Back to top

Pótolni kell a tápanyagot, amit a terméssel elvittünk a földekről

Érzékenyen érinti a műtrágyapiacot az energiaár-robbanás, és a rendkívül drága tápanyagellátás új utak keresésére készteti a gazdálkodókat. Ebben kívánt segíteni az AGROmashEXPO-n a Milyen alternatív megoldásokkal lehet kiváltani a műtrágyát? című fórum. A szakmai beszélgetést Pénzes Éva, az Agriturf 2022 Zrt. kereskedelmi és marketing igazgatója vezette.

A téma aktualitását Petőházi Tamás, a NAK szántóföldi növénytermesztési osztályának vezetője ismertette. Több oka is van az energiaárak hihetetlen drágulásának, ami elsősorban a nitrogénműtrágya árát befolyásolja, ugyanis az 90%-ban földgázból készül. Egy hektár kalászost a 2021-2022-es idényben 430-470 ezer forintos költséggel lehetett megtermelni, ez az idén 660-700 ezer forint körül alakulhat. További nagy gond, hogy a tavalyi aszály miatt kukoricából egyharmad, napraforgóból 40%-os termést tudtunk csak betakarítani, és a jelenlegi uniós pénzügyi ciklus indulása is késlekedik.

Mindezek alapján minden gazdálkodónak át kell gondolnia, hogy mit tud gazdaságosan termelni, és meg kell válni a nem jövedelmező tevékenységektől, javasolta a szakember.

Csicsor János: A huminsavak rengeteg mikroelemet kötnek meg és visznek magukkal
Csicsor János: A huminsavak rengeteg mikroelemet kötnek meg és visznek magukkal
Fotó: Csatlós Norbert
A jó termőföld fekete a benne lévő sok szerves anyag, humusz következtében, hangsúlyozta Csicsor János, a Biopol Kft. tulajdonosa, a Magyar Huminsav Társaság elnöke. Az utóbbi 50 évben drámaian csökkent szántóföldeken a szerves anyagok, mikroelemek és ásványi anyagok mennyisége, mert nem pótolják azt a termelők. Ez a mikroelemhiány pedig az egész élelmiszerláncon végigfut, a táplálékunkban is jóval kevesebb mikroelem van, mint 25-30 évvel ezelőtt.

Nagyon fontos, hogy visszaállítsuk a talajaink termőképességét és hogy megőrizzük a talajvizet, aminek a szintje évtizedek óta csökken Magyarországon.

A huminsavak javítani tudnak ezen a helyzeten, 70-80 mikroelemet kötnek meg, de mellettük folyamatos komposztálásra, a szerves anyagok rendszeres pótlására van szükség. Át kell állni egy másfajta gondolkodásra, javasolta Csicsor János, mégpedig arra kell törekedni, hogy minimális műtrágya- és növényvédőszer-felhasználással próbáljunk jó eredményt elérni.

Solti Gábor: Egy kilogramm alginit egy liter vizet tart meg a talajban
Solti Gábor: Egy kilogramm alginit egy liter vizet tart meg a talajban
Fotó: Csatlós Norbert
Solti Gábor geológus, az alginitkutatás nemzetközi szakértője szerint hazánkban Tessedik Sámuel tevékenysége óta nagy megbecsülésnek örvendenek a talajjavító anyagok, mára viszont mintha megfeledkeztek volna róluk.

Az alginit különleges anyag, éppen ötven éve fedezték fel,

hogy a vulkáni tevékenység során keletkezett krátertavakban lerakódott algák maradványa milyen kedvező hatású a talajra, a növényekre. Sok szerves anyagot, mikro- és makroelemet tartalmaz, kissé lúgos kémhatású. Nagyon jó a vízmegtartó képessége, amit homokos talajon érdemes kihasználni. Először a biogazdálkodók figyeltek fel a jótékony hatásaira, műtrágya helyett használják. Hagyományos termesztésben más talajjavító anyaggal együtt javasolják a használatát.

Juhos Katalin: A talajbaktériumok a tartalék-tápanyagok feltárásával segítenek kiváltani a műtrágyákat
Juhos Katalin: A talajbaktériumok a tartalék-tápanyagok feltárásával segítenek kiváltani a műtrágyákat
Fotó: Csatlós Norbert
Juhos Katalin, a MATE Agrárkörnyezettani Tanszék adjunktusa a műtrágyák kiváltásának további lehetőségeiről beszélt. Mint mondta, valamilyen tápanyagot adni kell a növényeknek, hogy megfelelő hozamot érjünk el: ezek lehetnek ásványi nyersanyagok vagy szerves hulladékból készült humuszanyagok, de a szükséges nitrogénmennyiséget egyik sem pótolja. Erre a légköri nitrogént megkötő szabadon élő baktériumok (Azospirillum, Azotobacter) alkalmasak, de nagyon nehéz mérni a tevékenységük eredményét.

Annyi bizonyos, hogy néhányszor 10 kilogramm nagyságrendben tudnak nitrogént szolgáltatni a növényeknek. Más baktériumok a talajban lévő tartalékok (kálium, foszfor, cink) feltárásával válthatják ki a műtrágyákat.

Futó Zoltán: Savanyú talajon szükség van a talajbaktériumok segítségére
Futó Zoltán: Savanyú talajon szükség van a talajbaktériumok segítségére
Fotó: Csatlós Norbert
Nagyon jó eredményeket értek el talajbaktériumok használatával Szentesen, a MATE Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszékén, mondta Futó Zoltán tanszékvezető. Savanyú talajon például kimondottan szükség van a segítségükre, ugyanis ott a kijuttatott foszfor fele két nap alatt lekötődik a talajban, figyelmeztetett. Ezek az általában élő baktériumkultúrát tartalmazó készítmények átalakítják a talajéletet, javul a kezelt talaj szerkezete, humuszkészlete. Ez anyagiakban is kifejezhető előny: ha hosszú távon használjuk a készítményeket, 10-15%-kal kevesebb traktor-vonóerőre van szükség a talajműveléshez. A jobb talajszerkezet a vízmegtartásban is jelentős szerepet játszik, valamint segít a növényeknek a stresszhatások átvészelésében.

Számszerűsítve azt lehet kijelenteni, hogy baktériumkészítményekkel a műtrágyák felét lehet kiváltani.

Futó Zoltán szerint 5-10-15 évre előre kell tervezni a talajápolást, amiben a talajbaktériumoknak is szerepet kell szánni.

Fotó: Csatlós Norbert
Csicsor János azt tartja a legfontosabbnak, hogy az emberek átérezzék, mennyire fontos a talaj. Saját kísérleteikben feleannyi műtrágyával 20-30%-kal több termést tudtak betakarítani, ezt mindenki kipróbálhatja egy kis területen a saját gazdaságában.

Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy óriási átfedés van a talaj és az ember mikrobaközössége között, támogatni kell a bélflóránkban és a talajban élő hasznos bacilusokat.

Ha teljesen műtrágyára alapozzuk a tápanyagellátást, a növény alig lép kölcsönhatásba a környezetével, hangsúlyozta Juhos Katalin. Összetett módszerekkel, szerves anyagokkal, baktériumokkal és biostimulátorokkal érdemes serkenteni a kedvező folyamatokat.

Valamilyen tápanyagforrásra mindenképp szükség van a mezőgazdasági termeléshez, hangsúlyozta Futó Zoltán, hosszú távon nem engedhető meg, hogy több tápanyagot viszünk el a terméssel a földekről, mint amennyit pótolunk.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztésére nyert pályázati forrást a Nébih és a MATE

Agrártechnológiai Nemzeti Laboratórium fejlesztése céljából nyert számottevő, 1,2 mrd Ft pályázati forrást a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel közösen, a Nemzeti Kutatási és Innovációs Hivatal Nemzeti Laboratórium programjában.

Két év alatt 100 helyet javított a MATE a QS agrártudományi rangsorában

Újabb 50 helyet javított és ezzel a 151-200. helyet érte el a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a világ egyik legelismertebb felsőoktatási rangsorán, a Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as agrártudományi ranglistáján. Ezzel az eredménnyel a valaha volt legjobb pozíciót érte el az egyetem és a világ legjobb 12 százalékába került a számára legfontosabb tudományterületen.

Metszeni márpedig kell!

Gyümölcsfaoltványokat nevelnek, aszalót működtetnek, a tudásukat pedig különböző helyi rendezvényeken rendszeresen megosztják az érdeklődőkkel. E célok mentén tartottak metszési bemutatót Tilajújhegyen, ahol az érdeklődők a gyümölcsfákkal kapcsolatos tavaszi teendőkkel ismerkedhettek.

El kell kerülni a gabonapiaci válság további mélyülését

A gabonafélék és az olajos magvak tekintetében súlyos piaci zavar tapasztalható Magyarországon, hónapok óta áll a hazai piac. Veszélybe kerülhet 3 millió hektár szántóföld hasznosítása, mivel a termelők teljes kiszolgáltatottságban vannak.

Biogazdálkodás: távol az uniós elvárásoktól

A címben szereplő megállapítás a Bioterra Romániai Biogazdálkodók Egyesülete és a Pro Agricultura Egyesület által március 4-én, a kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen szervezett Romániai Biogazdálkodók 18. konferenciáján hangzott el.

A biológiai termékek alkalmazása a növénytermesztési technológiák újragondolását teszi lehetővé

A biológiai termékek fejlesztése és mindennapi használata egyre nagyobb hangsúlyt kap a mezőgazdaságban. Nem véletlenül hallunk olyan sokat ezekről a termékekről, hiszen jól illeszkednek a fenntarthatósági és környezetvédelmi intézkedések gyakorlataiba.

Négyszeresére növelte a kormány a kárenyhítési alap forrásait

A kivételesen aszályos tavalyi év veszteségeinek mérséklésére március 31-ig több mint 22 ezer termelő részesül összesen 50,6 milliárd forint mezőgazdasági kárenyhítő juttatásban - közölte Nagy István agrárminiszter. A magyar kormány ennek érdekében az agrárkár-enyhítési alap forrásait több mint négyszeresére emelte.

Edzési terv növényeknek: a bent telelőket így szoktassuk ki a kertbe

A fagyérzékeny növényeket csak fokozatosan célszerű újra a kertbe szoktatni, mert ellenkező esetben ahelyett, hogy gyorsan fejlődésnek indulnának, rosszabb állapotba is kerülhetnek.

Genetikai szelekció a hazai ciroknemesítésben

A karcagi székhelyű Alfaseed Kft. a 2010-es években fogott bele a tematikus ciroknemesítésbe, amelyet megelőzően a főként hazai nemesítésű fajták és hibridek vetőmagtermesztésével foglalkozott. A cég 2010 után európai ismertségre tett szert, elsősorban szudáni fű-, illetve silócirokhibridjei által.

Moníliafertőzések ideje – növényvédelmi előrejelzés 12. hét

A későn fakadó növények rügyei is megmozdultak, ezzel lezárult a tél végi lemosópermetezés időszaka. Máris koncentrálhatunk azonban a moníliára, ami virágzáskor fertőzi a csonthéjasokat. Emellett kelnek a levéltetvek és bújnak elő a telelőhelyükről a poloskák is, már most látszik, hogy az idén is gond lesz velük.