A mögöttünk álló egy hétben jellemzően száraz, napról-napra melegebb időjárás uralkodott hazánkban. Csak kedden fordultak elő záporok az ország keleti felén, de ezekből is kevés helyen hullott 1-2 mm-t meghaladó mennyiség. Bár a megelőző időszakban több hullámban is volt csapadék, de az elmúlt 30 nap során az északnyugati országrészben így is alig esett, és a déli, délnyugati tájak kivételével országszerte hiányt mutat az elmúlt egy hónap csapadékösszege.
A talajok felszín közeli része mindenütt sokat száradt az egy héttel ezelőtti állapothoz képest, a Rábától északnyugatra viszont kritikusan száraz már a felső 20 cm-es réteg. A közepes és mélyebb talajrétegek többnyire jó vízellátottságúak, az Alföld keleti és déli tájain foltokban még mindig előfordul belvíz.

Még szombaton és vasárnap is sokfelé hűlt fagypont alá a levegő a hajnali órákban, majd vasárnap napközben jelentős melegedés kezdődött. A hét elejétől megszűntek a fagyok, napközben pedig 15-20 fok közé melegedett a levegő. Az 5 cm-es talajhőmérséklet most 9 és 12 fok között alakul, és bár jelenleg nagy területen meghaladja a 10 fokot, ez még nem tekinthető tartósnak.
Az őszi vetések jellemzően jó állapotban vannak, megindult a tavaszi fejlődésük. Az őszi búza szépen meg van bokrosodva, és a repce is jól néz ki.
Az elmúlt napok 10 fok fölötti átlaghőmérsékletének hatására egyre több gyümölcsfajta virágzik, vagy áll közvetlen virágzás előtti állapotban. A mandula és kajszi mellett már az őszibarack és egyes szilvafajták is virágot bontottak, valamint az alma és körte virágrügyei is erősen meg vannak duzzadva.
A folytatásban két hullámban érkező lehűlés veti vissza a vegetáció idő előtti fejlődését, és csapadék is érkezik. Pénteken nappal még sokfelé melegszik 20 fok fölé a levegő, majd a nap második felében észak felől megvastagszik a felhőzet, és éjszakától egyre többfelé ered el az eső. Szombat délutánig nagy területen lehet 2-10 mm közötti mennyiségre számítani. A hőmérséklet ekkor az ilyenkor szokásos, 13-18 fok közötti értékekre esik vissza, majd vasárnap este újabb hidegfront éri el térségünket, ami mögött a jövő hét első felében hideg, sarkvidéki eredetű levegő árasztja el a Kárpát-medencét hétfőn és kedden erős, többfelé viharos szél kíséretében.

Hétfőtől napközben is 10 fok alatti hőmérsékletek lesznek jellemzőek, kedden és szerdán hajnalban pedig nagy területen hűl fagypont alá a levegő, a szélvédett területeken főként szerdán lehet -5 foknál is hidegebb. A lehűlés hatására visszaesik a talajhőmérséklet is. Melegedésre jövő csütörtöktől számíthatunk, aminek üteme egyelőre még elég bizonytalan.