Back to top

Több mint húsz hektáron égett le egy természetvédelmi terület Erdélyben

Több mint húsz hektáron égett le egy természetvédelmi terület kedden Erdélyben a Torockói-hegységben; a tűzoltóknak hatórás erőfeszítés után sikerült megfékezni a lángokat.

A dél-erdélyi Nagyenyed és Torockó között található Kőköz a térség egyik természetvédelmi látványossága, a három kilométer hosszú sziklaszoros számos védett faj élőhelye.

A természetvédelmi területen kigyulladt tűzhöz kedden reggel riasztották a Fehér megyei tűzoltókat, a száraz növényzet kapott lángra, és az erős szél miatt a tűz gyorsan elterjedt - írta az Agerpres román hírügynökség. Erdély több megyéjében ugyanis viharos szélre vonatkozó riasztás van érvényben.

A tűzoltóknak hatórás erőfeszítés árán kedd délutánra sikerült megfékezni a lángokat, az oltásban a nagyenyedi erdészeti felügyelőség szakemberei is segítettek.

tűz.jpg

Illusztráció
Illusztráció
Alexandru Crişan, a Fehér megyei vészhelyzeti felügyelőség szóvivője elmondta: a tűzben húsz hektárnál nagyobb terület égett le, amiből három hektár lombhullató erdő, a többi cserjés és száraz növényzettel borított legelő. A tűz oka egyelőre nem ismert.

A természeti látnivalókban gazdag Kőköz Nagyenyedről országúton közelíthető meg Torockó irányába haladva. Az út sziklafalak között vezet, és az Enyed patak is itt folyik.

Erdélyben és Románia más térségeiben az elmúlt években egyre nagyobb gondot okoznak a felügyelet nélkül hagyott tarlótüzek, melyek olykor védett területekre is átterjednek.

A szakemberek szerint ily módon számos védett növény és állat válik a felelőtlen emberi magatartás áldozatává.

Bár a hatóságok az elmúlt években jelentősen növelték a kiróható bírság értékét, a jelenséget nem sikerült megfékezni, mivel sok gazda így tisztítja le a műveletlenül hagyott területét. Tavaly Hargita megyében több mint kétszáz gazdától vonták meg a mezőgazdasági támogatást az illegális tarlótüzek miatt.

Forrás: 
MTI

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

A városi méhlegelők hatásait vizsgálják Szegeden

A Mondolo Egyesület, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szakemberei és az önkormányzat együttműködésével a városi méhlegelők környezeti hatásait vizsgáló kutatási program indult Szegeden - közölte Ézsiás Tamás, a civil szervezet munkatársa kedden.

Környezetbarát növénytálcák

A holland Modiform cég két új növénytálcát fejlesztett ki. Az egyik sorozat automata cseréptöltő rendszerekhez alkalmas, és természetesen újrahasznosítható. A másik új terméket kifejezetten a ciklámentermesztés igényének figyelembevételével készítették.

Miért dalolnak a madarak? Olvassa és hallgassa!

Íme, a napkelte kórus leggyakoribb részvevői. A természetben élő madarakat a különböző erősségű napfény ébreszti fel. Talán ezt ők éppen olyan áldott dolognak érzik, mint azok az emberek, akik reggel elektronikus zörejek helyett madárdalra ébredhetnek.

A Velencei-tónál indul a tízéves Magyar Tavak Fesztiválja

Június 30-án indul a tízéves Magyar Tavak Fesztiválja, amely a többi közt operagálával, koncertekkel, csónakos és kerékpáros túrával, családi nappal, főzőversennyel várja az érdeklődőket a Velencei-tónál, majd Tiszafüreden és a Balatonnál - közölték a szervezők az MTI-vel.

Komoly potenciál van a gyógynövény ágazatban

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.

Tanösvényekkel és kilátókkal várnak a Veszprém környéki erdők

A VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. csaknem 50 000 hektár, állami tulajdonú területet felügyel és gondoz több mint 50 éve. 2018 óta, több mint 83 hektár területen végeztek újerdő telepítést és közel 300 hektáron erdőfelújítást.

A fehérhasú tobzoskák kromoszómaszáma a második legmagasabb az emlősök között

Sok mindent nem tudnak a tudósok a tobzoskáról – arról a különös, pikkelyes emlősről, amely úgy néz ki, mint egy földi mormota és egy labda keresztezése.

Oltják a keselyűket madárinfluenza ellen

Az Egyesült Államokban sürgősségi vakcinázásra bólintott rá az állategészségügyi hatóság a kondorkeselyűk körében. Mielőtt azonban a veszélyeztetett faj egyedei megkapnák az életmentő oltást, kísérleti biztonsági vizsgálatot végeznek egy nem veszélyeztetett keselyűpopuláción.

Akit a fa rabul ejtett

Úgy tartják, vannak sorsszerű találkozások. És bármilyen furcsa, ilyesmi nemcsak emberek között eshet meg. Alighanem így történt Gáspár Péterrel is, mikor jó negyven éve egy ismeretlen cégtábla becsalogatta, hogy többé el se engedje.