Jég nélkül csak a partról elérhető nád megújítására lenne lehetőség, ami megközelítőleg 400 hektárnyi területnagyságot jelent, ami a teljes nádfelület egyharmadát teszi ki. De sajnos az utóbbi években a part menti nádaratást sem lehetett megvalósítani, egyszerűen nem volt rá vállalkozó, aki a vízügyi igazgatóság által kiírt meghívásos pályázatra benyújtja a jelentkezését.
Magyar hidrobiológusok ötévente felmérik a Balaton-parti sávok állapotát, összegzik a nádasok nagyságát, és azokat a stégeket is összeírják, amelyeket éppen a védett nádasok megbontásával hoztak létre. A vizsgálatok szerint nem csökken a nádasok mértéke, sőt, 2008–2020 között megduplázódott a tómedren kívüli nádterület a Balatonnál – azonban a nádasok minősége évről évre romlik.

Ebből is látható, hogy a klímaváltozással járó enyhe tél mindenre, még a nád állapotára is hatással van, és várhatóan a közeljövőben sem lesz biztonságos vastagságú jégtakaró vizeinken, hogy a nádminőség-romlás aratással megakadályozható legyen.