
Metiláció
A testünkben képződő vegyületeknek szükségük van egy metilcsoportra, hogy használhatók (pl.: vitaminok, enzimek), kiválaszthatók (pl.: hormonok, toxinok), eltávolíthatók legyenek. Röviden összefoglalva ennyiből áll a metiláció, legalábbis elméletben. Viszont már ennyiből is kitűnik, mennyire szerteágazó dologról is van szó. Vizsgáljuk meg miért is hasznos számunkra, ha hatékonyan metilálunk.
Az egyik legizgalmasabb tevékenysége, hogy ki- és bekapcsolja a géneket. Ami abban nyilvánul meg, hogy kifejlődik- e nálunk egy olyan súlyos betegség (pl.: rák, szívbetegség, depresszió), ami generációk óta felütötte fejét a családban, vagy sikerül elkerülni. Úgy tűnik sokáig félreértettük a géneket, amikor azt gondoltuk, hogy ami meg vagyon írva, annak mindenképpen meg kell történnie. Azonban már tudjuk, hogy csak lehetőségekről beszélnek, a döntést teljes egészében ránk hagyják. A választásunkat aztán a táplálkozásunkkal és az életmódunkkal hozzuk a tudtukra.
A metiláció oroszlánrészét a máj vállalja magára, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos a májunk védelme, tisztítása, túlterheltségének csökkentése. A toxinok és a hormonfelesleg közömbösítése illetve eltávolítása a metiláció sikerének könyvelhető el csakúgy, mint a bioaktív vitaminok létrehozása.

A sejtnek olyan a sejtfal, mint nekünk a bőr. Kizárólag az egészségesen funkcionáló sejtfal tudja kint tartani a károsat és befogadni az értékeset. A metiláció során termelt foszfatidilkolin nélkülözhetetlen a sejtfal tökéletes működéséhez, valamint az új sejtek képződéséhez. Ahhoz, hogy ez a folyamat gördülékenyen lejátszódjon, ajánlott minél több kolint tartalmazó élelmiszert (hüvelyesek, káposztafélék, levélzöldségek, brokkoli, karfiol, cékla, lenmag, spárga, shiitake) fogyasztani.
A metilációnak köszönhetjük a kreatint, ami energizálja az agyat és az izmokat. Elégtelen vagy blokkolt metiláció esetén kimerültséget, zavartságot, koncentrációs zavarokat, gyengeséget és izomfájdalmakat tapasztalunk.
Alapvető fontosságú a neurotranszmitterek termelése kapcsán, amelyek egyensúlya eredményezi a kellemes, békés, bizakodó hozzáállás kifejlődését.
A gördülékenyen lezajló metiláció teszi lehetővé, hogy éberek és lelkesek legyünk; készen álljunk a bevetésre, amikor szükséges; illetve képesek legyünk lenyugodni, megpihenni, mikor már nem szükséges „harckészültségben lenni”. Viszont ha gyakran stresszesnek, feszültnek, nyugtalannak, szorongónak, esetleg teljesen erőtlennek, motiválatlannak érezzük magunkat, elképzelhető, hogy valami zavarja a metilálást.
Segít az immunrendszernek fittnek és szabályozottnak maradni.
Támogatói és ellenségei
A metiláció rengeteg vitamint (B- vitaminok), ásványi anyagot (pl.: magnézium, cink) és jó minőségű aminosavakat igényel. Ezekre érdemes figyelni étrendünk összeállításakor. Ha nem teljesülnek a kívánságai, nem tud eléggé hatékonyan dolgozni, súlyos hiányosság esetén, leblokkol.
Fontos betartani a 80%-os szabályt (hara hachi bu), tehát ne együk magunkat pukkadásig, mert akkor elvonjuk az erőt a metilációtól. Sem a vitaminok, sem a máj nincs barátságban az alkohollal, ezért érthető módon a metiláció szemszögéből nézve teljesen haszontalan.
A toxinokkal, nehézfémekkel, gyógyszerekkel igencsak meggyűlik a máj baja, ezért ajánlott átgondolni a gyógyszerfogyasztást, és a feleslegeseket elhagyni, mint például a rendkívül ártalmas savlekötőket. Alapvetően minden olyan probléma esetében, ami étrendváltoztatással meggyógyítható, szükségtelen gyógyszerekkel terhelni a szervezetet. A test számára minden gyógyszer méregnek számít, ártalmatlanná tételük igénybe veszi a máj drága idejét és erőforrásait.

Napi legalább 7 óra pihentető alvás feltétlenül szükséges a metilációs folyamat zavartalanságához.
A stressz értékes vegyületeket rabol el, miután kevesebb marad a metiláció részére. Stresszcsökkentő és stresszkezelő technikák elsajátításával a kedvében járhatunk.
A metilálás az életünk olyannyira szerves része, mint például a légzés. Szervezetünk optimális működéséhez nélkülözhetetlen. Táplálkozásunkkal és életmódunkkal minden nap közvetlenül hatással vagyunk rá, vagyis jelentős részben rajtunk múlik, hogy hatékonnyá tesszük-e. Amennyiben jól támogatjuk, megadhatja nekünk a jó minőségű, betegségektől mentes életet.