
Az utóbbi években azonban újra kezdjük felfedezni a galamb- és a nyúlhús értékeit. A termékek megjelentek a piacokon, boltokban, éttermek kínálatában is – mondta Nagy István agrárminiszter, aki jubileumi galambkiállítást nyitott meg a Békés megyei Gyomaendrődön november 12-én.
A rendezvény résztvevői ugyanis három évfordulót is ünnepeltek. 140 évvel ezelőtt, 1882-ben alakult meg a Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetségének jogelődje, 70 éve, 1852-ben jött létre a gyomai és az endrődi galambászegyesület, és 40 évvel ezelőtt, 1982-ben egyesült a két település, amellyel egy időben a területükön működő három egyesület is integrálódott.

„Hiszem, hogy a szakmaiság, a tenyésztés és az elért eredmények mellett nagyon fontos az emberi kapcsolatok ápolása is” – fogalmazott az elnök, és gondolatához Nagy István is csatlakozott, mondván: a galambtenyésztés és tartás gazdasági tevékenység, hagyományápolás, hobbi és nagyon komoly közösségépítő ereje is van.

Az agrártárca támogatást nyújt a haszongalamb vásárlásához, amit a tenyésztők 2019 óta igényelhetnek. Eddig 117 millió forint segítette a tevékenységüket ebben a formában.

A húshasznú – vagyis húsáért tartott – fajta kitenyésztését 1965-ben, Gyomán kezdte el Forgács József aranykoszorús tenyésztő, kitartó és figyelmes munkával, hat galambfajta tudatos keresztezésével. Hogy az új fajtát az országos tenyésztői szövetség is hivatalosan elfogadja, széles tenyésztői bázissal, több éven keresztül kiállította. Ezzel bizonyította ugyanis, hogy a fajtajelölt utódai is megfelelő fajtatisztaságot és fajtajelleget képviselnek.
