0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Európai Unió: Közös úton egyéni sorsok

Mit adtak nekünk a rómaiak?- kérdezik a Brian élete című filmben, és sorjáznak is a válaszok az örök elégedetlenkedőktől: vízvezetéket, csatornát, utakat, oktatást...Nos, valahogy így vagyunk sokszor az Európai Unióval is. Miközben az ide érkező eurókból és tanácsokból építkezünk, nehezen fogadjuk el a monstre szervezetet. Hazai, regionális média-munkatársak leshettek be az EU működésébe a Bizottság brüsszeli székházában a közelmúltban, írja a kemma.hu.

A köznyelvben még mindig Ferihegynek becézett Liszt Ferenc repülőtérről késő este indult el a magyar küldöttség, amely ezúttal politikusok helyett újságírókból, televíziós és nyomtatott sajtós, online-os kollégákból állt. Az ország számos pontjáról érkeztek kollégák. A Komárom-Esztergom megyei újságírók kijutását az Európai Bizottság mellett a Komárom-Esztergom Megyei Kereskedelmi és Iparkamara is segítette.

A gépmadár a közbeszédben néhanapján ellenséges területnek kiáltott Brüsszel felé vette az irányt, de ott harcállások helyett szívélyes vendéglátással, készséges válaszokkal, sok-sok háttérinformációval, és a következő, 2014-2020-as ciklus legfontosabb sarokpontjait érintő előadásokkal fogadták az újságírókat, akik így még jobban megérthették és átláthatták mind az egész Unió, mind az ezúttal fókuszba került Bizottság működését.

Két, állandó kísérőnk, Jakab Judith (a látogatóközpont kommunikációs vezetője) 1956-ban, még szüleivel emigrált hazánkból, míg fiatal segítője, a román származású Larisa Tirle a nagyapjától tanult meg magyarul. Az előadók között olasz, brit, lengyel és magyar nemzetiségű szakember is volt, így pedig végképp érthető volt Jakab Judit azon kijelentése, miszerint ő elsősorban magyar, másodsorban (mivel oda költözött a családjával) német, harmadrészt viszont európai.

Közös projektek, egyéni megoldások

Ez az európaiság az, ami összeköti a különböző nemzeteket is ebben a semmi máshoz nem hasonlítható unióban, amelyben a nemzetek csoportja együtt működik és együttműködik, de szuverenitásukat is megtartják az államok. Erre jó példa az oktatás, amelyben az országok külön dönthetnek, ugyanakkor vannak közös projektek, mint például a Comenius, da Vinci vagy épp Erasmus ösztöndíj-pályázatok, vagy épp az Európa 2020 stratégia részét is képező foglalkoztatási és oktatási célkitűzések.

A teljes cikket itt olvashatja.

Forrás: