Az AMITOM-tagállamok, vagyis az euro-mediterrán régió tizennégy ipariparadicsom-termelő országa közül Magyarországon a korábban kiadott előrejelzéshez képest nincs változás, a 2022-es 80 ezer tonna körüli termést követően a WPTC az idei szezonra mintegy 100 ezer tonna ipari paradicsomot, illetve az árak emelkedését vetíti előre.

Algériában 2,5-2,7 millió tonna közötti országos paradicsomtermés valószínűsíthető, amelynek 50-60%-a kerülhet feldolgozásra, így a WPTC 1,35 millió tonnás terméssel számol.
Egyiptomban a téli betakarítási csúcs idején a termésminőség Brix-érték és színeződés szerint is jónak tűnik, a WPTC 500 ezer tonna paradicsomot vár ebben az évben.
Franciaországban jelenleg a tavalyinál valamivel nagyobb, 150 ezer tonna körüli termést valószínűsít a szervezet.

Olaszországban a becslések szerint körülbelül 5,7 millió tonna termésre szerződnek majd a feldolgozók.
Az ártárgyalások még folyamatban vannak, egyelőre nem született megállapodás: a feldolgozók kezdeti ajánlata egy tonnára 126 euró (49 ezer forint) volt, ami elég távolinak tűnik a termelők szerint elfogadható 155 eurós (60 ezer forintos) átvételi ártól.
Oroszország hagyományos nagy termelő körzeteiben (Nalcsik, Asztrahán, Volgográd régiók) körülbelül 8000 hektár lesz a termőterület, ami az előző évihez igen hasonló, 650 ezer tonna termés betakarítását teszi lehetővé.
Portugáliában a rengeteg csapadék miatt előreláthatólag nem lesz gond az öntözővíz mennyiségével. Mivel a termelők ott is magasabb árakat szeretnének kiharcolni, a tárgyalások még nem értek véget. A szerződések bejelentési határidejét is március közepére tolták ki a szokásos február közepi dátumról. A WPTC korai becslése szerint 1,4-1,5 millió tonna közötti termés várható.

A körzetben a termőterület a tavalyi 18 700 hektárról 20 ezerre bővül. A Conesa Group ügyvezető igazgatója, Manuel Vázquez szerint ez a termelők részére kitűnő ár, a feldolgozók viszont jelentős nemzetközi versenyre készülhetnek fel, mivel Kínában tonnánként 75 euróért (28,7 ezer forint), Kaliforniában pedig 140 euróért (53,6 ezer forint) veszik majd át a paradicsomot, és bár a tárgyalások még nem fejeződtek be, Olaszországban vélhetően 135-140 euróban (51,7-53,6 ezer forint) sikerül majd megegyezni. A Cooperativas Agro-Alimentarias Extremadura termelői szövetség szerint az ipari paradicsom termesztésének költségei 2022-ben 27,4%-kal emelkedtek (a közvetlen költségek 31%-kal, a közvetett költségek, beleértve a munkabéreket is, 19,5%-kal). Ezen adatok alapján az ipari paradicsom hektáronkénti termesztési költsége a régióban 11 448 euró (4,38 millió forint), a tavalyi 82,45 tonnás hektáronkénti átlaghozammal számolva tehát egy tonna paradicsom megtermelése 138,85 euróba (53,15 ezer forint) kerül.
A WPTC ezért a tavalyi 2,2 millió után 2,35 millió tonnás termést valószínűsít, de nem zárja ki, hogy még ennél is többet takarítanak be attól függően, mekkora területen pártolnak vissza az ipari paradicsom termesztésére. Törökországban az ártárgyalások majd csak akkor kezdődnek meg, ha a feldolgozók megteszik első árajánlataikat.

Tunéziában a rendkívül súlyos aszály miatt a mezőgazdasági minisztérium megtiltotta az idényzöldségek termesztését minden olyan öntözött területen, ahol szántóföldi növények termeszthetők. A rendelkezés alól csak az északi és a középső országrész egyes nagy, magánkézben lévő gazdaságai kaptak kivételt. Az előző, korai prognózisban szereplő igen optimista, 12 ezer hektáros termőterületet február közepi jelentésében a WPTC 10 ezer tonnára csökkentette. A 600 ezer tonna helyett pedig 524 ezer tonna körüli termést valószínűsít.
A január 25-én kiadott California Processing Tomato Report adatai szerint a kaliforniai feldolgozók eddig 11,25 millió tonna ipari paradicsomra szerződtek le. Ez 18%-kal több a tavaly augusztusi jelentésben szereplő 9,5 milliónál.
Kanadában a WPTC előrejelzése szerint idén várhatóan 505 ezer tonna ipari paradicsomot dolgoznak föl.
A 2023-as kínai ipariparadicsom-termést 7,3 millió tonna körül valószínűsíti a WPTC. Japánban pedig mintegy 30 ezer tonnát becsül.
Délen már szedikArgentínában San Juan környékén január 3–5. között kezdődtek meg a betakarítási munkálatok, és az előzetesen becsült 100 tonna körüli, elfogadhatónak tekinthető hektáronkénti hozamok helyett 95 tonnás termésátlagokat értek el a teljes terület 30-40%-án. A termés a száraz idényhez képest jónak tűnik, bár az érettségi állapot meglehetősen egyenetlen. A teljes argentin termőterület 8200 hektár, ennek alapján 655 ezer tonna paradicsom várható. Ausztráliában rendkívül rosszul alakul a szezon eddigi része: a folyamatos esőzések minden termesztő régiót érintenek, októberben áradások borotváltak le állományokat, a korai idény pedig túl hideg volt a növények számára, ráadásul erős szél és esőzések késleltették az ültetést. Az előrejelzésben szereplő számok jelentősen csökkentek: eredetileg 250 ezer tonnás termést vártak, ám a jelenlegi helyzet szerint 1631 hektárról 139 ezer tonnát takarítanak majd be. A munkálatok február 15. körül kezdődtek meg, és várhatóan május közepéig tartanak. Chilében január végén, a szokásosnál néhány nappal korábban kezdődött meg a betakarítás, ami az előrejelzések szerint 1,15 millió tonna termést ígér, szemben az októberi, 1,3 millió tonnás prognózissal. A becsléseket a decemberi erős hőhullámok miatt kellett mérsékelni. Peruban jól halad a betakarítás, márciusban véget is ér majd, és kifejezetten jó, 150 ezer tonna körüli termés várható a WPTC szerint. A Dél-afrikai Köztársaságban a 2023-a szezonra mintegy 2000 hektárról 152 ezer tonna termést valószínűsít a WPTC. A nyári termelés már januárban megkezdődött, és áprilisban fejeződik be. A hektáronkénti hozamok 100 tonna körül alakulnak, a szezon jól halad, a viszonylagos szárazság segíti a betakarítást. A téli területek 25%-án még csak ültetnek, ott az idény áprilistól szeptemberig húzódik, általában 70-75 tonnás hozamokkal. Érkeztek hírek olyan feldolgozókról, amelyek idén nem szerződtek le előre a termelőkkel, azaz megkockáztatják, hogy a szabad piacról szerzik majd be az alapanyagot. |