A kutatók egy kísérletben 45 dongónak akadálytalan hozzáférést biztosítottak az élelemfelvételhez illetve egy másik fagolyókat tartalmazó térhez. Egyes méhek a kísérlet során 117-szer hozták mozgásba az apró fagolyókat. A megismételt gurítások arra utalnak, hogy ez a viselkedés megérte nekik a fáradtságot.
A kísérlet során a fiatalabb dongók több fagolyót kezdtek el gurítani, mint idősebb társaik, mely az embernél és más emlősöknél illetve a madaraknál is megfigyelhető fiatal korban jelenlévő játékhajlamra utal. De a herék is tovább játszottak a fagolyókkal mint dolgozó társaik.

Egy másik kísérletben további 42 dongónak két különböző színű kamrácskát biztosítottak. Az egyikben a poszméhek szintén mozgatható golyókkal játszhattak, míg a másik üres volt.
A kísérlet további fázisaiban kiderült, hogy a dongók azt a színt részesítik előnyben, amilyen színű az a kamra volt, melyben a mozgatható golyókkal játszhattak.
Egyéb, korábban végzett kísérletekben, jutalmazással tanítottak meg dongókat arra, hogy golyókkal egy kaput célozzanak meg. De az előbb leírt kísérletekben nem történt ilyen jutalmazás.
„Lenyűgöző, időnként szórakoztató volt látni, ahogy a dongók játszanak, ahogy megközelítik, majd megmozdítják ezeket a golyókat. Jól látszott, hogy aprócska termetük és kis agytérfogatuk ellenére nem pusztán robotok.”- számol be tapasztalatairól Samadi Galpayage a londoni Queen Mary Egyetem kutatója.
„Valóban pozitív érzelmi állapotokat élhetnek meg a poszméhek, még akkor is, ha kezdetlegesek. Ennek a felismerésnek kihatása kell legyen az állatok érzőképességére vonatkozó felfogásunkra és arra ösztönözhet bennünket, hogy egyre nagyobb tisztelettel tekintsünk az állatokra és egyre jobban óvjuk őket.”
„Ez a kutatás azt mutatja, hogy a rovarok sokkal többre képesek, mint ahogy azt korábban feltételeztük. Számos állat, pusztán szórakozásból játszik. A legtöbb példa erre a fiatal emlősök vagy madarak között van."- egészíti ki a fentieket Lars Chittka professzor, aki szintén az egyetem kutatója. „Egyre több bizonyíték támasztja alá azt, hogy mindent meg kell tennünk a rovarok védelméért, hiszen a rovarok fényévnyi távolságra vannak attól, amit gondoltunk róluk, nevezetesen, hogy érzéketlen, lélektelen lények lennének.”
A kísérletről képeket és egy érdekes videót itt lehet megnézni: katt ide.
Ajánljuk még:
Méhek hatékony és olcsó nyomon követése
A növényvédő szerekre kiadott szükséghelyzeti engedélyeknek a fele érvényét veszíti