Az enyhe december után január második hetében végre beköszöntött a tél, és a mögöttünk álló héten éjszakánként már mindenütt fagypont alá csökkent a hőmérséklet, és többfelé havazott is. A fagyos időre nagy szüksége van az őszi vetéseknek a téli nyugalmi időszak beállásához, illetve jót tesz a hideg a növényvédelem valamint a rögös szántott talajok felaprózódásának szempontjából is.
klímaváltozás
Téliesebbre fordul időjárásunk
Az elmúlt hetek igen enyhe, nedves időjárása rendkívül sáros talajokat eredményezett, és a kártevők, kórokozók átteleléséhez is kedvező feltételeket nyújtott. További csapadék az ország nagy részén már nem hiányzik, sokfelé telítődtek a talajok nedvességgel. A folytatásban, a hét második felétől végre beköszönt a tél országszerte fagyos éjszakákkal, többfelé havazással.
Klíma- és természetvédelmi akcióterv: szervezeti változások a nemzetközi szinten is összehangolt cselekvésért
A kormány célja, hogy minél gyorsabban átálljon az innovatív, zöld, digitalizált, a saját hulladékát is feldolgozni képes, úgynevezett körforgásos gazdaságra - hangsúlyozta hétfői közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). Az Európai Unió 2030-ra és 2050-re kitűzött klímavédelmi célkitűzéseinek megfelelően radikálisan csökkenteni kell a szén-dioxid-kibocsátást.
Az egyik lehetséges út - az öntözés jövője
A következő harminc évben 70%-kal kellene növelni az élelmiszertermelést, hogy az addigra várható kilencmilliárd embernek elegendő táplálék jusson. A hagyományos mezőgazdaság azonban egyre nagyobb vízhiánnyal küzd az éghajlatváltozás miatt, miközben 1950 óta megháromszorozódott az öntözésre használt víz mennyisége.
A kártevők és kórokozók áttelelésének kedvez az időjárás
Enyhe, esős idővel búcsúzik a 2020-as esztendő, és az új év is hasonlóan kezdődik. Egyelőre komolyabb lehűlés nem lesz, viszont újabb csapadék várható. Az Alföldön a talaj mélyebb rétegei még tudnak nedvességet befogadni, nyugaton és északon azonban egyelőre elég lenne az esőből. A mezőgazdasági kultúráknak hiányzik a tél, a hideg, a hó, az enyhe idő a kártevők és kórokozók áttelelésének kedvez.
Klímaváltozás és nektártermelés
Sokan megkérdezik, vajon a klímaváltozások befolyásolják-e (egyáltalán) a nektár mennyiségét és minőségét? Nem kell szakembernek lenni, mindenkinek feltűntek az utóbbi évtizedben olyan, korábban nem jellemző változások, mint a tavaszi elhúzódó fagyok, aszályok, de olykor hatalmas esőzések.
Méhészet: régen nem így volt
A sok éve szakmabeliek évről évre tapasztalják, hogy a méhészkedés az utóbbi évtizedekben alaposan megváltozott. Környezetünkben minden folyamatosan változik - ami egyébként természetes -, csak az nem mindegy, hogy ezek méheink életkörülményeit milyen irányba alakítják. A történet számomra és még sokak számára az 1970-es évek végén kezdődhet, amikorra még vissza tudunk emlékezni.
Bírja a forró nyarakat az új, klímarezisztens almafajta
Lelkesen értékelték az első klímaellenálló almát azok az olasz, francia és brit termesztők, akik kipróbálták a nemzetközi nemesítési programból származó és már kereskedelmi forgalomban lévő HOT84A1 fajtát. A Hot Climate Programme célja, hogy nemzetközi együttműködéssel segítse az alma- és körtetermesztés hosszú távú alkalmazkodását a klímaváltozáshoz.
Gyümölcsfák téli fagyvédelme
A növények fagytűrése relatív. A nálunk élő fagytűrők is károsodnak, ha a mínuszok nem mélynyugalmi állapotukban érik őket, hanem mondjuk rügypattanás, vagy virágzás idején. Néhány trükkel segíthetünk, hogy a fagytűrők, tényleg fagytűrők legyenek…
Konganak az etetők
Üresek az etetők. Nem feltétlenül az eleség hiánya miatt, hanem a fogyasztók nincsenek a helyükön. Ennek egyik oka a klímaváltozástól átalakuló időjárási viszonyok, az enyhébb, hómentes tél, amely az utóbbi időkben Eurázsia északkeleti térségeiben folyamatosan késik. Ezért a hó elől délebbre húzódó énekesmadár-csapatok is később vagy kisebb számban érkezhetnek a Kárpát-medencébe.