lukacs_istvan_9_2.jpg

lukacs_istvan_10.jpg

A helyiek büszkeségeA mocsári kockásliliom, más néven kockás kotuliliom Magyarországon különösen ritka, éppen ezért büszkék rá a lenti emberek, hogy ilyen szépség található a környékükön. Ártéri rétek, lápos, erdős sávok védett, különlegesen kecses megjelenésű, hagymás évelő növénye. A tulipánéra emlékeztető bókoló virágai valójában nem szirom-, hanem lepellevelekből állnak. Népi elnevezései anyanyelvünk sokszínűségéről tanúskodnak, egyes vidékeken bíbicvirágnak, bíbictojásnak, fekete tulipánnak, kakukkvirágnak, konyócskának, szerencsemáknak és vadtulipánnak is hívják. Kotuliliomnak a tőzeg, vagyis a kotu miatt nevezik, utalva a vizes élőhelyre. Akár 20-30 centiméterre is megnő, azonban márciusban és áprilisban a dúsabb növényzet miatt nem könnyű észrevenni bókoló virágait. 2016-ban elnyerte az év vadvirága címet. |
A hóvirágok az időjárástól függően akár már januárban előbújhatnak. Februárban a tavaszi tőzikék végtelen sokasága várja a látogatókat, friss illatuk már messziről érződik. Egészen április végéig egymás után bontják szirmaikat a tavasz virágai: a szellőrózsák, a kétlevelű csillagvirág, a rózsaszínes-lilás-kékes keltikék, a kisvirágú hunyor, majd a hazánkban ritka mocsári kockásliliom. Közülük a hóvirág, a tavaszi tőzike és a mocsári kockásliliom országosan védett faj, a virágaikat sem szabad leszedni!
A színes vadvirágokon kívül számos énekesmadarat figyelhetünk meg a kihelyezett etetők körül.
A Vadvirág tanösvény a területre jellemző keményfás ligeterdő gazdag növény- és állatvilágát, köztük a Kerkában élő halakat, valamint a Natura 2000-es területek jellemzőit mutatja be tematikus táblákon, illetve interaktív elemek segítségével. Külön táblákat kaptak az évszakok: a tavaszi virágpompa és a nyári madárvilág után következik a nagyvadfajok őszi élete, majd röviden olvashatunk a téli fakitermelésekről is.
Lukács István, Molnárné Vitális Anikó, Steyer Edina
Zalaerdő Zrt.
Fotók: Fűr Tamás, Kovács Tünde, Lukács István, Molnárné Vitális Anikó