0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 29.

Halászat, horgászat – Magyarországnak lobbiznia kell az uniós forrásokért

AZ EU készülő új halászati szabályozása nem ellentétes Magyarország érdekeivel, de jól kell lobbizni annak érdekében, hogy az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból 2014-től rendelkezésre álló mintegy 4,535 milliárd eurós forrásból a lehető legtöbbet megszerezze az ország - hangoztatta Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) parlamenti államtitkára kedden egy szakmai tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón Budapesten.

Az Országgyűlés Sport- és Turizmusbizottsága a Szent István Egyetemmel közösen szervezte meg „Az Európai Unió közös halászati politikájának reformja és hatása Magyarország természetes vízi halgazdálkodására, horgászturizmusára” című parlamenti nyílt napot.
Az államtitkár jelezte: Magyarország érdeke, hogy fejlődjön a belföldi édesvízi halászat és horgászat. Ehhez, a szükséges forrásokon túl, a szabályozási környezet megváltoztatása is elengedhetetlen. Ezért korszerűsíteni, módosítani kívánják az 1997-es halászatról és horgászatról szóló törvényt. Ennek a folyamatnak és a társadalmi vitának része a parlamenti nyílt nap.
Budai Gyula emlékeztetett: a szabályozási környezet megváltoztatása lehetővé teszi az ország adottságainak jobb kihasználását ezen a területen. Megjegyezte azonban, hogy mindez csak úgy valósítható meg, ha a halászat és a horgászat érdekei egyensúlyba kerülnek.
Az államtitkár szerint a fejlesztési prioritás egyértelmű, mivel most Magyarországon mintegy 340 ezer horgász hódol hobbijának. A megalkotandó szabályoknak olyan jogi környezetet kell teremteniük, amely átláthatóvá teszi mind a halászatot mind a horgászatot, és visszaszorítható lesz mindkét területen az illegális tevékenység.
Budai Gyula elmondta: a halászatnak a helyi közösségek élelmiszer-ellátásában lehet nagyobb szerepe az eddigieknél, míg a horgászturizmus a vidéki közösségek bevételeit növelheti. Az új jogszabály tervezete várhatóan még az idén elkészül.
Bánki Erik (Fidesz), az Országgyűlés Sport- és Turizmusbizottságának elnöke arról beszélt, hogy a sikeres horgászturizmus alapfeltétele a sikeres halgazdálkodás. Ez adhatja a horgászok számára a megfelelő halmennyiséget.
Hozzátette, növelni kell a szolgáltatások színvonalát is, például lehetővé kell tenni, hogy a horgászok online módon is kiválthassák az engedélyt. A készülő új jogi szabályozásnak lehetővé kell tennie azt is, hogy a halászok és a horgászok békésen megférjenek egymás mellett.
 

Forrás: