0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. április 19.

Paradicsom: becslés sok bizonytalansággal

Kiadta az idei évre vonatkozó első előrejelzését a paradicsom-feldolgozókat tömörítő WPTC, de a becslést számos tényező nehezíti. Az ukrajnai háború, a kínai termelésszerkezet változása és a kaliforniai vízhiány mellett további hatások is bizonytalanságot okoznak a tervezésben, derül ki a FruitVeB összefoglalójából.

A paradicsom-feldolgozók szövetsége (World Processing Tomato Council, WPTC) a március 15-én közzétett első idei előrejelzésében a feldolgozott ipari paradicsom mennyiségét 39,7 millió tonnára becsüli – ez körülbelül 2%-kal több az előző évinél. Ugyanakkor a szervezet hangsúlyozza, hogy óriási a becslés bizonytalansága, ezért a prognózis inkább feldolgozóipari szándékot, semmint konkrét mennyiségeket jelez. A mediterrán térséget, tágabban pedig Oroszországot és Ukrajnát is magában foglaló AMITOM régió esetében például kisebb mértékű visszaesést becsül a WPTC a világszintű növekedés ellenére. Országonként is megjelöl várható mennyiségeket.

Közbeszólt az időjárás

Egyiptomban 440 ezer tonna paradicsomot vár a WPTC, Franciaországban pedig 170 ezer tonnát. A franciák tavaly a szezon elején eredetileg tervezett 185 ezer tonna helyett végül csak 164 ezer tonnát dolgoztak fel. A csökkenés a biotermesztés esetében volt szembetűnő, amelynek termése csak a célérték 80%-át érte el (20 978 tonna lett). A veszteségek nagy részét a délnyugati régió rossz időjárása okozta, gyakoriak voltak a hűvös és nagyon csapadékos időszakok.

Az ország délkeleti részén jó szezont zártak, bár szeptemberben egy egész hétre leállt a feldolgozás az esőzések miatt. A teljes terület a 2020-as 2217 hektárról 2559 hektárra, a bioterület pedig 392 hektárról 566 hektárra nőtt 2021-ben.

Görögországban a tervezett mennyiség 380 ezer tonna. Nehéz meggyőzni a gazdákat arról, hogy ipari paradicsomot termesszenek, mivel más kultúrák, így a takarmánykukorica és a gyapot is jóval vonzóbbak számukra.

Később indulnak

Az ukrán ipari paradicsom termőterületének majdnem 40%-a abban a Herszon régióban terül el, amely már orosz megszállás alatt van. A másik nagy, a teljes terület 50%-át adó térségben, Mikolajiv környékén pedig harcok dúlnak.

Ebből adódóan biztos, hogy a szezon legalább három hetet csúszik, és ez a legkedvezőbb forgatókönyv.

Még nem lehetetlen a tervezett 500 ezer tonnás termés elérése, de ez már nem a gazdákon, hanem a fegyvereken vagy a tárgyalások kimenetelén múlik. Tavaly már a szezon kezdetétől kihívást jelentett a hideg és csapadékos tavasz. A betakarítás későn, augusztusban kezdődött, és bár az az időszak már meglehetősen jól alakult és végül a minőség a vártnál kedvezőbb lett, a terméshozam elmaradt a tervezettől, ezért a feldolgozott mennyiség körülbelül 800 ezer tonna lett, átlagos minőséggel.

Olaszországban 5,4 millió tonna ipari paradicsomot becsülnek. Az AMITOM térség legnagyobb termelőjénél még tartanak az évente szokásos, gyakran elhúzódó ártárgyalások, eddig csak északon sikerült egyezségre jutni a bioparadicsom áráról. Ez tonnánként 140 euró lett, ami 5 euróval magasabb a tavalyinál. Az olaszoknál is komoly vetélytársa az ipari paradicsomnak a kukorica és a szója, ezek kevésbé kockázatos és kevésbé költséges kultúrák, hasonló vagy magasabb jövedelmezőséggel. A 2021-ben betakarított mennyiség a korábbi becsléseknél több, 6,05 millió tonna lett a 71 217 hektárról. A tavalyi növekedés nagyrészt annak volt köszönhető, hogy északon nagyon jó szezont tudhattak maguk mögött a gazdák, a régióban az összes termés elérte a 3,09 millió tonnát, ami jelentősen meghaladta a szerződésekben szereplő mennyiségeket. Erre korábban még nem volt példa. Az időjárás általában kedvező volt, néhány helyi jégesőtől eltekintve. Az északi 38 621 hektárnyi vetésterületen a termésátlag valamivel meghaladta a hektáronkénti 80 tonnát, 4,88 átlagos Brix-érték mellett.

Délen a 2020-as rossz termés után a tavalyi idény szintén nagyon jól sikerült, olyannyira, hogy az elmúlt tíz év legjobbja lett: 32 596 hektárról átlagosan 90,87 tonnás hozammal lehetett számolni, azaz összesen 2,96 millió tonnát takarítottak be.

Az idei orosz termést 600 ezer tonnára tervezik.

Portugáliában 1,45 millió tonnára számítanak. Tavaly az összes portugál termés 1,6 millió tonna volt 103 tonnás átlaghozammal. Összességében szép, jó minőségű és színeződésű termést takarítottak be 5,1-es átlagos Brix-értékkel.

Vízhiány

Spanyolország idénre tervezett mennyisége 2,5 millió tonna. Az előző évben számottevően zsugorodott az ipari paradicsom területe, elsősorban a vízhiány, valamint más termékek (napraforgó, kukorica) árának emelkedése miatt. A 2021-es szezon elején meglehetősen nagy volt a bizonytalanság, mivel a 2020-as rossz évet követően az ártárgyalások kedvezőtlenül alakultak, és Andalúziában a gazdák csak 40%-os vízhozamot kaptak. Végül azonban a becslések szerint az alapanyagok átlagosan 11%-kal drágultak, és a vártnál nagyobb területen termeltek.

A szezon során júliusban és augusztusban is igen kedvező volt az időjárás, ami magas terméshozamokat, jó minőséget és színeződést eredményezett.

Szeptemberben minden régióban többször is heves esőzések okoztak helyenként jelentős károkat. Ez oda vezetett, hogy a gazdák sok helyen nem tudták betakarítani a termést, így a paradicsom egy része a földeken maradt. Északon az esőzések után súlyos fertőzések következtek be, ez a becslések szerint körülbelül 15%-os veszteséget okozott. Spanyolországban tavaly 3,185 millió tonna paradicsomot dolgoztak fel 34 100 hektárnyi területről, 93 tonnás átlagtermést értek el hektáronként.

Alacsony a jövedelmezőség

Magyarországon a tavaly szeptember végén befejeződött betakarítás után jelentett végleges mennyiség 115 ezer tonna volt, ami lényegesen meghaladta az év elején becsült 100 ezer tonnát. Ennek magyarázata, hogy a szezon közepe-vége felé kedvező időjárási viszonyok uralkodtak, és az annak köszönhető nagyobb hozamok ellensúlyozták az év eleji, elsőre ijesztőnek tűnő veszteségeket. Ráadásul a termés minősége is jó volt (Brix-értéke átlagosan 5, ez az utóbbi öt évet tekintve a legmagasabb), az 1450 hektáros termőterületen pedig hektáronként 79 tonnás országos átlaghozamot sikerült elérni.

Gondot jelent viszont továbbra is, hogy a jövedelmezőség alacsony, és a zöldborsóhoz hasonlóan a gazdák fokozatosan új kultúrák termesztésének irányába mozdulnak el.

Elsősorban a takarmánykukorica lett vonzó a kifejezetten magas világpiaci áraknak köszönhetően, illetve további gond az alapanyagárak ugrásszerű növekedése, ami borítékolhatóan a nyers paradicsom árának növekedését vetíti előre a 2022-es évre. Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által működtetett Piaci Árinformációs Rendszer (PÁIR) adatai szerint az ipari feldolgozásra szánt paradicsom átlagos felvásárlási ára tavaly 34,2 ezer forint volt tonnánként, ami 12%-os emelkedés a 2020-as szinthez képest. Az idénre becsült termés 100 ezer tonna.

Törökországban 1,95 millió tonna ipari paradicsomot várnak a feldolgozók. A terület kis csökkenésére van kilátás, elsősorban a kukorica népszerűbbé válása miatt, ráadásul a gazdák kormányzati támogatást kapnak, ha búzát vagy kukoricát vetnek – ez már a török kormány felkészülése az ukrán háború miatt várhatóan kieső importtételekre. Tavaly a déli országrészben a nagyon meleg időjárás miatt a szezon elején a termésmennyiség némileg csökkent, a szezon végén pedig a szállítási kapacitások és a munkaerő hiánya miatt néhány helyen a földeken maradt a paradicsom. Északon előfordult, hogy frisspiaci exportra került az ipari paradicsom (főleg Szíriába). A betakarítás azonban októberben az eredetileg vártnál nagyobb, 2,2 millió tonna körüli mennyiséggel zárult.

Frisspiacra is visznek

Tunéziában a tél igen száraz volt, ezért a legtöbb víztározót nem sikerült teljesen feltölteni. Ráadásul a tavalyi 17 ezerről várhatóan 12-14 ezer hektárra csökken a termőterület, ami hektáronkénti 67 tonnás hozammal számolva 800-940 ezer tonna közötti várható mennyiséget ad ki idénre. Ösztönzőként több feldolgozó is minőségi prémiumot lebegtetett be a termelők számára, a tonnánkénti ár pedig 68 dollár körül lesz. Tavaly 2020-hoz képest 500 hektárral növelték az ipari paradicsom területét, de a június 10-től augusztus végéig tartó hőhullám miatt a terméshozam 15%-kal, átlagosan 63 tonnára (2020-ban 75 t/ha) csökkent, így a teljes termés végül mintegy 1,1 millió tonna volt. A paradicsom egy részét a szokásos módon a frisspiacon értékesítették, feldolgozott mennyiség pedig 938 ezer tonna volt.

Tengerentúli tervek

Brazíliában tavaly a termőterületet az előző évi 14,5-ről 16 ezer hektárra növelték, mivel néhány gyárat újraindítottak a belső piac ellátására.

Erre azért volt szükség, mert a paradicsompép importja megdrágult a helyi valuta leértékelődése miatt.

A jó szezonkezdet után a korai, átlagosan 95 tonnás hektáronkénti terméshozamnak köszönhetően 1,57 millió tonnára várták a termést, végül valamivel kevesebbet, 1,5 millió tonnát takarítottak be. A 2022-es szezonban a termőterületet tovább növelték, az meghaladja a 17 ezer hektárt. A tavalyi 1,5 millió tonnás feldolgozott mennyiség után a WPTC 20%-os növekedést,1,8 millió tonna paradicsomot jelez.

Chilében súlyos aszály okozna gondokat, ha a 10,5 ezer hektáros termőterület 85%-a nem lenne ellátva csepegtető öntözőrendszerrel. Így sem egyszerű a helyzet, de mindhárom feldolgozócég folyamatosan kapja az alapanyagot, és a január 26-án kezdett szezon a várakozások szerint április utolsó hetére már be is fejeződhet, összesen 1,05 millió tonna paradicsomot terveznek.

Peruban tavaly mintegy 120 ezer tonna paradicsomot takarítottak be a 900 hektáros termőterületről, és hasonló mennyiségre lehet számítani 2022-ben is.

Argentínában 620 ezer tonnát várnak, a betakarítás jól halad, száraz, napos időben dolgoznak a gépek. Úgy tűnik, hogy május elejére be is fejeződhet a szezon a legfontosabb, San Juan környéki régióban.

Kaliforniában nem valószínű, hogy a januárban kiadott 11 millió tonnás adatot valóban el fogja érni a termés.

Egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy a bizonytalan vízellátottság, a kevésbé kockázatos alternatív növények és az emelkedő üzemanyag-, illetve inputárak milyen mértékben csökkentik majd a feldolgozásra kerülő mennyiséget. Az USA többi államából 462 ezer tonna paradicsomot várnak.

Kanadában az ártárgyalások már befejeződtek és az országos előrejelzés szerint 476 ezer tonna feldolgozásra kerülő mennyiség várható, ami megfelel az országos feldolgozóipari kapacitásnak.

Kínában jelenleg 48,7 ezer hektáros termőterülettel számolnak a hatóságok, valamint igen magas, 119 tonnás hektáronkénti hozammal, ebből ered a pillanatnyilag valószínűsített 5,8 millió tonnás feldolgozott mennyiség. Ez a becslés azonban elég gyenge lábakon áll. Nem is csak a magas becsült hozam miatt, hanem mert igen erős versenytársai lettek az ipari paradicsomnak: Hszincsiangban a gyapot, Belső-Mongóliában pedig a kukorica, a napraforgó és a szója.

Japánban 29 ezer tonna ipari paradicsom betakarítását prognosztizálta a WPTC.

Ausztráliában a kemény esőzések miatt a tavalyihoz képest némileg csökken a termés volumene, 255 ezer tonnát becsülnek.
 

Forrás: Kertészet és Szőlészet/FruitVeB