A klímaváltozás szőlőtermesztésre gyakorolt hatása az egyik legdivatosabb téma manapság, sokan szeretnek róla nyilatkozni. Mi, akik a trópuson dolgoztunk Dél-Amerikában, és még ma is kapcsolatban vagyunk az ottani munkatársakkal, kissé másként látjuk a kérdést, mint azt Magyarországon kezelik.
víz
Kisebb-nagyobb lépések a fenntarthatóság érdekében
A fenntartható mezőgazdaság és élelmezés szempontjából nagy jelentőségű a zöldség-gyümölcs termesztés, áll a Fruit Logistica Trend Report 2020-as kiadásában. Számítások szerint 2050-re kétszer több friss terméket kellene fogyasztanunk, hogy elérjük a kívánt célt.
Kilencven tonna szemetet gyűjtöttek össze a hétvégén Bali partjain
Kilencven tonna szemetet gyűjtöttek össze a hétvégén Bali híres strandjain, ahol a hatóságok már alig tudnak lépést tartani a monszunszezonban partra vetődő hatalmas mennyiségű műanyaghulladékkal. A badungi környezet- és közegészségügyi hatóság Kuta, Legian és Seminyak strandjait tisztította meg pénteken és szombaton - írja a The Guardian című brit napilap online kiadása.
Vízirányítás, vízelvezetés a kertben
Nyáron, amikor kellene kevés a csapadék hazánkban - ezért öntözünk. Télen és kora tavasszal pont ellenkezőleg, sokszor nem tudjuk hova vezessük a sok vizet ami a kertben megjelenik. A téli, csapadékosabb időszak alkalmas arra, hogy megfigyeljük kertünk „vízrajzát”, és ha szükséges fagymentes időben a megoldás is megvalósítható.
Az egyik lehetséges út - az öntözés jövője
A következő harminc évben 70%-kal kellene növelni az élelmiszertermelést, hogy az addigra várható kilencmilliárd embernek elegendő táplálék jusson. A hagyományos mezőgazdaság azonban egyre nagyobb vízhiánnyal küzd az éghajlatváltozás miatt, miközben 1950 óta megháromszorozódott az öntözésre használt víz mennyisége.
Adománygyűjtés indult a páratlan szépségű vízi világ helyreállításáért
Mint ismert, az elmúlt 50 év legsúlyosabb környezetszennyezését szenvedte el december elején a Ráckevei-Soroksári Duna-ág. A károsodott élőhelyen emberi tevékenységgel kívánják a természeti folyamatokat elősegíteni. A munkát adománygyűjtés is támogatja.
A jobb minőségű csapvíz kevesebb műanyaghulladékot jelent
Új ivóvízminőségi irányelve fogadott el az Európai Parlament, amelytől azt várja, hogy még a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportok is jó minőségű csapvízhez jutnak majd, valamint kevesebb műanyagszemét keletkezik.
Kevesebb vízzel több termés
Az öntözővíz mennyiségének pontos mérése és a kijuttatás idejének és módjának ismerete lényeges ahhoz, hogy hatékony, fenntartható gazdálkodást és nagy mennyiségű termést lehessen elérni, hangsúlyozza a chilei LemSystem. Ugyanakkor a mezőgazdasági termelés 70%-a múlik azon, hogy hogyan öntöznek, tehát létfontosságú a vízfelhasználás monitorozása megfelelő szenzorokkal és szoftverekkel.
Rekord vadlúdlétszám Tatán
A Tatai Vadlúd Sokadalom szerint az 1980-as évek közepétől nem számoltak össze annyi vadludat a természetvédelmi szakemberek a tatai Öreg-tavon, mint e hét hétfőjén. De a hét még újabb rekorddal kecsegtethet az elmúlt napok történései alapján, ugyanis már november 25-e óta érzékelhető volt az intenzív vadlúdvonulás.
Robottechnika sírápolásra is
Egy holland felmérés szerint a kertészeti termesztéssel foglalkozó cégek mintegy 11 százaléka használ robotot valamely munkafolyamatban. A kertészetek jelenleg elsősorban permetezésre, ültetésre, dugványozásra, valamint betakarításkor alkalmazzák a legmodernebb technológiai fejlesztéseket.