0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 18.

Élelmiszergazdaság mint stratégiai ágazat?

A fenti, kérdőjeles címmel rendeztek műhelybeszélgetést március 8-án az Agrárgazdasági Kutatóintézetben (AKI) neves kutatók és gyakorlati szakemberek részvételével, hogy szakértői szemmmel vizsgálják meg a politikai megnyilvánulásokban kiemelt helyen kezelt ágazat helyzetét és lehetőségeit. A vitaindító felszólalásokra felkért szakértők és a résztvevők hozzászólásai érintették az élelmiszergazdaság közgazdasági szerepe mellett az ágazat társadalmi, környezeti és politikai vetületeit is.

Botos Katalin közgazdász, volt tárcanélküli miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az elsősorban terményexportra épülő agrár-külkereskedelem nemzetgazdasági szinten ugyan jelentős mértékben hozzájárul a nemzeti össztermékhet, hosszú távon azonban súlyos kockázatokat rejt a hozzáadott értéket alig termelő és a vidéki foglalkoztatást sem elősegítő struktúra. Eközben a jövedelmezőség mutatói is félrevezetőek, hiszen egyedül a szántóföldi növénytermesztésben képződik számottevő költségarányos eredmény.

Történelmi és politikai jelentőségét tekintve egyértelműen stratégiai ágazat az élelmiszergazdaság, a fejlett országokban betöltött szerepét vizsgálva azonban látszólag sokat vesztett súlyából és nemzetgazdasági szerepéből, még ha a szavak szintjén kiemelten kezelik is – mutatott rá Éder Tamás, az ÉFOSZ elnöke. Bár nem lehet valódi húzóágazatnak tekinteni a nemzeti össztermék 12-13 százalékát előállító teljes agrárgazdaságot, a foglalkoztatás, a külkereskedelem és a biztonságos ellátás szempontjából is kiemelkedő a jelentősége.

A rendezvényen a hetvenedik születésnapját tavaly decemberben ünneplő – 1987-től 1990-ig az AKI-ban főmunkatársként dolgozó, majd egyebek mellett az Antall-kormányban tárcanélküli miniszteri posztot betöltő – Botos Katalint is köszöntötték.

Forrás: