Back to top

Csak az a vízmennyiség adható át, amely nem szükséges a magyar területen

Erről tájékoztatott az Országos Vízügyi Főigazgatóság, miután megkérdeztük, mi a véleményük a Duna Charta januárban nyilvánosságra hozott közleményéről, amiben az osztrák mezőgazdaság Szigetközből származó vízellátása ellen tiltakozik.

A Szigetköz (Kleine Schüttinsel, Malý Žitný ostrov) a Győri-medence Duna (Öreg-Duna, Nagy Duna) és a Mosoni-Duna által határolt kistája. Magyarország legnagyobb szigete, amelynek területe 375 négyzetkilométer, hossza 52,5, szélessége pedig átlagosan 6–8 k
A Szigetköz (Kleine Schüttinsel, Malý Žitný ostrov) a Győri-medence Duna (Öreg-Duna, Nagy Duna) és a Mosoni-Duna által határolt kistája. Magyarország legnagyobb szigete, amelynek területe 375 négyzetkilométer, hossza 52,5, szélessége pedig átlagosan 6–8 k
Fotó: Facebook/Szigetköz
A Duna Charta az egyik legrégebben működő, Dunával foglalkozó szervezet, amely az egyes helyi problémák felkarolása mellett a hazai folyamszakasz egészének egységes védelmének kidolgozását tarja legfontosabb célkitűzésének. Szorgalmazza a Duna-törvény megalkotását a vízkészlet hosszú távú megőrzése és a fenntartható környezetgazdálkodás érdekében.

Az egyesület január 11-én nyilvános közleményben fejezte ki tiltakozását az ellen, hogy az osztrák mezőgazdaság vízhiányát Magyarországról pótolják. Ebben azt írják, hogy

információjuk szerint az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság előrehaladott tárgyalásokat folytat arról, hogy évenként a Velencei-tó térfogatának mintegy másfélszeresét, 60 millió köbméternyi vizet juttatnának a burgenlandi gazdálkodók megsegítésére, miközben az ausztriai Fertőzugban mintegy 6000, közte számos illegális kút apasztja a talajvízszintet.

Mint írják, Ausztriának van saját Duna-szakasza, így saját területéről is meg tudná oldani a burgenlandi Fertőzug mezőgazdasági vízpótlását, de olcsóbb és környezetkímélőbb számára, ha Magyarországról kapja a vizet, miközben a Szigetköz a Duna elterelése óta vízhiányos térség, amit a mezőgazdasága is megérez. A vízügy a többi közt emiatt akar további gátakat építeni Szigetköz térségében.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság azonban arról tájékoztatott, hogy külföldre irányuló „vízexportra” csak abban az esetben kerülhet sor, amennyiben az érintett térség hazai vízigényei teljes mértékben kielégíthetők, beleértve a hazai öntözési és az ökológiai vízigényeket is. Csak az a vízmennyiség adható át, amely nem szükséges a magyar területen. Az említett vízpótló-rendszer fejlesztésére tervek ugyan készültek, de a megvalósításról nem született döntés.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Víztározók ellen tüntettek Franciaországban

Francia polgárok ezrei tüntettek március 25-én új mezőgazdasági víztározók építése ellen. A hónapok óta érlelődő konfliktus oka, hogy egy több mint 400 tagú szövetkezet 16 nagy víztározót épít annak érdekében, hogy a gazdálkodók a száraz hónapokban is öntözni tudják szántóikat.

Egyszerűsítés és díjmentesség a fúrt kutaknál

Továbbra is díjmentesen lehet üzemeltetni a korábban létesített és bejelentési kötelezettségnek eleget tevő kutakat - közölte Nagy István agrárminiszter.

A vidék életminőségét javítja, a gazdasági fejlődést segíti a külterületi útfejlesztés

Magyarországon az elmúlt években csaknem 2500 kilométer hosszú külterületi út újult meg a Vidékfejlesztési Program segítségével, amely hozzájárult a vidéki térségek fejlődéséhez, az ott élő emberek életminőségének javításához – fogalmazott Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára Üllés település külterületi útátadóján, csütörtökön.

„Az újságban nincs AdBlocker”

A több mint 30 éves Magyar Mezőgazdaság Kiadó Kft. szerteágazó tevékenységi körrel rendelkezik.

A jövő agrárszakmai elitje találkozik – Egy hét múlva rajtol a 36. OTDK Agrártudományi Szekciója Kaposváron

Egy hét múlva ismét az agrárszakma érdeklődésének középpontjába kerül Kaposvár, hiszen két évtized után tér vissza az OTDK Agrártudományi Szekciója a somogyi vármegyeszékhelyre. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arról beszélt: a hungarikumnak számító tudományos diákköri munka nem csupán a tehetséggondozás, hanem a tudományos utánpótlás biztosításának egyik legfontosabb alappillére is.

Növényalkalmazás új szemlélettel - minierdők Budapesten

Az Ökológiai és gazdasági fordulat címmel februárban megrendezett szakmai konferencián a Miyawaki-minierdőkről és a klímaválsággal összefüggő növényalkalmazásokról is hallhattunk előadást. A japán mintára létrehozott minierdőkkel növelhetők a zöld szigetek a városokban.

Magyarország kimaradt az EU mezőgazdasági mentőprogramjából

Az Európai Unió, Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának (AGRIFISH) március 20-i ülésén Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztos közölte az EU mezőgazdasági minisztereivel a Bizottság azon döntését, hogy a mezőgazdasági tartalékot, 53 millió eurós (21,2 milliárd Ft) közép- és kelet európai segélyprogramra fordítja.

Megkezdődik a Natura 2000 gyepekhez kapcsolódó támogatás kifizetése

A hónap végéig mintegy 12,5 milliárd forint értékű támogatást vehetnek fel az agrárvállalkozók a „VP4-12.1.1-16 „Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések” megnevezésű pályázati felhívás kapcsán - jelentette be Feldman Zsolt.

Egyre erősebbek az agrárkapcsolatok Georgia és hazánk között

Nagy lehetőségek vannak a hazánk és Georgia közötti mezőgazdasági együttműködésben, nem véletlenül jött létre stratégiai partnerség a két nemzet között - jelentette ki Nagy István agrárminiszter, miután hivatalában fogadta Tamara Liluashvilit, Georgia nagykövetét.

A beporzók megóvása közös kötelességünk

Közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és a biológiai sokféleség megóvására Nagy István agrárminiszter és Marjan Cencen, Szlovénia nagykövete.