Nem kell azonban teljesen lemondanunk a lovaglásról: ha a lelkesedésünk és az akaraterőnk kitart, jó néhány lehetőség kínálkozik a fejlődésre. És mi adhat nagyobb ösztönzést, mint az az előny, amit ezáltal a versenyszezon kezdetére a magunkénak tudhatunk? Pluszban pedig még egy olyan gyakorlási lehetőséget is mutatunk, amihez ló sem kell.
Fedeles nélkül
A munkalovaglás megannyi pozitívuma közül kiemelkedik az edzések sokszínűsége. A zord téli hónapokban még inkább segítségünkre lehetnek a feladatok szinte végtelen variációi, hiszen megfelelő pálya híján a mindennapi foglalkozások is kevesebb alternatívát kínálnak, s az unalomig ismételt gyakorlatok csak tovább csökkentik a motivációt.
1. Tud állni a lovad? Ha igen, meddig? Tíz másodpercig? Egy percig? Öt percig? Érdemes ezt a feladatot újra és újra elővenni, akár a négy fal között, akár terepen dolgoztok. Egy jó munkaló mindenféle szituációban és bármilyen jármódból képes megállni, és türelmesen várakozni a lovas következő jelzéséig. Ehhez pedig nincs szükség semmilyen extra felszerelésre, még pályára sem. Megfelelő előkészítéssel a tavaszi edzőtáborokban már brillírozni fogtok a kapunál, a csengőnél vagy a kancsónál.
2. A ló vállainak és farának elmozgatása alapvető feladat, mégis sokan csak a munkalovas pálya akadályainál szembesülnek az itt felszínre kerülő hiányosságokkal. Fiatal, képzetlen ló esetén érdemes a földről kezdeni a gyakorlást, ha pedig a lovas is tapasztalatlan ezen a téren, mindenképpen kérje edző támogatását a feladatokhoz!
3. Az oldaljárás a kezdő munkalovasok számára az egyik legnehezebb gyakorlat, ám következetes és kitartó munkával igazi önbizalom-növelő rutinfeladat válhat belőle lónak és lovasnak egyaránt. A precíz megvalósításhoz – melynek előfeltétele a vállak és a far mozgatása – itt is elengedhetetlen a korrekt szakmai háttér, bátran kérjetek segítséget edzőinktől a WEHUN csapatban! Ehhez a feladathoz sincs szükség sok eszközre, elég, ha kéznél van egy-két rúd (a szerencsésebbeknek a fedeles hosszú fala), ami segít a helyes irány megtalálásában.
4. A hátralépés meglepően sok párosnak okoz nehézséget: néhány métert szinte mindenkinek sikerül összehozni, de egy hosszabb szakaszon (pl. a csengő folyosóján), vagy ha nem csak egyenes vonalon kell végrehajtani (pl. a hátraszlalom feladatnál), már szó szerint és átvitt értelemben is akadályokba ütköznek.

Ismerjük fel, mi okoz a lónak igazán örömet, hiszen amíg az egyiknek az odadobott száron való séta, addig a másiknak néhány kör lendületes vágta oldja a problémás feladat okozta feszültséget.
A gyakorlatok színesítésének tényleg csak a kreativitásotok szabhat határt – érdemes minél meghökkentőbb akadályokat gyártani otthon, hogy a versenyen már ne jöjjön szembe semmi félelmetes!
Munkavágta, a legfontosabb jármód
A lónak három alapjármódja van, a munkalovas szakágban a vágta közülük a különösen hangsúlyos. A munkalovaglás-pályákat a kezdő szint (E kategória) kivételével vágtában kell teljesíteni, méghozzá egy elég rövid, ütemes munkavágtában. Ennek elég egyszerű oka van, ez a legkényelmesebb és a legenergiatakarékosabb a lovas és a ló számára is.

Milyen problémák lehetnek a vágtával?
1. Ha bizonytalannak érzed az ülésedet, érdemes visszatérni a futószáras edzésekhez. Sok lovas helytelenül a vállak előre-hátra mozgatásával próbálja követni a ló mozgását, ahelyett, hogy a csípőjét mobilizálná és a felsőtestét stabilan tartaná. Ezt érdemes futószáron javítani, illetve akár földön is egy-két tornagyakorlattal, fitneszlabda segítségével.
2. A vágtába való beugratás rögtön meghatározza a vágta minőségét is, így érdemes sok-sok átmenetet lovagolni. Néhány tipp: ha beugratás során lovad hajlamos elveszíteni az egyensúlyát és a vállára esni (többnyire a belsőre), így problémás a helyes lábra való beugratás is, akkor ne egy körön próbáld a beugratást, hanem egyenes vonalon kérd a külső lábra! Figyelj oda a pontos testsúly- és csizmasegítségekre!
3. Abban az esetben, ha lovad menőkedve nem túl erős, akkor érdemes terepen lovagolni vele többet, a pályán pedig konkrét célokat kitűzni, hogy a motivációját növeld. Például tegyél le két hordót a pálya két felére, vágtázz egyik hordótól a másikig, és minden esetben adj neki egy pihenőt a hordóknál. Nagyon gyorsan meg fogja érteni lovad a feladatot, és igyekezni fog, hogy minél előbb odaérjen a hordóhoz, hiszen ott pihenő következik.
4. Ha hajlamos a lovad erősen előrehúzni és elrohanni, akkor a nyak hajlítása és körök lovaglása segít az ütemet rendezni. Ez terepen is érvényes, olyan helyen kezdj el vele vágtázni, ahol van lehetőséged kört lovagolni. Maradj addig a körön, míg meg nem találtok egy nyugodt ütemet, csak akkor menj egyenesen tovább.

Egy kellemesen vágtázó, jól kontrollálható ló minden lovas arcára mosolyt csal, de ezt csak a vágta gyakorlásával lehet elérni. Ha lovad egészségi állapota engedi, akkor vágtára fel!
Légzéstechnika gyakorlása ló nélkül
Mindenki tapasztalta már, milyen az, amikor „elfogy” a levegő. De miről is szól a tudatos és helyes légzéstechnika, és mit tehetünk ezáltal a hatékonyabb teljesítményért?
A modern életmód következményei (stressz, ülő életmód, egészségtelen táplálkozás) mind hozzájárultak a rossz légzési szokások kialakulásához, amely felelős lehet egyebek között az alvászavarokért, rossz teljesítményért vagy akár a keringési problémákért is. Alapvetően kétszer-háromszor annyi levegőt lélegzünk be, mint amennyire szükségünk lenne, ez a krónikus túllégzés vagy diszfunkcionális légzés. Tipikus jeleit ismerve letesztelheted, hogy hajlamos vagy-e rá:
– A mindennapi tevékenységek során szájon át is lélegzel?
– Alvás közben a szádon át veszed a levegőt, esetleg horkolsz?
– Pihenés közben látható vagy hallható jelei vannak a légzésednek?
– Amikor megfigyeled a légzésed, jobban mozog a mellkasod, mint a hasad?
– Tapasztalod magadon a rendszeres túllégzés tüneteit, mint az orrdugulás, fáradtság, szédülés vagy feledékenység?
Azonban már egy kis odafigyeléssel is érezhető fejlődést lehet elérni, ugyanis az általános erőnlétet és a sportteljesítményt jellemzően a tüdő működése korlátozza, ennélfogva az egyéni fejlődéshez elengedhetetlen az optimális légzés.

Hogyan tudjuk ellenőrizni, hogy milyen állapotban van a légzésünk? Az egyik ilyen módszer a kontrollszünet megállapítása, ami a nyugalmi állapotban zajló normális kilégzés és az utána jelentkező enyhe légszomj között eltelt időt jelenti. Ezt a mérési metódust dr. Buteyko professzor dolgozta ki, hogy felmérjék, milyen az egyén állapota szén-dioxid-tolerancia szempontjából. Ez az érték jó irányadó az egészségi állapotunkról.
Hogyan mérjem?
1. Ülj le egy székre egyenes háttal és 3-4 percig lélegezz nyugodtan, ahogy általában szoktál.
2. Ezután egy normális kilégzés után fogd be az orrod és tartsd csukva a szád.
3. A kilégzés után indíts el egy stoppert, ami méri az időt, amíg enyhe elviselhető légszomjat tapasztalsz (ne tartsd vissza a levegőt, nem ettől fog javulni a vitálkapacitás), ekkor állítsd le az órát. Ez a szám lesz a kontrollszünet-értéked. (Ha szív- és érrendszeri problémáid, vagy más betegséged, pl. cukorbetegséged, asztmád van, csak addig tartsd vissza a lélegzetet, amíg semmi kellemetlenséget nem tapasztalsz.)
Az egészség Buteyko professzor szerint 40 másodpercnél kezdődik, a rossz eredmény pedig a 20 másodperc alatti érték.
Vágtakurzus március 4–5-énMinden szakág lovasai számára nyitott. A fókusz a vágta minőségének javításán, az ülés-, a csizma- és a szársegítségek korrigálásán, a vágta-beugratásokon, és a vágtában végzett feladatokon lesz. Helyszín: KLIK, Mór, Hétkúti Lovarda Jelentkezés: kappeledit@gmail.com |
Mit tehetünk?
Lélegezz könnyen, lassan, mélyen. Az egyik legegyszerűbben elsajátítható módszer, ha tudatosan elkezdünk figyelni az orrlégzésre, amely biokémiai szempontból is előnyös. A másik fontos szempont a rekeszlégzés (hasi légzés) beépítése a mindennapokba, amely aztán az edzés során is számos hasznos következménnyel jár, hiszen pozitív nyomást alakít ki a hasüregben, így a testtartás-kontroll hozzájárul a gerinc és a medence stabilitásához. Ezenkívül lassítja a légzést, segít szabályozni a pulzust, valamint javítja a gázcsere által a sejtek oxigénellátását.
Ha a légzéstechnikádat irányítani tudod, akkor javulni fog a mentális és fizikai állapotod, így pedig könnyen visszanyerheted a tested felett a kontrollt.
Jó felkészülést kíván a WEHUN csapata!
Eszterbauer Kata, Kappel Edit, Marlin Emese