyorsabban és hatékonyabban kijuttatható köd formájában, hangsúlyozta a szakember. Számos érv szól a ködképzők használata mellett: csökkenthető a növényvédelmi munkákra fordított idő, az állomány permetlével való fedettsége pedig nagyobb, mint a hagyományos permetezéskor, ezért gazdaságosabb is ez a módszer.
Ezek többnyire fertőtlenítőszerek, amikkel még a hasznos rovarok telepítése előtt lehet megteremteni a „tiszta” környezetet. Tenyészidőszakban fellépő gombás vagy baktériumos fertőzés esetén pedig választhatunk olyan készítményeket, amelyek köd formájában a lombra juttatva nem bántják a hasznos rovarokat, viszont orvosolni lehet velük a növényvédelmi problémát. Ilyen szer a sokak által már ismert és használt, a győri Pannon Trade Kft. által forgalmazott Stericlean, amely egyébként hatásosan alkalmazható termesztőberendezések nyitó vagy záró fertőtlenítésére, illetve növénykondicionálóként is.

Ködképző gépekkel lehet a legjobb lefedettséget elérni a lombtrágyák kijuttatásakor is.
Fagyvédelem
A berendezések egyik kiegészítő, ám egyre fontosabb alkalmazási területe a fagyvédelem. Az e célra alkalmas megbízható berendezések kínálata szűkös, ide tartoznak a cég által forgalmazott pulsFOG ködképző gépek, amelyek fóliában, üvegházban is alkalmazhatók, kiemelt jelentőségük azonban szabadtéren van.
Gyorsabb, hatékonyabb

Általánosságban elmondható, hogy négy liter munkaoldattal „beködölhető” egy 1000 négyzetméteres vagy 4000 légköbméteres növényház, ehhez a ködképző gép méretétől függően 5-20 perc szükséges. A munka tehát nagyságrendekkel rövidebb ideig tart, mint bármilyen permetezés. Előfordulhat, hogy szükség van a köd párolgásának lassítására, ez a lebegési behatási idő megnövelésével érhető el, ami akár 3-5 óra is lehet.
A permetezés és ködképzés között óriási a különbség. Amíg permetezésnél a pillanatnyi kijuttatás számít, addig a ködképzésnél a teret előbb fel kell tölteni a köddel, majd legalább háromórás lezárással hagyni kell lebegni, gomolyogni, míg szép lassan kitölti a teret, és így olyan helyeken is eléri a kártevőket, kórokozókat, ahová a permetezővel nem lehetne eljuttatni a készítményt.
Kicsik és nagyok
Az amerikai gyártótól származó Fogmaster kézi elektromos ULV hidegködképző gépcsaládba látványra is szép, jó minőségű, egyszerűen kezelhető berendezések tartoznak. A krizantémtermesztők, illetve kistermelők azért szeretik ezeket, mert 20-30 méteres hatótávolsággal hatékonyan alkalmazhatók. Halkan dolgoznak, ami nagy előny, hiszen a ködképzéshez éppen az esti leszálló légáram, hűvös kell, ami pontosan a pihenőidőszakra esik. Gázálarc és védőeszköz használata mindenképpen javasolt.

A gép egyszerű, felhasználóbarát, gégecsöves változata önfelszívó, nyomásmentes tartállyal rendelkezik. Kültéren is látványos ködöt képez, harminc méteres hatótávolságra is képes. Kedvező ára mellett másik nagy előnye, hogy javítható, így a fenntartása gazdaságos.
A WanJet F20 svéd félautomata gép érdekessége, hogy a rajta lévő időmérőnek köszönhetően a feladat elvégzése után magától kikapcsol. Hatvan méteres hatótávolságú, halk működésű berendezés.
Hatótávolságuk ötven, illetve száz méter, a rosszul oldódó anyagok ködösítésére kiválóan alkalmas, gyors gépek, többhektáros területen is nagyon lecsökkentik a kijuttatási időt. A cég ezekhez saját fejlesztésű mobil, összecsukható állványokat is kínál.