0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Ár- és belvízvédelmi készültségben a vízügy országszerte

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság másodfokú jeges árvíz elleni védekezési készültséget rendelt el a Rábán - közölte Bíróné Dugmanits Ágnes védelemvezető-helyettes. A Belügyminiszérium Vízügyi Főigazgatósága adatai szerint Magyarországon jelenleg 529 km-en van elrendelve I. fokú árvízvédelmi készültség, jellemzően kelet-magyarországi vízfolyásokon, és 75 kilométeren másodfokú készültség a Túron. Jelenleg 9 vízügyi igazgatóság területén 29 szakaszon rendeltek el belvízvédelmi készültséget, 9 szakaszon II. fokú, 20 szakaszon I. fokú készültség van érvényben.

A Vas megyei Csákánydoroszló és Rábahídvég környékén alakult ki nagy és hosszú, a folyó teljes keresztmetszetét kitöltő jégtorlasz. A csákánydoroszlói közúti híd környezetében megállt jég csak lassan oszlik fel, ezért ott és az alsóbb szakaszokon az igazgatóság szakemberei figyelőszolgálatot tartanak fenn. Az MTI-hez eljuttatott közleményben azt írták, Rábahídvégnél jelenleg is növekszik a jégtorlasz, már a 8-as számú főút közúti hídjának alsó élét közelíti.

Közölték: a torlasz megbontásának egyedüli lehetséges módja az irányított robbantás, ezért az Országos Műszaki Irányító Törzs felvette a kapcsolatot az ORFK Készenléti Rendőrség Tűzszerész Szolgálatával, a jégrobbantó járőr pedig elindult a helyszínre, hogy megvizsgálja a torlasz megbontásának lehetőségét. A vízügyi szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a felszakított jégből a levonuló árhullám bárhol, – különösen a szűkületekben – torlaszt emelhet, amely visszaduzzasztja a folyót, amely ezért kiléphet a medréből.

A Rába folyó megközelítése a kritikus szakaszokon (Csákánydoroszló, Körmend, Rábahídvég) rendkívül veszélyes, ugyanis a vízszintemelkedés gyorsabb lehet, mint egy jég nélküli árhullám esetében, így a menekülési útvonalakat is elzárhatja. Ezért a védelemvezető-helyettes azt kéri, hogy a jégzajlással érintett folyópartokat senki ne közelítse meg.

Készültségben a vízügy másütt is

A legfrissebb meteorológiai előrejelzések szerint a következő időszakban szinte mindenhol visszatérnek az éjszakai fagyok, de a korábbihoz hasonló extrém alacsony értékekre inkább csak a Tisza keleti, északkeleti, határainkon túli, magasabban fekvő területeken lehet számítani.

Az enyhülés miatt a Duna hazai szakaszain a jég szinte teljesen eltűnt, inkább már csak a mellékfolyók feltört állójeges szakaszairól beúszó jégtáblák észlelhetőek.

Az eső és a hóolvadás következtében elsősorban a Tisza vízrendszerében alakultak ki kisebb-nagyobb vízszintemelkedések. Ezek a Tiszán és a mellékfolyókon folyamatosan bontják fel maguk előtt az álló jeget. A Tiszán Vásárosnamény felett jórészt jégmentes, alatta Záhonyig többnyire erősen zajló, Záhonytól pedig nagyrészt állójeges szakaszok találhatóak. A korábban kevéssel Vásárosnamény alatt kialakult jégtorlasz fokozatosan lefelé sodródik, a tegnapi naptól már Záhony vízállását emelte meg, ma reggelre közel 2 méterrel.

A vízszintemelkedések következtében a Túron, és (a jégtorlasz okozta visszaduzzasztás hatására) a Tiszán Záhonynál a II. fokú szintet kevéssel meghaladó vízállások alakultak ki. A Tiszán Tivadar és Vásárosnamény között, a Zagyva-Tarna vízrendszerén, I fok feletti értékeket észlelnek.

Az előrejelzések szerint a Tisza Vásárosnaménynál a II. fokú szint környéki vízállások várhatóak. Lejjebb az I. fokot jelentő értékeket meghaladó, egyes helyeken a II. fokú szinteket megközelítő vízállások valószínűsíthetők. A mellékfolyók közül a Bodrogon és a Körösök vízrendszerén szintén I. fok közeli vízállások várhatóak. Ezenkívül mind a Tiszára, mind a mellékfolyói esetében továbbra is figyelembe kell venni, hogy a levonuló árhullámok hatására az álló jég felbomlása, újra összeállása, hosszabb-rövidebb időre lokálisan újabb helyeken is akár jelentős vízszintemelkedések, illetve csökkenésekhez vezethet.

Jelenleg 9 vízügyi igazgatóság területén 29 szakaszon rendeltek el belvízvédelmi készültséget, 9 szakaszon II. fokú, 20 szakaszon I. fokú készültség van érvényben. A belvízzel elöntött terület nagysága 17 200 ha. A hirtelen felmelegedés hatására a hó elolvadt, de a talaj még nem engedett ki, így az elmúlt napon lehullott 6-10 mm csapadék nem tudott beszivárogni a talajba. A befogadó csatornák vízállásai a mértékadó szintet meghaladták, több helyen a szivattyútelepek kétműszakos üzemelése vált szükségessé. 58 db szivattyútelep 2,2 millió m3 belvizet emelt át, a védekezésben 145 fő vett részt. A következő napokban 0-6 mm eső várható. A lefolyást lassítani fogja, hogy a szerdai hidegfront hatására éjszaka lefagynak az elöntések.
 

Forrás: