- Személy szerint én bizakodó vagyok, ami egyéni hátteremnek köszönhető, én mindig is optimista személy voltam – mondta el Klausmann-Dinya Anikó, a MATE Károly Róbert Campusának egyetemi tanársegédje.

Dr. Pallás Edith Ilona, a MATE Károly Róbert Campus Fenntartható Turizmus Tanszékének tanszékvezetője úgy véli, hogy öt év múlva sokkal aktívabban keresik majd fel a turisták a vidéki térséget.

De látható volt már az elmúlt években is, hogy akár egy őszi vagy tavaszi szünetben, hosszú hétvégén, amikor a gyermekek is szabadok voltak, minden falusi turizmusban jelenlévő szálláshely megtelt magyar turistákkal. Én úgy vélem, hogy ez a tendencia folytatódik, ennek azonban előfeltétele az is, hogy a falusi vendéglátók nagyobb mértékben korszerűsítsenek.

Kimondottan a falusi turizmus keretében várhatóan a településvezetők is át fogják érezni ennek turisztikai és gazdaságfejlesztési jelentőségét, és látni fogjuk majd, hogy élő hagyományteremtés zajlik.”
Dr. Pallás Edith azt mondja, a vidéki turizmus ma már más, mint korábban: a falusi turizmus nem feltétlenül azt jelenti, hogy csak nagyon egyszerű körülmények közé vágynak a turisták. Mára egyre inkább a kényelmet, a komfortot keresik. Azokat a lehetőségeket, hogy hogyan érezhetik magukat jól, miközben ismerkednek a falusi, vagy az adott vidék hagyományaival, gasztronómiájával és a kultúrájával is. Tehát több dologra is igény van, amire azonban nem minden falusi vendéglátó van felkészülve.

Demecs Norbert agrármérnök, túravezető, idegenvezető, az I love Mátra Facebook-oldal tulajdonosa, Heves Megye 2022-es Nagykövete szerint nemcsak a kényelmes szálláshelyeket kellene fejleszteni.

Nagyon szívesen alszanak akár egy általuk hozott hálózsákban, egy kis felfűtött szobában, ahol reggel egy kávét főzve, a csendre ébredve tudnak majd tovább haladni.Rengeteg túrázó és gyalogosan érkező keresi fel ezeket a kis hegyi vagy elszigetelt falvakat, településeket, ami mutatja, hogy a természetjárásnak eme formája a vidéki turizmus egyik fontos alappillére. Az itt látottak miatt aztán biztos, hogy visszatérnek családdal vagy egyénileg, amihez szükséges egy kiszolgáló infrastruktúra.
Nagyon sokszor visszavető probléma a logisztikának ez a hiányzó eleme. Bízom abban, hogy öt év múlva már beszélhetünk arról, hogy milyen jól működő kulcsos házak vagy bakancsos turistaházak létesültek országszerte.

A tanszékvezető szerint pedig a programszervezés területén is van hová fejlődni. „Nagyon fontos az, hogy a falusi vendéglátók programokkal is készüljenek.
ezekből lehet ajánlatokat, kis brosúrákat, szórólapokat készíteni a turisták számára, és így vonzóvá tenni ezt a szálláshelyet is. Önmagában véve úgy vélem, hogy a komplexebb falusi turizmus szálláshelyek és vendéglátók fognak elsődlegesen úgymond reflektorfénybe állni a turisták szemszögéből, a többiek pedig véleményem szerint felzárkóznak majd mögéjük."
