0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Szaktanácsadás: kialakuló program

Február 20-án a Vidékfejlesztési Minisztériumban tanácskozott az Országos Szaktanácsadási Bizottság. A napirendek keretében a szervezet működéséhez elengedhetetlenül szükséges, időszerű feladatokat tárgyaltak, amelyek kedvező döntésekkel járnak az érintettek számára. A megvitatott témák között szerepelt a Szakmai Szaktanácsadási Központ újbóli, 2012-re vonatkozó pályázatának kiírása és az ÚMVP szaktanácsadási jogcímének forrásfelosztása. A szaktanácsadó-képzés megújítása, a kamarai regisztrációhoz kapcsolódó tájékoztatás sokak számára közvetlen fontossággal bír. A tanácskozást Jávor András elnök és Mezőszentgyörgyi Dávid társelnök, a VKSZI főigazgatója vezették.

A Szakmai Szaktanácsadási Központ kihirdette ez évi szaktanácsadói pályázatát, amire máris akadtak jelentkezők. A pályázat elnyerésével járó címet az irányító hatóság ítéli oda, először egy évre, az Országos Szaktanácsadási Bizottság ajánlása alapján. Erre 2012. március 31-éig lehet jelentkezni.

Évente több, mint félmilliárd

Az ÚMVP szaktanácsadási jogcímének forrásainak felosztásáról Wayda Imre, a VM vezető főtanácsosa bejelentette, hogy azokban mintegy 2 milliárd forint szerepel, amibe beletartozik a szaktanácsadás támogatása is. Még 2007-ben az Európai Unió 16 milliárd forintos forráskeretet hagyott jóvá az ÚMVP-ben, ami hét évre szólt, 122 ezer szerződéssel, és egyegy szerződésre 130 ezer forint volt elérhető. Időközben átcsoportosítások történtek, így megmaradt 6,2 milliárd forint, amiből 2,8 milliárd forintot használtak föl 2011 végéig. A számok nyelvén folytatva: 2013-ig évente 1,8-1,8 milliárd forinttal lehet gazdálkodni (amiben jelentős szerepet játszik az árfolyam változása).

Érdemes megnézni, hogy hogyan alakultak a pályázatok 2007 óta. Az első évben 10 ezer támogatási kérelem érkezett be, mintegy 1 milliárd forintos támogatásigénnyel. Később a lendület alábbhagyott: 2008-ban 3400 kérelem, 430 millió forinttal, 2009-ben 5100 kérelem, 680 millió forinttal, 2010-ben 1800 kérelem, 263 millió forinttal, míg tavaly 3400 kérelem, 514 millió forinttal szerepel a nyilvántartásban. A felsoroltak kerekített adatok; az elmúlt öt évben 22 947 kérelem érkezett, összesen 2,8 milliárd forintos igénnyel. Tehát átlagosan 4600 kérelemmel és 561 millió forinttal lehet számolni évente.

A továbbiakban kvótarendszerben osztják meg a rendelkezésre álló forrásokat a területi szaktanácsadási központok (TSZK) és regionális szaktanácsadási központok között, amivel azt kívánják elérni, hogy földrajzilag és szakterületek szerint is minél egyenletesebb lefedettséget érjenek el. Természetesen tartalékkvótát is fenntartanak, amit tervezési időszak után felmerülő, menet közben jelentkező feladatokhoz lehet felhasználni.

Mezőszentgyörgyi Dávid arra hívta fel a figyelmet, hogy a meglévő forrásokat minél okosabban, célszerűbben kell felhasználni, és ennek érdekében a VKSZI a maga részéről minden tőle telhetőt igyekszik megtenni: arra törekednek, hogy a szabályozás minél kevésbé legyen merev, és ha kell, az előre nem látható gondok is megoldhatóak legyenek átcsoportosításokkal. Ugyanakkor rámutatott, hogy 2007 óta mintegy egyéves, sőt, néha még ennél is hosszabb csúszás tapasztalható a kifizetésekben. Az Országos Szaktanácsadási Bizottságban az MVH-t képviselő Vulcz László és Bobál Beatrix elismerték, hogy az átfutási idők folyamatos kihívást jelentenek a hivatalnak, és ígéretet tettek arra, hogy a jogszabályi határidőt ez esetben is igyekeznek pontosan megtartani. Feladatuk elég bonyolult, többszereplős, és meg kell felelni a szakmai előírásoknak is. Jelenleg 1,2 milliárd forintos szaktanácsadási kvótával számolnak, fejenként 1500 euró összegben.

Szaktanácsadói alapvizsga

A főigazgató szólt arról is, hogy idén ismét alapvizsgát kell tenniük a szaktanácsadóknak, mert legutóbb 2008-ban volt erre példa. Ezen felül a névjegyzékben szereplő tanácsadók számára előírás lesz az éves továbbképzés is, ami után vizsgát is kell tenniük. A képzési anyag összeállításában a VKSZI kapott meghatározó szerepet, míg a lebonyolításában a regionális szaktanácsadási központok vesznek részt, a gyakorlati képzésben a területi szaktanácsadási központok működhetnek közre. A képzés kreditrendszerben történhet, bár arról még folyik a vita, hogy milyen pontozás alapján történjen az értékelés.

Jávor András elnököt megbízták, hogy előterjesztést készítsen ebben az ügyben, aminek azt is tartalmaznia kell, hogy mennyire értékes a gyakorlati képzésben való részvétel, illetve az elméleti tudás elsajátítása. Az alapvizsga kötelező területe lehet az agrárközigazgatás, a szaktanácsadási módszertan, a számítógépes ismeretek. Külön javaslatban szeretnék kiegészíteni olyan témakörökkel, mint a projektmenedzsment, a pályázatírás, a kommunikációs technikák, a gyakorlati tanácsadás vagy a kölcsönös megfeleltetés szabályainak szakterülethez kötött ismeretanyagának elsajátítása.

Nincs kötelező regisztrálás

A tanácskozáson fölvetődött, hogy a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara jogosulatlanul ténykedik az Agrárkamara érdekterületén: regisztrációs díjként 5 ezer forintot kér, s ha valaki ennek nem tesz eleget, birsággal fenyegetőznek. A bizottság felhívja az agrárszektorhoz kötődő termelők és vállalkozások figyelmét a következőre: sem az agrárkamaránál, sem a kereskedelmi és iparkamaránál nem kötelező regisztráltatniuk magukat azoknak, akik főtevékenységként mezőgazdasági termelő, feldolgozó, kereskedelmi vagy szolgáltató feladatot látnak el. Az ügyben a bizottság levélben fordult Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszterhez, kérve, hogy a tisztázás érdekében nyilvánosan tájékoztassa az ágazatban érdekelteket.

A tanácskozáson emlékeztettek a február 29-ei Országos Szaktanácsadási Nap megrendezésére is, amit a VM színháztermében tartanak. Az előadók között az MVH, az Agrárkamara és a VKSZI vezető szakemberei szerepelnek. Szóltak róla, hogy indul a Gazdanet program, aminek keretében fejenként maximum 300 euró támogatás kapható, például laptop beszerzésére. Ez mintegy 30 ezer gazdálkodót érinthet, a gépek kiosztására várhatóan szeptemberben lesz mód.

Forrás: