Fotó: wikipedia
Egy fafaj gyantája

A tömjénfák Egyiptomban, Szomáliában, valamint Indiában és az Arab félsziget déli részén, Jemenben honosak. A belőlük készült tömjéngyanta fajtákat is általában országok, vagy városok szerint elnevezve árusítják, mint Szomáliai tömjén, Jemeni tömjén, Indiai tömjén...
A tömjén szó az arab eredetű jelentése "fehér, mint a tej".
A füstölőanyagot a fehér gyantacseppekből készítik, mely augusztusban és szeptemberben a nap legmelegebb időszakában a tömjénfa kérge alól csurog ki.
A tömjén a balzsamfafélék családjába tartozó egyes tömjénfa fajok például a Boswellia sacra kérgéből kivont – főként templomokban – füstölőszerül használt mézgás gyanta. Elsősorban gyantát, mézgát és 5-7 százalékban illóolajat tartalmaz. Színe halványsárga, néha vöröses, felszíne lisztes, illata enyhén balzsamos, íze zamatos, kissé kesernyés, hevítve fűszeres illatot áraszt. A fák kérgének több ponton történő bemetszésekor előcsorduló tömjén a napsütés hatására megkeményedik és így lekaparható.
Fotó: wikipedia
Nem volt olcsó mulatság

A tömjén az ókor egyik legdrágább füstölőanyaga volt, ezért is volt egyike a gyermek Jézusnak vitt ajándékoknak. A három napkeleti bölcs három ajándékot vitt : az arany a királyságot, vagy a gondolkodást szimbolizálta, a mirha az emberi jótetteket, a tömjén pedig a szentséget, az Istenhez szóló imádságot és szeretni akarást.
Füstölőszerként már az ókori egyiptomi, a japán sintoista, a hindu és más vallási szertartások kelléke, bár egyes kutatók ezt a füstöt benzol-, butadién- és benzpirén tartalma miatt ártalmasnak tartják.
A tömjén a magyar népi hiedelemvilágban elterjedt rontáselhárító.
Meditatív hatású
A tömjént külsőleg és belsőleg is régóta használják gyógyításra, bőrápolásra. Jótékony hatását több területen is kifejti: légúti megbetegedéseknél, húgyúti fertőzéseknél, idegi megterhelésnél, reumánál.
Fotó: wikipedia
Változatos illatok

Többféle tömjén létezik, más-más illatokkal. A Boswellia sacra sokak szerint a világ legjobb tömjénje, Ománból származik. Ez a füstöléskor intenzív balzsamos illatot áraszt, citromos-narancsos beütéssel, aminek oka, hogy sok éterikus olajat tartalmaz.
A Boswellia carterii és Boswelia papyrifera fajok gyantájának szintén kellemes friss-balzsamos illata van. A Boswellia serrata (indiai tömjén) nehéz, testes illatú. A szomáliai Boswellia frereana pedig egy rágótömjén, melyet az emberek frissítőként rágcsálnak, ennek a füstölésnél nagyon könnyű, friss illata van.