0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

A Duna ajándéka

Pezsgő vízi élet, nyugodt bicikli utak, fürdők, páratlan növény- és állatvilág. A Szigetköz számos felfedezni valót rejteget. Induljunk akár kerékpárral, vagy kajakkal járjuk be a környéket, biztos, hogy maradandó emlékekkel távozunk.

A Szigetköz Európa második legnagyobb szigetvilága. A különleges tájon 300 apró sziget, 800 kilométernyi vízi útvonal, geológiai érdekességek és rejtelmes, elzárt világok várnak felfedezésre. A csodálatos táj és a különleges földrajzi adottságok egyedi táptalajt adnak a kultúra virágzásának is.

A Kisalföldi Erdőgazdaság Zrt. több mint nyolcezer hektárnyi Győri Erdészete két fő tájegységre tagolódik, mi az alsó szigetközi részen, az ártér 2800 hektáros rengetegében jártunk. A Nagyduna hullámterének takarásában, az árvízvédelmi töltés mentett oldalán áll a Patkányosi Vadászház. „Szinte karnyújtásnyira a hullámtértől” – nyomatékosította Limp Tibor, a Győri Erdészet vezetője, hogy csupán néhány perc sétával az ember csodálatos vízivilágba csöppen. A Szigetköz vízjárta vidéke a római kor idején, a birodalom északi határaként, limesként védte Pannóniát. A népvándorlás hullámai is csupán a terület peremvidékét érték, senki nem merészkedett be az ingoványos mocsarak közé. A Mosoni- Duna körülölelte Szigetközt nem véletlenül nevezik a Duna ajándékának.

Az erdészet 6000 hektáros vadászterületének középső része a Patkányosi Vadászház környéke. Nagyvadas vidék, ahol elsősorban fizető vadászvendégeket fogadnak. A korábbi időszakra jellemző nagy vendégjárás jobb kiszolgálása érdekében 2008-ban építették a Vámosszabadi közelében megbújó épületegyüttest. A társasvadászatokra sok „puska” érkezik, ezek közül szeretnének ma is minél többet elszállásolni a hat szobában. A vadászidényen kívül a „civilekre” is számítanak, hiszen a térség fellegvára, a természet szerelmeseinek. „A 2013-as árvíz idején csak lábujjhegyen mertünk közlekedni a töltés tetején”– mutatott rá házigazdánk, hogy az évről évre növekvő vízmagasság ellenére az árvizek gyors lefutásúak, így kevésbé veszélyesek. Vadregényes és izgalmas világ veszi körül a vadászházat, ami legföljebb Gemenchez vagy a Duna-deltához hasonlítható.

A vadászház tőszomszédságában horgásztó kelleti magát, könnyű sikereket ígér a kedvtelésből pecázóknak. Főként a nyári időszakban, a Duna árterében pedig vadvízi horgászattal lehet múlatni az időt.

A vízitúrázók számára új korszak kezdődött 2015 tavaszán. Mivel 1992-ben elterelték a Dunát, a mellékágak vízellátása több mint két évtizeden keresztül megoldatlan volt. A harmadik éve működő vízpótló rendszernek köszönhetően egész évben, megbízhatóan „vizesek” a mellékágak is, így alkalmassá váltak a kajak-kenu túrákra. Ha a vállalkozók is lehetőséget látnak benne, hamarosan megindul rajtuk a forgalom. Már többen keresik a lehetőséget új csónakkikötők létesítésére. Emellett nagy jövő áll a horgászturizmus előtt. A hazánkban fellelhető mintegy 80 édesvízi halfajból legalább 60 úszkál az alsó Szigetközben.

Igen gazdag az ártéri állatvilág. Reggel madárcsicsergésre ébrednek a vendégek, mellékágakon evezve pedig a legkülönfélébb fajokkal találkozhatunk. Gázló- és úszómadarak zizegnek, s akinek jó a szeme, rétisast is láthat. Még vannak rejtekek – belső és morotva tava –, amelyekre helyismeret nélkül nehéz rábukkanni, ahol érintetlen a környezet. A helyi erdészek szívesen segítenek az eligazodásban, ám a védett – esetenként fokozottan védett – területeken szabályokhoz kötött a mozgás.

A kerékpárturizmus a szigetközi településeket fűzi föl. Kulturális örökségünk egyik gyöngyszeme Győr, alig 15 kilométeren belül elérhető, de sokakat lenyűgözött már a Hédervári kastély, vagy az ásványrárói kálvária is.

A gasztronómia szerelmeseit Nagy Péter, a Koronczai erdészkerület „gondnoka” vezeti be a kulináris élvezetekbe. Először szakácsnak tanult, de a géneknek nem lehet nemet mondani, így Sopronban erdészként végzett, s miközben Svájcban dolgozott, első hívó szóra hagyta ott a helvéciai konyhát, s lett itthon kerületvezető erdész. Míg főz, a szakmáról, az erdőkről mesél, a természet iránti vonzalmát említi, az erdészet és a gasztronómia szoros összefüggését hangsúlyozza. Az erdőben sem tagadja meg a szakácssapkát, s a főzésben is mindig jelen van a körülölelő természet. A KAEG Zrt. igazán szerencsésnek mondhatja magát, hiszen Nagy Péter személyében egy kiváló erdész és remek szakács dolgozik a cégnél. „Szeretek főzni, vendégül látni, ugyanakkor a természet is elválaszthatatlan az életemtől” – vallja magáról a vadgasztronómiai fesztiválok állandó dobogósa. A konyhában a hagyományok őrzője, amennyire teheti helyi és friss alapanyagokkal dolgozik. A gombák nemcsak szépségükkel, hanem varázslatos ízükkel is lenyűgözik, szerves részei a fogásainak. Maga gyűjti, s amiben nem száz százalékig biztos, szakemberekkel nézeti meg. A tormás burgonyakrém levesbe is belopta a pirított gombát, s tette ezáltal helyivé az ételt.

A Szigetközben a hal szinte hétköznapi étel. Ponty, dévér, csuka rendszeresen tányérra kerül, a dunai galóca viszont már ritkaságszámba megy. A zöldségek, a gyümölcsök, a fűszernövények a saját kiskertjéből valók. Szívesen nyúl vissza a hagyományos alapanyagokhoz, a régi sütési-főzési technikákhoz, ehhez akár a Pannonhalmi Főapátsági Levéltárban is kutakodik.

Nagy Péter a szezonális alapanyagokat lehetőség szerint tartósítja. A régi „dunsztolás” ma már sokkal korszerűbb eszközökkel végezhető el. Nem kell befőzni vagy hűteni, sokkal jobban megőrzik a jellegzetességüket, és könnyebb a konyhán dolgozni velük. A szárítás a gombák és a fűszernövények privilégiuma, de ami télen cserépben megtartható, azt más nem pótolja. A friss mindent visz. Vargányát, róka- és szegfűgombát szárítanak, s ha kell Zalába vagy a Bakonyba is elmennek érte. A laska nem a boltból jön, hanem az erdőn terem. Maguk oltják be a frissen vágott nyárfa-, fűz- és diótuskókat gombamicéliummal. „A nyárfa 4-5 évig bőven terem, csak arra kell figyelni, más meg ne találja” – jegyezte meg. Nagy Péter a magyar konyha egyediségét hangsúlyozta, amely nemzetközi összehasonlításban előkelő helyen végezne. Bár nehéz ételeiről híres – amit a megváltozott életmód szorít ki a hétköznapokból –, eleink nem voltak túlsúlyosak, hiszen egész nap kemény fizikai munkát végeztek.

Mentás likőrben pácolt sárgadinnye

Hozzávalók: 1 zöld és 1 sárga húsú sárgadinnye, 0,5 dl triple sec likőr, 10 mentalevél, 1 evőkanál porcukor, 3 dl felvert tejszínhab

A dinnyéket alaposan megmossuk, a hosszanti végükből kb. negyednyi részt levágunk. A többit 2 centiméter széles karikákra vágjuk (10 szeletre lesz szükségünk). Kiszedjük a magokat, meghámozzuk a szeleteket, majd a maradék dinnyéből és a levágott végek húsából golyókat vájunk. Ezeket bepácoljuk a likőr, mentalevél és a porcukor keverékébe. Hűtőben körülbelül 1 órát pihentetjük. Tálalásnál a golyókat visszatöltjük a dinnyébe és tejszínhabot kanalazunk rá.

Tűzdelt szarvasgerinc egyben sütve,
Eszterházy-mártással és szalonnás lapos gombóccal

Hozzávalók (10 főre): 1,4 kg szarvaskaraj, ½ dl olaj, 20 dkg füstölt szalonna, 30 dkg sárgarépa, 20 dkg fehérrépa, 10 dkg zeller, 1 fej vöröshagyma, 2 dl 20%-os főzőtejszín, 3 dl 20%-os tejföl, só, bors, 4 evőkanál mustár, cukor, 2 kakukkfű ág, 2 babérlevél, 6 gr őrölt bors

Először a zsírjától és hártyáitól megtisztítjuk a kicsontozott, 2 hétig pihentetett gerinchúst. Egy héttel az elkészítés előtt szalonnával megtűzdeljük, és fűszerkrémmel bedörzsöljük a karajt. Ehhez a 2 evőkanál mustárt, 1 teáskanál őrölt borsot, 1 ág apróra vágott kakukkfüvet elkeverjük. Sózni csak körben, sütés előtt szabad. A maradék szalonnát apróra vágjuk, serpenyőben olajban kiolvasztjuk, és ebben a zsiradékban körbesütjük a bepácolt, tűzdelt gerinchúst. Ezután 20-25 perc alatt előmelegített sütőben 130 °C-on félangolosra sütjük. A sütőből kivéve 10 percig pihentetjük, majd tálalás előtt a kész mártásba tesszük.

Az Eszterházy-mártáshoz: a kisütött szalonna és a lesütött pecsenye zsírján megpároljuk a zsülienre vágott zöldségeket. A párolás után felöntjük alaplével és kb. 10 percig tovább főzzük. Elkészítjük a habarást: 1 evőkanál lisztet a tejföllel, a tejszínnel és 1 evőkanál mustárral simára keverünk. Ezzel behabarjuk a mártást. Az elősütött húst a kész mártáshoz tesszük, 3 percig forraljuk még a szaftban. Kiemeljük a mártásból és 1 cm-es szeletekre vágjuk.

A lapos szalonnásgombóchoz: 60 dkg vegyes liszt, 1 csomag sütőpor, 1 dl étolaj, 10 dkg füstölt szalonna, 1 nagy fej vöröshagyma, petrezselyemzöld, só, bors, 2 tojás, 1 csokor snidling

A szalonnát, vöröshagymát apró kockákra vágjuk és lepirítjuk, apróra vágott petrezselyemzöldet teszünk hozzá, majd a többi hozzávalóval és langyos vízzel kenyértészta keménységűre gyúrjuk és a belőle formált gombócokat 20 percig sós vízben főzzük, de félidőben megforgatjuk. Kiszedés után hideg vízzel leöblítjük, 1 centiméteres szeletekre vágjuk, melyeket tálalás előtt, olajon megpirítunk.

Tormás burgonya-krémleves,
bacon- és gombachipsszel

Hozzávalók: 1 kg burgonya, 4 dkg liszt, 1 liter tej, 5 dkg vaj, 10 dkg ecetes-tejszínes torma, 3 dl 20%-os főzőtejszín, 2 dl 20%-os tejföl, 2 tojássárgája, só, fehérbors, 20 dkg erdei gomba (legjobb a vargánya), 20 dkg szeletelt bacon, 20 friss rukkola levél

A meghámozott és felkarikázott burgonyát tejes vízben puhára főzzük. A vajból és lisztből világos rántást készítünk és felöntjük a simára kevert tejszín és tejföl keverékével. Ha megfőtt a burgonya, berántjuk a vajas rántással és hozzákeverjük a tormát. A tejszínből 1 dl-t félreteszünk a legírozáshoz, azaz finomhabaráshoz. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk és botmixerrel pépesítjük, majd finom szűrőn átszűrjük.

A gombaszeleteket bő olajban sütjük, így egyszerűbb a bacont is ebben az olajban kisütni, legföljebb kicsit fodros lesz a szalonna. Ha mégis inkább tepsiben készítjük, akkor a szalonnaszeleteket helyezzük egymás mellé zsírpapírra, majd takarjuk le egy másik zsírpapírral és rakjunk rá ugyanakkora tepsit, mint az alsó. 180-200 °C-on fél óra alatt megsül.

Tálalás előtt a tejszínes tojássárgával behabarjuk, de aztán már ne forraljuk fel, mert kipelyhesedik a tojás a levesben. A tányérba vagy csészébe tálalt levesre 2 bacon chipset teszünk, és arra a gomba chipseket. A friss rukkola levelekkel díszítjük.

Forrás: A Mi Erdőnk