
Az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára, Zambó Péter a 2023-2027-es időszakra szóló Közös Agrárpolitika magyar erdőket érintő új támogatásairól sajtótájékoztatón elmondta, hogy háromszor annyi forrást tudnak az erdőkre fordítani, mint korábban.
Mint ismeretes a 2022. november 7-én a közös agrárpolitikával kapcsolatosan az Európai Bizottság elfogadta Magyarország stratégiai tervét. A következő 5 évben 2891 milliárd forintnyi összeg áll az agrárium rendelkezésére. Magyarországon a rendelkezésre álló támogatások összege jelentősen nő, köszönhetően a kormány által a nemzeti költségvetésből nyújtott 80 százalékos hazai kiegészítésnek – emelte ki az államtitkár.

A Közös Agrárpolitika támogatási forrásaival, a pályázati rendszeren keresztül a minisztérium célja, hogy több és jobb erdeink legyenek Magyarországon. A meglévő erdeink minőségét javítani tudjuk, és ezeket az erdőket, akár az új telepítéseket, akár a meglévő erdőket versenyképes vállalkozások kezeljék.
A 2019-ben indított erdőtelepítési programban 50 ezer hektárnyi új erdő telepítésére nyújtottak be igényt a magyar gazdák. Ebből eddig 8-10 ezer hektár az a terület, amin ez már meg is valósult. Mindez trendfordulót jelent a magyar erdőtelepítések elmúlt harminc évét tekintve.
Zambó Péter hangsúlyozta, hogy
Tájékoztatása szerint lehet majd támogatást kérni Natura 2000 területek kezelésére, erdőkárok helyreállítására, erdőszerkezet átalakítására, örökerdők kialakítására és fenntartására és az erdei infrastruktúra fejlesztésére. Bővül az erdők ökológiai értékét növelő fejlesztések támogatási köre, folytatódik az idegenhonos fafajok visszaszorítása, az erdők genetikai értékét fenntartó beruházások ösztönzése.

- közölte az államtitkár.
A Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének elnöke a telephely- és technológiafejlesztési támogatásokra hívta fel a figyelmet. Mocz András szerint az erdőgazdálkodók pályázati segítséggel leküzdhetik az elmaradásukat, és a ciklus végére felzárkózhatnak az európai színvonalhoz.
Kárpáti Béla, az Erdészeti és Energetikai Szaporítóanyag Terméktanács elnöke szerint a több forrás nagyobb felelősséget jelent majd a kedvezményezetteknek, egyúttal üdvözölte, hogy felértékelődött az erdészeti csemeteágazat a 2027-ig tartó támogatási ciklusban. Hangsúlyozta, hogy az erdők megújításához nélkülözhetetlen a megfelelő fafajok kiválasztása, a szükséges mennyiségű és minőségű szaporítóanyag folyamatos biztosítása.