Back to top

Vetőmagadományok segítik a kárpátaljai magyar gazdákat

Magyarországi gazdák és agrárcégek vetőmagadománya is segíti a kárpátaljai magyar gazdákat a tavaszi vetési munkák során. Az 500 zsáknyi adomány átadására március 28-án került sor, Beregszászon.

A 2022. évi Veszprém Megyei Gazdabálon számos gazdálkodó tett nagylelkű felajánlást a kárpátaljai magyar gazdák számára, jóvoltukból 80 zsák vetőmag juthatott el kárpátaljai magyar gazdákhoz.

A felajánlásokhoz kapcsolódott a martonvásári Marton Genetics cégcsoport 420 zsáknyi adománya, így most 500 zsák vetőmag kerülhetett átadásra.

A szállítmányt Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének elnöke és Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke adta át a Kárpátaljai Református Egyház és a Kárpátaljai Fiatal Magyar Vállalkozók Szövetsége képviselőinek, Beregszászon. A vetőmagoknak jó hasznát veszik a kárpátaljai gazdálkodók, akik köszönettel fogadták anyaországi gazdatársaik felajánlásait. A megtermelt terményt helyben feldolgozzák, és az így előállított élelmiszert helyi gyermek- és idősotthonok, a háború miatt egyedül maradt idős, rászoruló emberek étkeztetésére fordítják.

karpatalja_1.jpg

Fotó: NAK/Lévai Zsolt

A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program keretében a korábbi években is számos, határon inneni és túli magyar gazda adománya jutott Kárpátaljára, aminek mennyisége 2022-ben jelentősen megemelkedett.

Az ukrajnai háború kitörése óta a program keretében érkezett felajánlások révén egyebek közt több tonna liszt, tartós húsáru, gombakonzervek, alma, vöröshagyma, számítástechnikai eszközök kerültek rászoruló családokhoz, szervezetekhez.

Mindemellett a kárpátaljai magyar gazdákat segítendő vetőburgonya, tavaszi búza, árpa, zab vetőmag, hibridkukorica vetőmag, műtrágya, őszibúza vetőmag érkezett a térségbe.

Sok ezer magyarországi, horvátországi, szlovéniai, vajdasági, felvidéki, erdélyi magyar gazda évről évre csendben mutat példát nagylelkűségből, emberségből, segítve a rászoruló határon inneni és túli magyar családoknak. Magyarnak lenni nem könnyű Kárpátalján, a háború kitörése óta még nehezebb. A mostani vetőmagadományokkal a felajánló gazdák közvetlenül kárpátaljai gazdatársaiknak is segítenek.

Forrás: 
NAK

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Zöld technológiaváltást sürget a KAP új támogatási rendszere

Új támogatási rendszer lép életbe a Közös Agrárpolitikában, amely minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet az ágazat környezettudatos működésére. Emellett a támogatások újfajta elosztása, a kisebb gazdaságok segítése is megvalósul a 2023-2027-es ciklusban.

Minden adott a jó szőlőterméshez

Az időjárási viszontagságok, elsősorban a hűvös miatt lassan fejlődik a szőlő, minden esély és feltétel adott hozzá, hogy idén kiváló borok készüljenek a jó minőségű szőlőből, mondja Kocsis László szőlőnemesítő és szőlőtermesztő, akinek cége, a Göcsej Gyümölcse Bt. Zalaapátiban rendelkezik ültetvénnyel.

Komoly potenciál van a gyógynövény ágazatban

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.

Európában a Pireneusi-félsziget kivételével kedvezőek a terméskilátások

Kedvezőek a terméskilátások Európában a Pireneusi-félsziget kivételével, ahol fokozódott az aszály, így tovább csökkentek a spanyol és portugál termés-előrejelzések a nyári növényekre, sőt az aszály miatt valószínűleg a termőterület is zsugorodik - írta májusi nemzetközi agrometeorológiai elemzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Az innováció segítségével csökkenthető a parlagfű terjedése a földeken

A klímaváltozás negatív hatásaival nap mint nap szembesülnek a mezőgazdaság szereplői. Az elmúlt évek aszályos időjárása, a nagymértékű vízhiány nem kedvezett a hazai szántóföldi növénytermesztésnek és a kutatások azt jelzik, hogy az emelkedő átlaghőmérséklet a gyomnövények további terjedésének és pollenszórásának is utat engedhet.

Olajos magvak piaci kilátásai

Magyarországon az utóbbi öt évben folyamatosan csökken a repce termőterülete, az idén körülbelül 180 ezer hektárról fogják betakarítani. A piaci helyzetet sok minden befolyásolja, leginkább az Európában várható bő termés, hosszú távon pedig a biodízel-termelés visszaszorulása.

Eső legyen, vagy folyjon a víz

Ünnepélyes keretek között adták át a Hársfamajori öntözési közösség öntözőtelepét, május közepén. A Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával megvalósult beruházás a termelés biztonságát szolgálja.

Újabb 5 évre Takács Géza lett a Vetőmag Szövetség elnöke

Takács Géza maradt a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. A testület vezető tisztségére 2007-ben kinevezett agrárszakember 2028-ig látja el az elnöki te-endőket. A szövetség alelnökei Cs. Nagy István, Mátrai Tibor és dr. Vida Gyula lettek.

Illatokkal védték meg a termést az egerektől

A módszer humánusabb és környezetbarát alternatívát kínál mind a vetések, mind a betakarított termés védelmére a rágcsáló kártevőktől, ráadásul olcsóbb is lehet a mérgeknél.

Hogyan ne okozzon fejtörést az e-permetezési napló?

2023. január 1-jétől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felületén kell vezetni az elektronikus permetezési naplót. A gazdálkodók tapasztalatai szerint ez akár napi több óra adminisztrációt is jelenthet, így sokan igyekeztek a kitöltést a növényorvosokra testálni, holott az nem az ő dolguk. Erre jelenthet megoldást a napokban piacra került applikáció.